Елеватор

Через блокування пунктів пропуску деякі гуманітарні донори відмовляються спрямовувати допомогу в Україну

Через блокування пунктів пропуску деякі гуманітарні донори відмовляються спрямовувати допомогу в Україну

Польські перевізники, попри бажання офіційної Варшави та Києва, відмовляються від компромісних рішень, які б сприяли розблокуванню пунктах пропуску.

Про це під час Zoom-конференції повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

За його словами, зустріч із польськими перевізниками дала українській стороні розуміння, чого власне вимагають мітингарі.

Проте під час зустрічі виявилось, що в протестувальників немає одностайності щодо висування вимог до України. Під час зустрічі представники польських перевізників почали сваритися один з одним щодо висування вимог.

«Перша вимога – це повернення дозволів між Україною та Польщею, а також скасування угоди про лібералізацію дозволів, яка діє до 30 червня 2024 року», – розповів Сергій Деркач.

Він уточнив, що причиною висування саме таких вимог польські перевізники пояснюють погіршенням умов ведення бізнесу й тим, що їм доводиться довше чекати на кордонах, ніж українцям. Бо, на їх думку, в українських перевізників є пріоритет, якого немає в їх польських колег.

Заступник міністра інфраструктури також уточнив, що у заході брали участь представники ДПСУ та польські прикордонники. Українська сторона вкотре наголосила на тому, що Польща не виконує Меморандуми щодо пропускної спроможності українсько-польських пунктів пропуску й не пропускає задекларовані 20 тис. автівок на місяць. Водночас українська сторона здатна пропускати навіть більшу кількість вантажівок, ніж прописано у Меморандумах.

Він наголосив, що в умовах повномасштабної війни, коли ускладнився експорт морем й не працюють пункти пропуску із білоруссю, дуже важливо збільшувати кількість прикордонних пунктів пропуску з країнами ЄС.

«Ми запропонували відкрити пусті смуги на пунктах пропуску «Ургинів-Долгобичув» та «Грушів-Будомєж». Там є смуги, які наразі не використовуються, але вони можуть бути задіяні для пустих транспортних засобів. Якщо польська сторона виконуватиме пропускну здатність, прописану в Меморандумах, й використовуватиме хоча б одну з пустих смуг хоча б на одному з запропонованих пунктів пропуску, черг на кордоні взагалі не буде», – уточнив Сергій Деркач.

За його словами, ці пропозиції були сприйняті польськими протестувальниками прохолодно. Бо їх більше цікавила кількість українських перевізників, ніж збільшення пропускної здатності ПП. Тому компромісні питання їх не зацікавили й вони продовжують наполягати на поверненні дозволів.

Сергій Деркач наголосив, що окрім економічної складової, яка впливає на бізнес, Україна може стикнутися з гуманітарною проблемою. Адже наразі через проблеми на кордонах деякі гуманітарні донори відмовляються спрямовувати допомогу в Україну, щоб їхні водії не простоювали у пунктах пропуску.

«Позиція польського уряду та воєводств сказали, що питання дозволів не може бути порушене не може бути порушене як на цій зустрічі, так і в цілому. Відповідно Польща не може в односторонньому порядку розірвати домовленості. Своєю чергою Люблинський воєвода запропонував компромісний варіант: створювати окремі смуги для автомобілів країн ЄС. Але навіть такої пропозиції польським перевізникам виявилось замало», – додав Сергій Деркач.

Він додав, що попри зацікавленість польських урядовців у пошуках компромісу, наразі перевізники відмовляються від пропозицій. Проте Україна й Польща надалі проводитимуть переговори з метою розблокування кордонів. На його думку, наразі єдиним виходом з цієї ситуації може бути скасування дозволів на страйк урядом Польщі.

«Наразі ми готуємо пропозиції до ЄС та Польщі щодо зменшення кількості черг на пунктах пропуску», – підсумував Сергій Деркач, додавши, що позиція Євросоюзу однозначна – ЄС не бажає говорити про аналювання угоди про лібералізацію.

На тристоронній зустрічі Україна-Польща-ЄС офіційний Київ розкаже про збитки внаслідок блокування пунктів пропуску, наголошуватиме на порушенні польськими перевізниками міжнародних угод тощо.  

Нагадаємо, польські перевізники блокують рух вантажівок на пунктах пропуску з Україною.