
Пріоритетом у живленні сільськогосподарських культур є збалансованість та ефективні рішення
Тріумвірат продуктивності

Пріоритетом у живленні сільськогосподарських культур є збалансованість та ефективні рішення.
Кліматичні зміни змушують агровиробників переглядати своє ставлення до живлення. Вже недостатньо просто внести добриво в певну фазу росту рослини — потрібна інноваційна система, яка синхронізує потреби рослини в доступних елементах живлення та їх фактичної наявності в ґрунті.
Три кити живлення
На кожній фазі росту й розвитку рослини потребують певних нутрієнтів. Такий підхід зменшує непродуктивні втрати поживних речовин, водночас підвищуючи їх ефективність.
Світовий лідер з інновацій компанія ICL пропонує рішення, адаптовані до потреб усіх культур, що гарантують ефективне використання нутрієнтів (завдяки контрольованій дії продукту), отримання високих урожаїв з одночасним зменшенням непродуктивних втрат поживних речовин і турботою про природне середовище.
Запропонована система ICL побудована на трьох продуктових лінійках, де лінійка Agromaster відповідає за азотне живлення, Puraloop-38 виступає фосфорним добривом, а Polysulphate містить коктейль із мінералів для рослин: сірки, калію, магнію і кальцію.
Тобто, використовуючи всього три продукти, ми можемо закрити все наше основне живлення.
В ідеалі внесення добрив має бути дробним і сегментованим, щоправда, найкращим варіантом, ураховуючи погодні умови, була б фертигація.
Натомість у посушливих регіонах унесення всього азотно-фосфорно-калійного живлення з макро- та мікроелементами на початку вегетації є додатковим чинником стресу. Адже в умовах дефіциту вологи підживлення значно збільшує концентрацію солей в ґрунтовому розчині. Відповідно, підбір основних добрив має бути збалансованим так, щоб сольовий індекс не перевищував критично допустимі рівні для певної культури в кожному конкретному регіоні. Зокрема, без можливості дробного внесення потрібно дати на початку рівно таку дозу, щоб рослини мали подовжену вегетацію й вирівняний графік живлення.
Сольовий індекс
Сольовий індекс добрив виражений відношенням підвищення осмотичного тиску солей певного добрива до осмотичного тиску, спричиненого такою самою кількістю NaNO3, який взято за 100 відносних одиниць. Абсолютно безпечним уважається сольовий індекс до 20 одиниць. Тож чим вищий сольовий індекс, тим більша імовірність «сольового ефекту», який найяскравіше проявляється на етапі сходів культур.
Зокрема, найвищий сольовий індекс дає внесення натрію і хлору, дещо менше азоту й калію. Щоправда, добрива зі значним умістом більшості цих елементів зазвичай уносять восени. НПК-добрива мають сольовий індекс на рівні 50–70 одиниць, що доволі багато, якщо говорити про припосвіне внесення. Звичайно, велику роль тут відіграватимуть такі чинники, як: вологозабезпечення, глибина та спосіб локального внесення добрив. За використання азотно-фосфорних добрив сольовий індекс становитиме 35–40 одиниць. Найбезпечнішим для локального внесення будуть фосфоровмісні добрива, такі як PuraLoop 38 та Суперфосфат потрійний (TSP), сольовий індекс цих добрив не перевищує 8–12 одиниць SI.
Щодо калійного живлення, то, звичайно, для припосівного чи передпосівного внесення доцільно використовувати добрива на основі сульфату калію. Polysulphate — це ідеальне рішення як з агрономічного боку, так і економічного для цього завдання. Використовувати класичний калій хлористий краще з осені, бо сольовий індекс останнього становить 117-121 SI. У цьому разі спостерігаємо зниження тургору й в’янення рослин.
Багато залежить від культури, а саме від того, як вона бере поживні елементи з ґрунту: шляхом масового потоку або дифузії. У першому разі всі розчинні речовини у ґрунті рослина споживає разом із вологою незалежно від того, потрібні вони їй чи — ні. Якщо ж казати про масовий потік, рослина постійно споживає з водою, незалежно від потреби, азот, сірку та кальцій.

Тому перевищувати граничну концентрацію солей у ґрунтовому розчині на початку вегетації небезпечно, адже на цьому етапі розвитку рослина ще не має достатньої кількості накопичених цукрів і вуглеводів, а отже, концентрація клітинного соку ще значно нижча, ніж ґрунтового розчину.
Натомість за дифузії діятиме, так би мовити, процес вибірковості, коли рослина отримує гомогенний розчин, який, зокрема, містить фосфор і калій. Проте культура може його використовувати тільки тоді, коли вона має належний розвиток кореневої системи.
Азотне живлення
Якщо говорити про азотне живлення кукурудзи, то ми бачимо основний критичний момент споживання у фази з 6 листка до викидання волоті. Тобто за місяць кукурудза споживає азот понад 60% загальної норми. Якщо не забезпечити рослину цим елементом у цей період, далі азотне живлення буде неможливо компенсувати.
Тож від початку вегетації потрібно внести продукт, який забезпечить пролонговане азотне живлення впродовж вегетації хоча б протягом 3–4 місяців.
Добрива, оброблені інгібіторами азоту, також мають більш пролонговане споживання, проте вони дуже обмежені у часі. На їх ефективність впливає температура, кількість вологи, рівень pH тощо. До того ж дія таких добрив дуже обмежена в часі — не більше як місяць. Натомість Agromaster дозволить збалансувати азотне живлення. Продукт починає працювати, коли ґрунт прогрівається до восьми градусів, і чим вища температура, тим Agromaster активніше працює. Якщо ж температура буде знижуватися, азотне живлення буде сповільнюватись.
Продукт діє 2–3 місяці, забезпечуючи азотне підживлення, не підвищуючи сольовий індекс на початку вегетації.
Фосфорна компонента
Як обрати правильний продукт для фосфорного живлення? Насамперед нам треба враховувати ґрунтові особливості конкретної ділянки. Головним чинником доступності фосфору в ґрунті є реакція ґрунтового розчину рН, гранулометричний склад і водний режим ґрунту. Найкраща доступність фосфору — за рН від 6 до 7. У разі низької та лужної реакції фосфор буде зв’язувати Al, Fe та Ca відповідно. Щоб нівелювати непродуктивні втрати внаслідок реакції з вказаними вище елементами, потрібно застосовувати комбіновані форми фосфору. Найкращим варіантом буде співвідношення 50% на 50% між водорозчинною (яка працюватиме на початку вегетації) та цитраторозчинною формами (яка працюватиме впродовж вегетації). Фосфор є надважливим на початкових етапах розвитку кореневої системи та у фазу переходу від вегетативного до генеративного живлення, тобто формування генеративних органів (насіння, плоди, ягоди).
Щодо основного фосфорного живлення рекомендовано застосовувати продукт PuraLoop 38, який містить 20% водорозчинного фосфору та 17% цитраторозчинної форми. Цей продукт дає можливість закрити основні критичні фази фосфорного живлення впродовж вегетація та мінімізувати непродуктивні втрати внаслідок зв’язування фосфору.
Якщо говорити про фоліарне фосфорне живлення, це буде найкращий варіант для швидкої реакції на стресові чинники — похолодання та прояв хлорозів, спричинених дефіцитом фосфору. В таких випадках варто застосовувати концентровані водорозчинні фосфорні добрива, такі як NPK 13-40-13, Nova MKP, Nova MKPpluS (з Zn та B) та МАР. Однак варто розуміти, що нагодувати рослину позакоренево неможливо.
Полікомпонентний чинник
Живлення не буде повноцінним без сірчаної компоненти, яка має майже аналогічну азотній здатність промивання.
У нашому арсеналі є ексклюзивний продукт Polysulphate, який не має аналогів на ринку.
Він містить 48% оксиду сірки, 14 — сульфату калію, 17 — сульфату кальцію та 6% сульфату магнію в одній молекулі. До того ж продукт має всього 32 одиниці сольового індексу і природне пролонговане живлення за цими компонентами.
Калійне живлення з мезоелементами, які є у складі Polysulphate, відбувається протягом 50–60 днів, що є важливим для кукурудзи, ріпаку й соняшнику.
Зазвичай будь-яке сірчане живлення, що є на ринку, впливає на рівень pH. Зокрема, сульфат амонію, елементарна сірка та сірка з бентанітом підкислюють ґрунт. Натомість Polysulphate жодним чином не впливає на pH, адже є фізіологічно нейтральним добривом.
Саме тому компанія ICL пропонує не просто добриво чи певний продукт. Ми пропонуємо готову технологію, яка допоможе у веденні бізнесу, ураховуючи ті критичні умови, які є на сьогодні.
