Агрономія

Застосування позакореневих добрив і біостимуляторів покращить стан озимих зернових у період відновлення вегетації

Весняна підтримка

Весняна підтримка

 Застосування позакореневих добрив і біостимуляторів покращить стан озимих зернових у період відновлення вегетації. 

Весняний період є критичним етапом розвитку озимих зернових культур. Погодні умови, рівень зимового загартування та забезпеченість елементами живлення значною мірою визначають потенціал урожайності. Станом на весну 2025 року озимі зернові в Україні перебуватимуть у різних фазах розвитку залежно від строків сівби, погодних умов восени й перебігу зимівлі. 

Умовно можна виділити дві основні групи посівів: нерозкущені та розкущені. Для кожної з них слід застосовувати диференційовані підходи до стимуляції росту й розвитку. 

Нерозкущені посіви — сформували всього 1–2 листки без продуктивних пагонів. Вони потребують інтенсивної стимуляції росту для швидкого входження у фазу весняного кущіння. 

Розкущені посіви — мають добре розвинену систему пагонів і кореневу систему. Розкущені рослини потребують посилення розвитку кореневої системи для ефективного засвоєння елементів живлення. 

Нерозкущені посіви 

Основна мета покращення стану нерозкущених посівів — стимулювання утворення додаткових пагонів і пришвидшення росту кореневої системи. Для цього рекомендується: 

• позакореневе застосування біостимуляторів на основі екстракту водоростей Ascophyllum nodosum (фітогормони, амінокислоти, полінасичені сполуки) — сприяє посиленню росту меристематичних тканин, збільшенню кількості продуктивних пагонів і загальному підвищенню стресостійкості; 

• застосування мікроелементів, зокрема цинку (Zn), бору (B) і марганцю (Mn), які відіграють важливу роль у регуляції гормонального балансу та процесах поділу клітин. 

Компанія UniferX пропонує висококонцентрований біостимулятор з екстракту бурої водорості Ascophyllum nodosum — Вуксал Аскофол з B, Mn і Zn. Біоактивні сполуки з екстракту морських водоростей — в основному цитокініни, ауксини, гібереліни, бетаїни та полісахариди. Для збереження біологічної активності природних речовин водорості піддають м’якій технології екстрагування. Мікроелементи, які входять до складу, доповнюють і підсилюють дію біологічно-активних речовин. 

Вуксал Аскофол має стимуляційну дію на рослини, які перебувають у стані фізіологічного стресу, і підтримує природний захист рослин від патогенів. 

Розкущені посіви 

Основна мета роботи з розкущеними посівами — покращення розвитку кореневої системи й оптимізація поглинання елементів живлення. Рекомендується: 

• позакореневе внесення фосфорних добрив (Р) для стимуляції коренеутворення та посилення енергетичних процесів у рослинах. 

Фосфор є одним із найскладніших елементів з погляду швидкості проникнення в рослину. За даними S. Wittwer (Michigan State University), період напівпроникнення фосфору за позакореневого застосування становить 5–10 діб. Ураховуючи, що це макроелемент із високою потребою в споживанні, для його ефективного засво  єння потрібно забезпечити оптимальні умови. 

Основні чинники, що впливають на засвоєння фосфору: 

• джерело фосфору; 

• правильне співвідношення з іншими елементами живлення; 

рН добрива і робочого розчину — забезпечує оптимальну розчинність і проникність; 

• допоміжні компоненти — ад’юванти, гумектанти, прилипачі й антивипаровувачі максимізують ефективність і подовжують доступність фосфору на листковій поверхні. 

Оптимальним рішенням для першого весняного внесення є добриво у суспензійній формі Вуксал Р Мах або Вуксал Макромікс у нормі 1–2 л/га. У ранньовесняний період ґрунт лишається прохолодним, що значно обмежує доступність фосфору для кореневої системи. Натомість температура повітря у цей час може перевищувати 14 °C, що сприяє розчиненню фосфору на листковій поверхні та його активному засвоєнню. 

За наявності стресових чинників, таких як заморозки, наслідки пестицидного навантаження, температурні гойдалки, UniferX рекомендує застосовувати розроблену проривну лінійку Біопротекторів BETINO, які схвалені для використання в органічному землеробстві. Це комбінація гліцин бетаїну та гідролізату протеїнів у певному співвідношенні, завдяки чому обидва активні інгредієнти синергічно взаємодіють й утворюють один із найсильніших біостимуляторів-антистресантів на ринку. Додавання BETINO у нормі 0,3–1,0 л/га до вказаних вище добрив дасть змогу рослинам легше й швидше подолати абіотичний стрес. 

Позакореневе внесення у цей період — не лише ефективна альтернатива ґрунтовому живленню, а й важливий елемент збалансованої стратегії живлення озимих культур. 

Весна 2025 року може характеризуватися складними погодними умовами, що впливатимуть на розвиток озимих культур. Правильне застосування позакореневих добрив і біостимуляторів дасть змогу оптимізувати фізіологічні процеси в рослинах, підвищити продуктивність посівів і мінімізувати вплив несприятливих чинників. Успішна реалізація технологічних заходів забезпечить високий рівень урожайності та якості зерна. 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ