Інтерв'ю

Формула врожайності у ГК «Формула смаку»

Формула врожайності

В’ячеслав Рибальченко
головний агроном ГК «Формула смаку»

У ГК «Формула смаку» система живлення підвищує афективність виробництва

Аграрний підрозділ ГК «Формула смаку» об’єднує шість господарств загальною площею 10 тис. гектарів у Кіровоградській, Миколаївській і Черкаській областях. Географія доволі широка, тож і умови виробництва різні. Утім, у господарствах навчилися отримувати високі врожаї незалежно від ґрунтово-кліматичних умов. Як саме — розповів головний агроном холдингу В’ячеслав Рибальченко. 

— Пане В’ячеславе, як відрізняється технологія вирощування культур у різних ґрунтово-кліматичних зонах, де розташовано ваші господарства? 

— Звісно, розбіжності є — і у підборі культур та гібридів, в у системі живлення. Насамперед зазначу, що основні напрями виробництва нашої корпорації — олія, молоко та хліб. Відтак основні наші культури — соняшник, пшениця, а також кукурудза на зерно і силос, ячмінь, жито, люцерна — для кормовиробництва. 

Культури в господарствах розміщуємо відповідно до умов вирощування: наприклад, у Миколаївській області, де суттєвий брак вологи, сіємо тільки пшеницю та соняшник. Відповідно, в посушливіших зонах основними характеристиками гібридів для нас є насамперед посухостійкість, жаростійкість, далі — стійкість до хвороб і потенціал урожайності. Спільна вимога для різних зон — тільки інтенсивні сорти й гібриди, бо з ними можна працювати, можна розкрити їхній потенціал урожайності завдяки нашій системі живлення. 

Але що говорити про умови різних ґрунтово-кліматичних зон, якщо в нас у межах деяких господарств може бути кілька десятків різних типів ґрунтів, в одному гумус усього 1,8%, в іншому — 2,8–4,5%. Наприклад, у господарстві в Чигиринському районі Черкаської області є 52 типи ґрунтів — від торфу до піску. Відповідно, така строкатість полів позначається й на врожайності культур, але ми працюємо над тим, аби її вирівняти. 

Від кількості опадів ця залежність ще більше зростає. От, наприклад, цього року на Черкащині випало найбільше опадів — понад 600 мм, з них у червні до 160 мм, тобто 4–5-місячна норма. Оскільки у цій області ми працюємо на дуже легких ґрунтах, то добрива промилися в нижчі горизонти й були недоступними рослині. Після опадів за допомогою дрона бачили, як волога не встигала всотуватися, стікала з полів і соняшник вилягав, відтак у Чорнобаївському районі соняшник цього року збирають зерновими жатками. Через велику кількість опадів і брак живлення зерно соняшнику на Черкащині не надто виповнене, легке, тож урожайність у середньому 2,5 т/га, а олійність — 44–47%. Для порівняння: в Кіровоградській області олійність сягає 50–51%. Ось так залежність типу ґрунтів і доступності добрив рослині, вміст гумусу й здатність ґрунту затримувати вологу впливають на наливання зерна. 

Проте як ви намагаєтеся нівелювати цю залежність? 

— Корегуючи живлення, змінюючи обробіток ґрунту. Ми практикуємо оранку, але підриваємо плужну підошву — завдяки цьому деякі господарства у нас вийшли на вищий рівень урожайності. Оскільки маємо тваринництво, то робимо компости, вносимо їх на поля і за останні роки стан ґрунтів поліпшився. Але найбільші зміни торкнулися системи живлення. Наприклад, соняшник у чотирьох господарствах Черкащини ми сіємо зі стартовими рідкими комплексними добривами, восени під оранку даємо складні добрива, на легких ґрунтах взагалі восени, крім компосту, нічого не вносимо.

У господарстві практикують компостування гною

Навесні ще даємо КАС, потім вносимо мікроелементи. Також мікроелементи додаємо під час протруювання насіння. Бачимо від цього результат — на соняшнику прибавка урожайності становить до 2 ц/га, ми спеціально проводили досліди. 

До внесення мікроелементів по листку в агрономів ставлення неоднозначне. Багато хто каже, що вони не працюють або результат сумнівний… 

— Не виходить у того, хто не хоче робити, працює по-старому або не має достатньо коштів. Від моменту, коли я 2017 року прийшов у це господарство, ми закладаємо багато дослідів, а потім найкращі рішення впроваджуємо у виробництво. І це дало результат. Для порівняння: чотири роки тому ранніх зернових ми збирали 11,5 тис. тонн, цього року — 24 тис. Вал зерна соняшнику зріс у 1,5 раза: було 22–24 т, а цього року, по всьому, буде 31–32 т. 

Цього року на рідкі комплексні добрива під час сівби пшениці та ячменю перейшли два господарства, а насіння просапних культур ми вже повністю так обробляємо. І економіка від цього стала кращою: затрати ми вже зменшили на 30 дол./ га, побачимо ще, якою буде врожайність. Окрім того, цього року випробовували препарат на основі янтарної кислоти — прибавка врожайності соняшнику була 2 ц/га, пшениці — 1,5 ц/га. 

Я знаю, що та коли потрібно дати культурі й пояснив це агрономам і керівникам господарств. Показав, як це відбивається на врожайності та якості зерна. Коли вони бачать зростання врожайності, то самі пропонують різні способи її підвищити — кажуть, «спробуймо те або те». Агроном одного господарства, яке показує найвищу врожайність по всіх культурах, хоч працює в зоні недостатнього зволоження, каже: «Я думала, що 3,5 т/га соняшнику для нас — межа», але цього року вони її переступили, збирають по 3,9 т/га. 

У Миколаївській області цього року пшеницю зібрали по 6,5 т/га, це при тому, що там є брак вологи, але була віддача від технології. 

З вашого досвіду, на яких етапах розвитку різні культури потребують різних елементів живлення? 

— Може, я буду говорити прописні істини, але вони працюють. Пшениці з осені потрібно дати азот і фосфор, щоб сформувати кореневу систему й нагромадити достатню кількість цукрів, щоб пшениця в доброму стані ввійшла в зиму. Для кукурудзи важливий цинк на початкових етапах вегетації, тому обробляємо насіння цинком і гуматами. Під впливом гумінових речовин краще розвивається коренева система рослини. Головне, що ці елементи відразу стають доступними рослині, бо їх нанесли безпосередньо на насінину. Вносимо також гумати після гербіцидів — вони діють як антистресанти. 

Даємо мікроелементи у фазу наливання зерна чи формування качана, для пшениці — азотні добрива перед колосінням, щоб поліпшити якість зерна. У результаті в нас якість пшениці першого-другого класу. 

— Як ви підбираєте добрива? 

— Як я вже сказав, ми дуже багато дослідів закладаємо — у результаті по мікроелементах, азотних, складних добривах працюємо тільки безпосередньо з виробниками. З дилерами не працюємо. Виробники добрив разом із нами закладають досліди, ми перевіряємо їхню дію, якщо бачимо прибавку врожайності, закладаємо на більшій площі, у виробничих посівах, а якщо й там результат нас влаштовує, вводимо в технологію по всьому холдингу. 

Раніше використовували білоруські, російські комплексні добрива, тепер — ні. Економічно вигідними для нас виявилися литовські добрива, з якими ми працюємо вже 10 років. Окрім того, що в них фосфор у доступній для рослини формі, так ще й логістика та ціна кращі. Бо витрачати на простий суперфосфат 28 тис. грн/т — не економно. Натомість ми беремо напряму із заводу складні добрива по 21 тис. грн/т з доставкою в господарство. 

Окрім того, слід пам’ятати, що основний лімітаційний чинник у наших зонах — волога. Тому переходимо на рідкі комплексні добрива. Адже, щоб сухим добривам перейти в доступну форму, треба певна кількість вологи, щоб вони розчинилися і надійшли до кореневої системи, а РКД ми вносимо безпосередньо в насіннєве ложе, і тільки рослина починає проростати, вона його споживає. Таким чином, ми не втрачаємо до 20–30% унесених добрив, як це відбувається із сипкими добривами. 

Складні добрива даємо під основний обробіток, бо вони можуть розчинитися протягом зими. Під просапні культури добрива вносимо на глибину 25–27 см, і рослина буде їх засвоювати, коли в неї наливається кошик чи качан. Відповідно, маємо такі результати врожайності. 

Техніку під рідкі добрива купували нову чи переобладнали? 

— Компанія-виробник, з якою ми працюємо вже вісім років, продає нам своє обладнання за собівартістю. 

— Чи досліджували дію біопрепаратів? Можливо, застосовуєте їх, зокрема в системі захисту? 

— Потроху застосовуємо. Цього року випробовуємо деструктори стерні — побачимо, як вони спрацюють. Випробовували біостимулятор. 

Загалом біопрепарати — річ делікатна. За нормальних погодних умов вони працюють, за жорстких можемо бути ще й у мінусі. Тому широко ними не користуємося. В основному беремо або мінеральні добрива, або монопродукти. 

Застосовувати біопрепарати для захисту в нас потреби немає. Але хімічні ЗЗР використовуємо в основному оригінальні — вони не лишаються в рослині чи ґрунті. Ми експортуємо олію, макуху, шрот, тому в нас жорсткий контроль залишків пестицидів у продукції. 

За яким принципом будуєте систему захисту в різних областях — залежно від ЕПШ чи профілактично? 

— Працюємо на випередження: ми розуміємо, після яких попередників сіємо, які там будуть бур’яни. Тому профілактика — найкращий спосіб захисту. Добилися того, що в нас поля чисті, культури не мають конкуренції з різними шкодочинними об’єктами. 

Закуповуємо препарати захисту, гібриди, добрива на наступний рік у листопаді. Тому вже восени розуміємо, яка буде система захисту. Таким чином, маємо найнижчі ціни, бо вносимо передоплату цього року, а забираємо продукти наступного. 

Але ж бувають, наприклад, посушливі роки, коли хвороб мало, тож потреби зайвий раз обробляти посіви фунгіцидами немає… 

— Це хибна думка. Збудник хвороби все одно є в ґрунті. І не можна спрогнозувати, скільки буде опадів у певній фазі розвитку культури. Тому профілактика хвороб — обов’язкова, особливо на соняшнику — внесення фунгіциду зберігає 3–5 ц/га урожаю. 

ЗЗР вносимо в бакових сумішах — якщо правильні препарати давати, які не згортаються, і правильно їх вносити — все працює. Єдиний нюанс — ми вносимо гербіцид восени, а не навесні, щоб меншим було навантаження на культуру, меншим був стрес. Навесні страхові зовсім не вносимо — дії пролонгованого ґрунтового вистачає. Тож навесні вносимо тільки фунгіциди, інсектициди, мікроелементи, антистресанти. 

Щороку витратна частина виробництва зростає. Яким чином, на вашу думку, можна її скоротити? 

— На добривах чи на захисті ми не економимо, бо цього року це буде економія, а наступного року — провал. Так, позаторік КАС під осінній обробіток купували по 4700 грн/т, а цього року вже по 11 тис. грн/т, а на сьогодні ціна зросла до 15 тис. грн/т. Ми економимо, переходячи на інші, дешевші формуляції, яких потрібно вносити менше. Наприклад, як я вже казав, унаслідок унесення РКД ми економимо 30 дол./га. 

У будь-якому виробництві головне — стабільний прибуток за будь-яких погодних умов. Навіть за найнижчої врожайності економіка є — за рахунок ціни на зерно.