Технічна оптимізація
Вносьте рідкі ферменти вже після грануляції корму або ж використовуйте виключно сухі та термостабільні ферментні продукти.
Щоб досягти високої якості та безпеки корму для птиці, його піддають термічній обробці в процесі кондиціювання та гранулювання. Однак внаслідок цього деякі компоненти корму деактивуються, що може негативно позначитися на якості корму. Однією з таких речовин є ферменти. Тому доцільно додавати їх у корм вже після гранулювання або, наприклад, використовувати термостабільну форму ферментів.
Для кормовиробників, а також птахівників важливо, щоб активність ферментів у кормі була рівномірною й на очікуваному рівні. Покращення стандартів гігієни, висока якість гранул кормів на основі рослинної сировини і максимальна ефективність засвоєння комбікормів досягаються шляхом збільшення температур. Наприклад, для забезпечення гігієни корму температуру в процесі виробництва комбікормів підвищують до +90…+95 °С, а в окремих випадках ще більше.
З іншого боку, чим вища температура грануляції, тим більша ймовірність руйнування біологічно активних речовин, наприклад вітамінів, у кормах. Ферменти, які додають у комбікорм, також піддаються впливу високих температур і тиску перегрітої водяної пари. Чутливість до високих температур у різних ферментів різна, тому останнім часом особлива увага приділялася технічній оптимізації застосування ферментів на комбікормових заводах. Якщо застосування пари і умови самого гранулювання перевищують температурні обмеження, які завжди вказуються виробником ферментів, тоді використовуються, як правило, рідкі ферменти, які в звичайних умовах напилюються на комбікорм після процесу гранулювання. Такий підхід гарантує, що фермент не піддасться впливу високих температур під час виробництва комбікормів.
Рідкі ферменти
Застосування і точний розподіл рідких ферментів після грануляції може стати досить складним технологічним завданням. Спеціальне обладнання для напилення має забезпечувати рівномірне розподілення ферменту на кожну гранулу або частинку корму. При цьому слід обов’язково додавати воду, щоб збільшити ефективність і точність системи напилення ферментів.
Сухі ферменти
Досить багато комбікормових заводів додають термостабільні сухі ферменти у змішувач. Головна їх перевага – легке дозування. Чим більш термостабільні ферменти, тим менше вимог до технічних режимів виробництва комбікормів. Тому компанії, які спеціалізуються на виробництві ферментів, останнім часом приділяють все більше уваги збільшенню термостабільності ферментних препаратів.
Покриття ферментів оболонкою
Виробники кормових ферментів створили технології для покриття ферментних продуктів оболонкою, щоб захистити їх у процесі виробництва комбікормів від високої температури, вологості та високого тиску. Техніка гранулювання може відрізнятися.
Оболонка має захищати молекулу ферменту під час виробництва, а також забезпечити його вивільнення у верхньому відділі шлунково-кишкового тракту птиці (щоб забезпечити максимальну ефективність препарату). Це особливо важливо для фітазних препаратів, де знижена ефективність продукту може призвести до негативного впливу на продуктивність птиці шляхом виключення фосфатів з раціону. Оболонка повинна протистояти високій температурі і вологості і одночасно забезпечувати вивільнення ферменту в ШКТ птиці за більш низької температури і високого рівня вологості у порівнянні з умовами кормовиробництва. Підтримка правильного балансу – достатнього велика проблема для виробників ферментів. Дослідження іn vіtro показали відмінності між препаратами у швидкості вивільнення активної фази з оболонки, що впливає на біоефективність ферменту.
Фітати – потужні антипоживні речовини, особливо за низького рівня pH у верхньому відділі ШКТ, а в кормовій сировині вони є субстратом для фітази. Для того щоб нівелювати антипоживні фактори фітатів, ефективний фітазний препарат має швидко вивільнятися з оболонки.
Оцінка термостабільності
Оцінка нового сухого ферментного препарату на комбікормовому заводі вимагає підтвердження відповідності ферменту показникам термостабільності. При цьому часто виникають різні методологічні труднощі, зумовлені специфікою дії технологічного обладнання комбікормових заводів. Розуміння процесу кондиціювання на кожному окремому заводі допомагає ідентифікувати проблеми, які можуть виникнути у зв’язку випробуваннями на термостабільність. Тут потрібні знання типу кондиціонера, тривалості обробки, тиску пари і послідовних температурних підвищень в кондиціонері.
Відомо, що певні типи кондиціонерів можуть агресивніше впливати на кормові добавки, ніж інші пристрої і пристосування, як-от псевдокондиціонери з високим тиском пари і коротким періодом впливу (10–15 сек.). Такі кондиціонери, особливо при використанні з неприродними матрицями, створюють більше тертя в матриці, що в свою чергу може негативно позначитися на ряді кормових добавок та ферментів. Звичайно, збільшення температури в матриці на 3–6 °С спостерігається на більшості комбікормових заводів; проте температура може збільшуватися і в 2–3 рази, якщо використовується зношена матриця.
Точна реєстрація температури при отриманні гранул є обов’язковою для вирішення цього питання. Для тестів на термостабільність використовують точний датчик температури та ізольовану ємність. Зразки для аналізу кормів необхідно відбирати відразу після охолодження у відповідному місці вивантаження чи транспортування.
Ідеальні зразки корму можуть бути отримані тільки у разі рівномірного відбору зразків (наприклад, кожні 20–30 сек.). Відмова правильно ідентифікувати певну партію корму може призвести до помилок в інтерпретації результатів щодо збереження ферментних активностей. Тому слід заздалегідь домовитися з постачальником ферментної продукції, скільки зразків кормів буде перевірено, щоб оцінити продукт у нормальних умовах виробництва на комбікормовому заводі.
Грей Кунні, технічний інженер компанії Danisco Animal Nutrition
журнал“Наше Птахівництво” липень, 2013 року
Усі авторські права на інформацію розміщену в журналі “Наше Птахівництво” та інтернет сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/magazines належать виключно видавничому дому АГП Медіа та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
При використання інформації з подальшим будь-яким відтворенням, републікацією, поширенням, переробкою, перекладом, включенням її частин до інших творів обов’язкове посилання на журнал “Наше Птахівництво”з гіперлінком https://agrotimes.ua/magazines. Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому АГП Медіа.