Інтерв'ю

Закупівля нетелей за кордоном — відповідальна справа

Нетелі-мандрівниці

Міхаел Комар
директор LECHES s.r.o.

Закупівля нетелей за кордоном — відповідальна справа, тому її довіряють фахівцям, які здатні оцінити й забезпечити успішну доставку тварин. 

Міхаел Комар

Головна цінність молочної ферми — це здорові, високопродуктивні корови з високим генетичним потенціалом. За інтенсивних технологій вирощування середня тривалість продуктивного життя корів становить 3–4 лактації. Отже, кожних три роки слід замінювати третину стада. Оновлення поголів’я шляхом завезення нетелей з-за кордону є звичною практикою для фермерів в усіх країнах світу. Про нюанси вибору та поставки худоби з-за кордону в інтерв’ю кореспонденту журналу The Ukrainian Farmer розповів Міхаел Комар (Michael Komar), директор LECHES s.r.o. 

Пане Міхаеле, обґрунтуйте, чому кожному господарству потрібно купувати нетелі для оновлення поголів’я за кордоном? 

— Безперечно, Україна має певні досягнення в генетиці високопродуктивних корів. За оcтанні роки з’явилися агропідприємства, що ведуть селекційно-племінну роботу на високому рівні. Разом із цим багато чого було зведено нанівець — наприклад, виникає чимало запитань до ветеринарної безпеки та генетичної цінності імпортної спермопродукції; відомі випадки, коли разом із бугаями були завезені генетичні захворювання. В результаті в багатьох господарствах є корови, у яких добові надої, як у кози — п’ять літрів, в інших — поголів’я хворіє і його змушені вибраковувати. Тому господарям доводиться починати все спочатку. Імпорт закордонного нетеля стимулює й держава. 

Світова й українська практика молочного скотарства доводить, що європейська й американська генетика дає можливість покращити генетику навіть високопродуктивного стада. Потенціал імпортованих нетелей щодо продуктивності в майбутньому та якості молока теж у них вищий. Адже їхні нетелі — це результат роботи й постійного удосконалення генетики різних учених. 

Технологію вирощування й утримання поголів’я ми теж переймаємо у більш розвинених країн. Утім, у нашому глобалізованому світі кордони вже розмиті, тому, правильніше буде сказати, що ми не імпортуємо тварин, а купуємо найновіші технології для розвитку — і це стосується всіх аспектів нашого життя. 

В Україні теж розводять нетелей голштинської породи, проводять штучне запліднення якісною спермою. За такого підходу знадобиться кілька років, щоб переконатися, що дочки будуть кращими за продуктивністю та якістю молока, ніж їх мами. 

І все ж, як саме поліпшувати стадо — вирішувати господарю… 

— Звичайно, але одні імпортують нетелей і розвиваються, інші пускають стадо під ніж, бо вважають виробництво молока нерентабельною справою. 

Не забувайте, що будь-яка корова потребує однакового догляду, витрати часу, робочої сили, ветеринарного супроводу. До того ж одна дасть за добу 15 л молока, а інша — 35, у першому випадку господар отримає 150 грн на день, а в другому — 350 грн, якщо вартість молока 10 грн/л. Та й ціна в регіонах дуже сильно відрізняється: є господарства, які здають молоко по 12 грн/л, а є ті, кому платять 7 грн/л. Проста арифметика. 

Тому я раджу купувати нових тварин не лише на етапі створення стада, а й постійно оновлювати його в процесі розвитку ферми. Навіть представники високоефективних господарств їздять по всьому світу в пошуках кращих представників високопродуктивних тварин. Удосконалення генетики поголів’я задля підвищення його продуктивності й покращення здоров’я — це постійний процес. 

Як давно ваша компанія постачає нетелей в Україну? 

— Цей напрям бізнесу ми розвиваємо порівняно недавно. Один наш клієнт в Україні наразився на те, що його постачальник нетелей вчинив, м’яко кажучи, не порядно. І оскільки нас знали як представника компанії LEMASA в Україні і в Східній Європі, то попросили допомогти знайти тварин у Східній Європі. 

Ми досить давно працюємо у Чехії та Угорщині, знайомі з фермерами й знаємо якість їх нетелей. Тому завдання не було для нас складним, а досвід відбору та постачань виявився досить корисним. Відтоді ми почали розвивати новий напрям роботи: відбір й організацію постачань тварин до України в конкретне господарство, оформлення документів — тобто під ключ. Господарству потрібно тільки самостійно розмитнити й дотриматися карантину в Україні. 

Наразі цього року маємо кілька успішних кейсів постачань нетелей з-за кордону як в агрохолдинги, так і у фермерські господарства. Відносини з партнерами будуються на довірі. А репутація та рекомендації наших постійних клієнтів цьому сприяють. 

Яким породам віддають перевагу ваші замовники? 

— Нині найпопулярнішими є чистокровна голштино-фризька порода. Попит мають і тварини джерсейської й симентальської порід. Також ми постачаємо різні породи кіз й овець із Чехії та Угорщини. 

У період карантину через пандемію коронавірусу багато агропідприємств зіткнулися з тим, що їм доведеться відтермінувати постачання нетелей, адже закриття кордонів унеможливив відрядження їх представників до інших країн. Для нашої компанії організувати й здійснити поставки партій нетелей — не проблема. 

Відомо чимало випадків отримання проблемних нетелей. Як вашій компанії вдається цього уникнути? 

— У нашій компанії працюють висококваліфіковані фахівці з великим досвідом роботи. До того ж ми дуже добре знаємо регіони й репутацію кожного господарства і пропонуємо клієнтам в Україні нетелей господарств із доброю репутацією. Тих, хто відомий на ринку через некоректні відносини, заносимо у своєрідний «чорний список». Ми прагнемо постачати клієнтам тільки таких тварин, якими вони були б задоволені й наступного разу звернулися до нас. 

Ми можемо самі відібрати нетелей. Але для уникнення непорозумінь із замовником, проводимо відеовідбір тварин. Завдяки цьому господар знає, яких тварин він відібрав і може порівняти з тим, що отримав. Якщо доставили не ту тварину, фермер може апелювати — і йому повернуть кошти. 

Питання здоров’я завезених тварин надзвичайно актуальне для покупців. Як ви тримаєте все під контролем? 

— Усі нетелі мають бути з безпечних регіонів, де немає зафіксованих випадків хвороб. 

Після відбору нетелей переводять на карантин і проводять різні ветеринарні заходи, аналізи відповідно до вимог українського законодавства. Одночасно ведеться контроль стану здоров’я тварин, поїдання кормів. Усі заходи спрямовано на те, щоб завезти здорову худобу. Звісно, що про перевезення нетелей на пізніх термінах тільності чи отелених перед вирушенням не може бути й мови. 

Тварини мають племінні сертифікати й відповідають вимогам, зазначеним у ветеринарному сертифікаті відповідно до законодавства України щодо імпорту живих тварин. Дорогою нетелей супроводжують ветеринари, тваринам на час транспортування їх до пункту призначення створено належні умови, до них гуманно ставляться згідно з міжнародними правовими актами. 

В Україні нетелі проходять карантин протягом місяця, а ветеринар спостерігає за станом їх здоров’я: проводить дослідження, ветеринарну обробку. Всі нетелі застраховані, тому в разі вибракування протягом першого місяця після приїзду в Україну продавець відшкодовує витрати покупцю. 

Мінімальна партія нетелей — не менше як 30 голів, перевозити меншу кількість економічно не вигідно, бо є перелік платежів незалежно від кількості голів. 

— Коли вигідніше купувати нетелей? 

— Ринок нетелей — сезонний. Роки з великою кількістю пропозицій і низьким попитом змінюються на періоди з низькою пропозицією і високим попитом, що призводить до підвищення ціни. Торік у Європі продавали більше нетелей через неврожаї. Цьогоріч пропозиція нижча — і ціна пішла вгору. Якщо будуть низькі врожаї, можна очікувати зниження цін на нетелей. 

Загалом у Східній Європі (Чехія, Угорщина) вартість нетелей нижча, ніж у Західній (Нідерланди, Італія, Франція), хоча якість у них висока. Для порівняння: нетель із Чехії коштує 1800 євро, 1950 євро — з Нідерландів, і 2500 євро — з Італії чи Іспанії. 

Однак і мета в господарств у цих регіонах різна: тоді, коли в Східній Європі фермери зацікавлені в продажі нетелей, у Західній — просто продають надлишок поголів’я, адже стадо не може рости до нескінченності. 

Крім постачань нетелей ми співпрацюємо з цими українськими господарствами з інших питань, а саме — поставки замінників молока, іншої молочної сировини, консультування.    

Олеся Деркач

журнал The Ukrainian Farmer, жовтень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».