Інтерв'ю

Щоб виробництво птахівничої продукції було прибутковим важлива кожна деталь

Ефективні рішення

Юрій Онанченко
СЕО компанії «Інстіл Україна»

Щоб виробництво птахівничої продукції було прибутковим, важлива кожна деталь, починаючи насамперед зі зведення енергоефективних приміщень для утримання птиці.  

Юрій Онанченко

Сьогодні як ніколи для птахівничого бізнесу важливо бути конкурентоздатним. Тому кожен етап виробництва слід ретельно продумати і максимально адаптувати під сучасні реалії, починаючи від будівництва приміщень, де утримуватиметься птиця, закінчуючи технологіями її вирощування. Як правильно обрати технологію будівництва, які краще застосовувати матеріали, не витративши при цьому зайві кошти, розповів Юрій Онанченко, СЕО компанії «Інстіл Україна». 

Пане Юрію, які конструкційні матеріали сьогодні найчастіше використовують для будівництва тваринницьких приміщень? 

— Найбільш розповсюдженим конструкційним матеріалом, з якого будують тваринницькі приміщення в Україні та у пострадянських країнах, є серійні залізобетонні споруди. Вони складаються з несучого залізобетонного каркаса і огороджувальних конструкцій із залізобетонних панелей. Ця технологія добре відома, не потребує складного проєктування та виконання, залучення висококваліфікованих спеціалістів чи особливої кваліфікації у будівників, проєктувальників. Проте вона має ряд недоліків і за певними характеристиками не відповідає вимогам часу. 

Сучасний і найбільш привабливий варіант будівництва швидко монтованих будівель — це використання сталевих оцинкованих каркасів і стін та покрівлі із сендвіч-панелей з наповненням PIR. Сендвіч-панелі років двадцять тому з’явилися на ринку України, це досить сучасна та ефективна технологія. І хоча у нас вона менш розповсюджена, проте нині весь світ активно її використовує. У Європі переважну більшість тваринницьких приміщень споруджують саме за цією технологією. 

Чому застосування залізобетонних конструкцій для пташників ви вважаєте менш ефективною технологією будівництва і які переваги мають будівлі зі стальних каркасів? 

— У світі сьогодні надають перевагу сталевим будівлям у всіх сферах будівництва. Технологію ЛСТК (легких сталевих каркасів) доволі широко використовують у будівництві, зокрема, сільськогосподарських споруд у всьому світі вже майже 50 років. Будівництво залізобетонних будівель має ряд недоліків порівняно з нашою технологією. Таке будівництво потребує залучення великої кількості техніки — значні витрати на транспортування конструкцій та вантажопідіймальні механізми, на порядок більше транспорту, ніж за використання сталевих конструкцій. Це здорожує процес будівництва. А якщо зведення залізобетонних будівель відбувається на території діючого комплексу, то часті заїзди-виїзди техніки завдаватимуть клопоту і негативно впливатимуть на виробництво. До того ж під час транспортування залізобетонні конструкції можуть пошкоджуватися через недотримання технології транспортування. Обрати ці матеріали для будівництва пташників може хіба що компанія, поруч з якою (50–100 км) розташовано завод із виробництва відповідних залізобетонних конструкцій. Інакше, попри те, що вартість матеріалів для спорудження будівлі із залізобетонної конструкції приблизно така сама, як і зі сталевого каркаса, кінцева вартість приміщення буде набагато більша через величезні логістичні витрати. При тому, що сталевий каркас для пташника можуть привести всього 4 фури, тобто логістичні витрати будуть мінімальні. Залізобетонні конструкції не складні у збиранні, їх привозять на місце і монтують. Сталеві каркаси для пташника збирають набагато швидше, ніж залізобетонні. Будівля зі сталі набагато легша, тому на складних ґрунтах можливе використання більш легкого фундаменту (пальовий, ґрунтоцементний тощо), відповідно, менші витрати на нульовому циклі будівництва. Оскільки габарити залізобетонних серійних будівель не можна гнучко змінювати під ваші потреби, використовуючи їх, ви не отримаєте індивідуальних рішень. Це типові споруди, і доведеться підлаштовувати бажану конфігурацію та параметри обладнання під їхні габарити. Ви, приміром, не зможете зробити якусь окрему конструкцію суттєво вище, або нижче. 

Будівлі ж зі сталевих каркасів проєктують і виробляють винятково під ваші запити й потреби. Їх від самого початку узгоджують та проєктують під певну технологію вирощування та під вимогу обладнання, тобто не технологію підлаштовують під наявну будівлю, а, навпаки, конструкцію під саме обрану систему вентиляції, годівлі та напування. Сталеві конструкції можуть бути різної висоти і ширини, вимоги щодо розмірів ми отримуємо від виробника обладнання для вирощування птиці. Так, наприклад, якщо лінії напування чи годівлі потребують додаткових місць кріплення, це буде узгоджено з постачальником обладнання та додано у вигляді несучих елементів каркасу. У разі використання залізобетонних конструкцій такого індивідуального підходу нема. Доводиться встановлювати і підлаштовувати обладнання під наявні типові так звані «ключки». 

Величезною перевагою сталевих конструкцій є те, що каркас може бути зовні приміщення. Всередині приміщення ми отримуємо абсолютно гладкий, добре ущільнений в місцях стиків, замкнутий контур із сендвіч-панелей зі спеціально розробленим покриттям FoodSafe, яке на строк не менш ніж 25 років захищене від впливу агресивних середовищ. Це означає, що всередині приміщення не накопичуватиметься біофон. У залізобетонних приміщеннях каркас знаходиться всередині будівлі, а огороджувальні конструкції розташовують зовні. Відповідно, «в залізобетонній споруді», всі балки та колони будуть всередині приміщення. 

Для подовження строку експлуатації сталевих конструкцій як антикорозійний захист застосовують гаряче цинкування. Оцинковані каркаси не псуються, не піддаються корозії, не бояться впливу агресивних хімічних засобів, їм не потрібне періодичне фарбування, або будь яке інше обслуговування чи ремонт. 

Що дуже важливо нині — будівлі зі стальних конструкцій та сендвіч-панелей набагато енергоефективніші, ніж залізобетонні. Наша компанія під час будівництва застосовує сендвіч-панелі з наповнювачем PIR, який не горить і на сьогодні є найефективнішим типом утеплювача. Все це замкнено в безперервний з точки зору термодинаміки контур. Завдяки цьому енергоефективність таких приміщень на 40% вища, ніж приміщень із цегли та бетону. Таке конструктивне рішення має низьку теплову інерційність, внаслідок чого мікроклімат у середині пташника створюється та підтримується набагато легше і ефективніше. 

Попри гірші експлуатаційні можливості та застарілі технології, будівлі із залізобетонних конструкцій дотепер у нас найпоширеніші. Чому? 

— В Україні залізобетонних конструкцій чимало через те, що сьогодні не так багато будують нових комплексів. Здебільшого проводять реконструкцію старих будівель, побудованих ще за радянських часів. А раніше близько 95% всіх зведених конструкцій були залізобетонними. Так склалось традиційно на радянському просторі, було багато залізобетонних заводів (ЗБІ). Залізобетон та цегла — це традиційний матеріал для будівництва того часу. 

Зважаючи на численні переваги сталевих конструкцій, для зведення таких будівель потрібні кваліфіковані проєктувальники та спеціалісти монтажники з відповідним досвідом. Наскільки це ускладнює процес будівництва? 

— Так, тут складніше проєктування, і монтаж таких будівель вимагає залучення кваліфікованих працівників. Втім, наприклад, наша компанія повністю це бере на себе. І хоча ми самі й виробляємо каркаси, проте окремо їх не продаємо, бо не кожен їх може якісно і кваліфіковано зібрати. Ми ж маємо всі необхідні ресурси, обладнання, кваліфікованих спеціалістів, тому замовнику не потрібно окремо шукати проєктувальника, закуповувати сендвічпанелі тощо. Всі ці процеси беремо на себе. Ми повністю проєктуємо будівлю, робимо розрахунок несучої здатності, проєкт фундаменту тощо. У нашій особі замовник отримує генпідрядника і виконавця, бо «Інстіл Україна» — компанія повного циклу. А це дуже важливо, бо, як свідчить наш досвід, коли проєктування будівлі, виготовлення конструкцій, закупівля комплектуючих і монтаж здійснюють окремі організації, наслідком цього є величезна кількість помилок і не ефективних рішень, які можуть суттєво збільшити вартість будівництва. Тому пропонуємо комплекс робіт і послуг «з одних рук». У нас величезний досвід будівництва сталевих будівель та споруд будь-якої складності, починаючи від ескізного проєкту для нових об’єктів або плану реконструкції для наявних, закінчуючи підготовкою пакету документів для введення в експлуатацію. Наш замовник не має зайвого клопоту і проблем на будівельному майданчику, тому не витрачає свою енергію на організацію будівельного процесу і може присвятити себе повністю розвитку власного бізнесу. 

Вікторія Дичаковська

журнал «Наше Птахівництво», листопад 2020 року

Усі авторські права на інформацію, розміщену у журналі “Наше Птахівництво” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій згідно із Законом України «Про авторське право та суміжні права».
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».