Сучасна система аерації рідкого гною значно заощаджує ресурси господарства
Комфортне зберігання
Сучасна система аерації рідкого гною значно заощаджує ресурси господарства й повністю усуває людську працю
Згідно зі статистичними даними, в Україні щороку нагромаджується близько 50 млн тонн рідкого гною. З одного боку, така кількість має радувати фермерів, хоч, імовірно, вони б воліли мати ще більше такого продукту, адже вивезене далі на поля це органічне добриво працюватиме на підвищення родючості ґрунту та врожайності культур. З іншого боку, свіжий гній тваринницьких ферм, який зберігається в неналежних умовах, потрапляючи разом зі стічними водами в нижні шари ґрунту, забруднюють довкілля. Хвороботворні бактерії та яйця гельмінтів, насіння бур’янів, що містяться в гної тварин, не припиняють своєї життєдіяльності тривалий час і становлять загрозу вже полям. Доведено, що патогенні бактерії зберігаються в ґрунті з достатнім вологозабезпеченням протягом 4–6 місяців. Відповідно й сільгоспкультури, які вирощують на таких полях, заражуються патогенними бактеріями. На довершення, запах, що поширюється на велику відстань від місця зберігання гною, не лише неприємний, а й шкідливий для людини. Тож тепер особливо актуальним є питання забезпечити зберігання та використання гною таким чином, щоб мінімізувати його негативний вплив на довкілля й водночас отримати таке потрібне нині якісне органічне добриво. До речі, закріплено воно й Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для споживання людиною”».
Чи вдається тваринницьким підприємствам забезпечити таке поводження з рідким гноєм? Вочевидь, не завжди. Натомість сучасні технології дають змогу робити це економно та ефективно, і головне — безпечно для довкілля та людини. Про розумну систему аерації рідкого гною The Ukrainian Farmer розповів директор ТОВ «Будмат» Олександр Радостєв.
— Пане Олександре, ви тривалий час працюєте на ринку сільськогосподарського будівництва, знаєтеся на різних системах гноєвидалення та зберігання. Які найпроблемніші місця спостерігаєте у цій вузькоспеціалізованій галузі?
— Якщо коротко, здебільшого обслуговування наших застарілих систем гноєзберігання передбачає багато ручної праці, неефективної та брудної. З іншого боку, чимало наших господарств не готові автоматизувати цей процес, порахувати економію та економіку від упровадження сучасних систем. Тому ми хочемо показати, що процес зберігання гною можна зробити набагато ефективнішим і комфортнішим для працівників. Тож пропонуємо познайомитися із сучасною системою аерації рідкого гною Smart Slurry ірландського виробника.
— Чому саме ця система? Розкажіть, будь ласка, про авторів цієї розробки.
— Систему аерації рідкого гною Smart Slurry розробили спеціалісти ірландської компанії Dairypower. Ця невелика сімейна компанія, яка з 1973 року розробляє рішення для систем прибирання гною у тваринницьких комплексах, починала свою діяльність з обслуговування доїльних залів в околицях міста Корк, звідки родом засновники компанії. Нині компанія є постачальником обладнання в понад 30 країн світу. Оскільки це сімейний бізнес, тут завжди працювали за принципом персонального обслуговування клієнтів — від запиту інформації до післяпродажного сервісного обслуговування.
Уперше система Smart Slurry була представлена на ринку 1998 року. Як бачите, вона не нова, на сьогодні по всьому світу встановлено більше як 3500 таких систем — найбільше, звісно, в Ірландії, а також Франції, Німеччині, Туреччині, США — загалом у 30 країнах. Економічність та екологічна безпечність системи підтверджена багатьма дослідницькими фермами, зокрема з Dairy Campus у Нідерландах. До речі, в Ірландії такі системи схвалені для використання Міністерством сільського господарства і додані в цільові схеми модернізації сільського господарства. Тобто з погляду держави роль таких установок в ефективному та безпечному сільгоспвиробництві неабияка.
В Україні система Smart Slurry робить перші кроки — зокрема завдяки нашій компанії, що є офіційним дилером Dairypower. Але можу впевнено сказати, що вона вже викликає значний інтерес вітчизняних фермерів. Більше з тим, деякі великі господарства вже встановили систему аерації рідкого гною на своїх свинокомплексах і відгуки тільки позитивні.
— То як працює ірландська «розумна система» аерації?
— Якщо коротко, то основна її робота — змішувати й переміщувати масу рідкого гною, вводячи великі обсяги повітря під низьким тиском із днища сховища. У результаті в лагуні створюється однорід не середовище з рівномірним розподіленням поживних речовин. Система складається з кількох ключових елементів: помпи з низьким енергоспоживанням, міцної системи трубопроводів, запатентованого поворотного клапана й простої у використанні панелі керування. Після налаштування система автоматично вмикається 4–6 разів на день, щоразу повністю перемішуючи вміст лагуни. Кожна точка аерації працює протягом певного часу, відповідного до потреб замовника. Для цього поворотний клапан послідовно перемикає подачу повітря від одних до інших секцій, доки весь резервуар не буде аерувати. Тобто система спрямовує гній в одну лагуну, перемішує його до однорідної консистенції, й замовнику лишається тільки вивезти цей гній на поля для удобрення.
— На ринку Smart Slurry вже понад 20 років, «завойовує» все нових клієнтів у різних країнах. Чому її обирають господарства? Які вона має переваги перед іншими системами аерації гною?
— Відповідь, чому вона так довго тримається на ринку, проста — бо не має аналогів. Усе автоматизовано, людина жодним чином не втручається в роботу системи. Smart Slurry працює автономно протягом 4–6 циклів кожен день. Гній постійно змішаний (гомогенізований) і готовий до відкачування й унесення на поля 365 днів на рік. Такий гній у будь-який момент можна вносити на поля за допомогою шлангових систем (розбризкувачів, культиваторів, багатоструменевих штангових систем). Тобто рідке добриво не карбонізується й не загущується. На відміну від старої технології, коли біля пів метра гною перетворюється на камінь, що потім треба обслуговувати.
Окремо варто сказати про якість органічного добрива. Завдяки такій системі аерації кількість азоту в гної збільшується приблизно на 50%, а кількість аміачного азоту — приблизно на 70%, що перевірено і доведено на практиці. Завдяки високій однорідності гною всі поживні речовини рівномірно розподіляються по всьому обсягу — і, відповідно, надалі на полях, живлячи біоту. Доведено, що культури, удобрені таким гноєм, швидше розвиваються та дають більшу прибавку врожайності, а трава на пасовищах стає апетитнішою для тварин.
— З досвіду компанії, яким господарствам установлення такої системи вигідніше?
— Загалом розмір господарства великої ролі не відіграє. Головне — мати лагуну. Ми все прорахували й дійшли висновку, що така система буде ефективною для будь-якого господарства. Наприклад, в Україні кілька систем аерації на кількох великих плівкових лагунах установлено в одному з найбільших свинарських господарств Goodvalley. Але навіть для найменших господарств така система є ефективною, для нього вона буде набагато дешевшою. А якщо наявного поголів’я не досить для заповнення лагуни гноєм, її можна заповнювати й чужим гноєм, перероблювати його і надалі продавати.
Можна навіть не мати тваринницького господарства й заробляти на реалізації гною. Кожен бізнесмен може збудувати лагуну (а ми її йому збудуємо «під ключ») і збирати гній по всій окрузі та реалізовувати. Тобто головне — збудувати максимально ефективну лагуну. Сьогодні це зробити елементарно: вирити яму і закласти спеціальною плівкою — і лагуна готова. Складніша технологія — зробити підвал під свинарником із решітчастою підлогою, куди стікатиме гній — ми також маємо рішення для облаштування такої лагуни.
— Питання, важливе для кожного фермера: наскільки економна та економічно вигідна система Smart Slurry?
— Вона максимально економічна, бо побудована так, що з, умовно кажучи, тисячі аераційних клапанів повітря виштовхує за один раз тільки десять. Тож процес подачі повітря не потребує якихось потужних помп чи двигунів. У старих системах для виконання аналогічної роботи потрібно було багато годин перемішувати гній. Для цього могло знадобитися кілька тракторів, що використовують спеціальне обладнання, спеціальні механічні міксери, які після завершення роботи треба було обслуговувати та чистити. Для цього потрібно було залучити мінімум дві людини. За нашими оцінками, навіть якщо власник має свої трактори, він буде витрачати на цю роботу сотні євро на день. Система Smart Slurry працює 4–6 разів на день із низьким енергоспоживанням і без втручання людини, що значно економить витрати на працю та пальне. А про переваги я вже сказав.
Ще один приклад: коли ми говоримо про лагуни, вкриті плівкою, зазвичай виникає проблема утворення кірки й замулення, необхідно очищувати лагуни кожні 5–8 років. Це, своєю чергою, означає заміну геомембрани через пошкодження в процесі очищення. Завдяки розумній системі аерації рідкого гною таких проблем не виникає, а відповідно, і витрат на технічне обслуговування, чим можна заощадити на поточних витратах. Додайте до цього 10-річну обмежену гарантію на трубопроводи й можна надовго забути про проблеми зі зберіганням і викачуванням.
Господарі, які спеціалізуються на рослинництві, вносячи такий гній на полях, значно економлять на купівлі мінеральних добрив. А це чи не найбільша затратна частина сільгоспвиробництва. Адже використання кисню знижує втрати азоту з гною, що збільшує ефективність його використання у вигляді добрива.
Коли була розроблена розумна система аерації рідкого гною, вона повинна була допомогти фермерам уникнути проблем та незручностей, пов’язаних із ручним/ тракторним перемішуванням, і дати їм економічне рішення. З моменту створення наша система еволюціонувала, стала придатною для роботи з різною щільністю гною — неважливо чи це свинячий гній, чи гній ВРХ — максимально ефективно працюючи. Прикметно, що система не лише створює безпечніше середовище для фермера та тварин, а й збагачує гній, приносячи користь землі, впливаючи на врожайність культур, швидкість зростання кормових трав. Тобто система Smart Slurry — це безпроблемне керування рідким гноєм на всіх етапах — від тварини до його транспортування на поля, яке не потребує втручання людини.
Людмила Морозова
журнал The Ukrainian Farmer, березень 2021 року
Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернет–сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».