Інтерв'ю

Конкурентна перевага

Сергій Іващук
генеральний директор ТОВ НВА «Перлина Поділля»

Попри значне здорожчання всіх засобів виробництва, у ТОВ НВА «Перлина Поділля» не планують послаблювати захисту культур  

При плануванні та розробленні технологічних карт перед аграріями постає непросте завдання — знайти розумний баланс між бажаним рівнем урожайності культур і витратами на їх вирощування. У ТОВ НВА «Перлина Поділля», що на Хмельниччині, не мають наміру скорочувати витрати на виробництво, принаймні на засоби захисту рослин, адже розуміють, що в такому разі знизиться і врожай, і його якість. Про виробничі (і не лише) пріоритети господарства розповів генеральний директор ТОВ НВА «Перлина Поділля» Сергій Іващук. 

— Пане Сергію, якого принципу побудови системи захисту культур дотримуєтеся? Які вимоги висуваєте до ЗЗР? 

— На 90% використовуємо оригінальні препарати. Я проти економії на системі захисту, бо це призводить до фатальних наслідків. Можна зменшити норми внесення мінеральних добрив, якщо маєте родючі ґрунти або сформували високий агрофон. Можна вдатися до альтернативних джерел живлення — компосту, сидератів, урізноманітнити сівозміну тощо. Але якщо не захистити посівів, то хвороби або шкідники можуть їх знищити. 

Завдяки застосуванню оригінальних препаратів ми щоразу отримуємо стабільні врожаї, попри наші кліматичні умови. Щороку у нас випадає 570–700 мм опадів, і, хоча вони нерівномірні, це створює передумови для поширення хвороб. А без оригінальних якісних продуктів їх здолати важко. Також намагаємося використовувати оригінальні гербіциди та інсектициди. Якщо й вносимо генерики, то тільки як страхові продукти, або на другорядних ділянках — щоб здешевити технологію.  

Категорична вимога до засобів захисту рослин — безпека для культурної рослини й потужна дія на шкодочинний об’єкт. Часто генерики пригнічують культурну рослину, внаслідок чого вона втрачає 20% свого потенціалу. Велика проблема багатьох генериків — післядія, яка, буває, залишається на роки. А в оригіналів період розпаду речовин відповідає зазначеному в характеристиках. Це для нас дуже важливо, бо ми можемо планувати сівозміну, знаючи напевне, що препарат не чинитиме післядії. 

Систему захисту розробляємо заздалегідь — до березня вона має бути затверджена. Часом навесні трапляється дефіцит певного препарату, тож купуємо все завчасно. 

— Чи важливі для вас партнерські відносини з компанією — виробником засобів захисту рослин? 

— Дуже важливі. Ми використовуємо продукти кількох міжнародних компаній, і з усіма в нас склалися добрі партнерські відносини. Так, з компанією Corteva Agriscience почали співпрацювати завдяки регіональному представнику у нашому регіоні, справжньому професіоналу і дуже порядній людині. Ми пересвідчилися, що представники компанії не прагнуть продати продукт за будь-яку ціну, їх завдання полягає в іншому — допомогти обрати препарат, проконсультувати і згодом перевірити його ефективність на полях. Разом зі спеціалістами компанії ми закладаємо досліди, тестуємо новинки й обираємо з-поміж них найкращі. Насамперед вони дбають про те, щоб клієнт був задоволений урожаєм. 

Гадаю, компанія Corteva Agriscience має на ринку такі сильні позиції, бо залучає до роботи кваліфікованих спеціалістів з агрономії і відповідальних менеджерів, які інформують про особливості застосування продукту, регулярно відвідують господарства. Крім ефективних засобів захисту, найбільша конкурентна перевага компанії — люди, фахівці. 

Препарати Corteva Agriscience становлять значну частку усіх засобів захисту, що ми використовуємо у господарстві,  та майже половину — преміум-сегменту. Нові продукти випробовуємо на невеликій площі — до 50 га, згодом використовуємо на значних масивах. 

— Цей рік видався доволі дощовим — гарна нагода перевірити дію ЗЗР. Чи виправдали ваші сподівання продукти компанії? 

— Безперечно. Тепла дощова погода чудово сприяє розвитку хвороб і бур’янів. Однак фунгіцид Таліус® захистив нашу пшеницю. Зазвичай ми його вносимо восени та навесні, щоб знищити борошнисту росу. У результаті приріст урожайності порівняно з ділянками, де препарат не використовували, сягнув 3 ц/га. 

Гербіцидний захист зернових — це насамперед препарат Квелекс™. Він ефективний на багатьох зернових культурах, чудово контролює бур’яни. Вважаю його одним із провідних продуктів компанії Corteva. 

Найчастіше застосовуємо фунгіцид Аканто Плюс® — майже на всіх культурах: пшениці, соняшнику, кукурудзі. Він бореться з багатьма хворобами, що робить його найбільш затребуваним продуктом серед фунгіцидів. 

Вивчаємо й новинки компанії. Так, наступного року випробовуватимемо новий інсектицид Джеронімо™ проти сисних і листогризучих шкідників. Також Corteva пропонує унікальну новинку — оптимізатор ефективності живлення Блу™ N, який сприяє фіксації рослинами атмосферного азоту. Фактично це додаткове азотне живлення. Наступного року плануємо випробувати його на невеликій ділянці, порівняємо з контролем. Ситуація з добривами дуже складна, і не лише з азотними, тож мусимо давати собі раду. 

— Схоже, наступний рік також буде складним. Чи плануєте оптимізувати витрати?

Одна з головних проблем — низька купівельна спроможність аграріїв: ціни на продукцію доволі низькі через ускладнену логістику, однак вартість добрив, ЗЗР суттєво зросла. Використання добрив вирішили скоротити на 50–60%, але систему захисту оптимізуємо лише на 20%. Можливо, замінимо деякі препарати, але загалом захист має бути якісним, щоб хвороби не знищили рослину. Поки що від оригінальних препаратів не відмовляємося, шукатимемо аналоги лише в разі різкого зростання ціни. Утім, остаточне рішення ухвалюватимемо взимку. 

Нині фінансовий ресурс мусимо зосередити на досягненні якнайкращого результату. Сіяли ми минулорічні запаси, залучивши кредитні державні кошти, тепер же такого запасу немає. Пшениця четвертого класу зараз коштує 5500–5800 грн/т, а комплексні добрива (діамофоска) — близько 50 тис. грн/т. Тобто співвідношення тонни фуражного зерна до тонни добрив 1:10. Отже, йдеться про виживання, посівну з мінімальним використанням основних добрив. Допомагатимемо рослинам мікродобривами. 

Проте наші проблеми нічого не важать порівняно з тим тягарем, який ліг на плечі наших захисників на передовій. Ми віддаємо гроші, а військові віддають свої життя. Утім, мусимо бути єдиними у відстоюванні нашої незалежності, наших принципів життя. 

Маємо складнощі не лише з добривами. Так, 36 наших працівників мобілізували, зокрема й вузьких фахівців, які тривалий час працювали на тракторах з унесення ЗЗР, тобто професіоналів справи. А на навчання новачків потрібен час, отже, втрачається якість і швидкість внесення. Однак ми певні: якщо дотримуватися технологічних вимог, то захист спрацює, посіви будуть захищені.

— Зараз багато питань виникає до компаній, які після початку повномасштабного вторгнення залишаються працювати на ринку рф. Наскільки важливою для вас є позиція компаній щодо цього? 

— Це вкрай важливо для нас. Усім представникам компаній, які до нас приходять, ми ставимо два запитання: чи працює компанія на ринку росії та як вона допомагає Збройним силам? Навіть якщо вона допомагає ЗСУ, але залишається на російському ринку, ми з нею не співпрацюватимемо. Говорячи про Corteva, впевнений, що ця компанія розділяє наші цінності, адже навесні вона покинула російський ринок та підтримує Україну, приймаючи участь у багатьох благодійних проєктах.  

Людмила Степанчук  

Більше на www.corteva.com.ua.  ™ ® Торгові марки Corteva Agriscience та її афілійованих структур.  ©2022 Corteva.  Перед застосуванням препаратів уважно читайте тарну етикетку