Тваринництво

З 17 по 19 вересня у Ренні (Франція) відбулася 38 Міжнародна виставка тваринництва SPACE

SPACE-2024: дороговкази фермерам

SPACE-2024: дороговкази фермерам

З 17 по 19 вересня у Ренні (Франція) відбулася 38 Міжнародна виставка тваринництва SPACE.  

Цього року кількість експонентів SPACE, що прибули з 37 країн світу, перевищила 1,2 тис., у тому числі 370 — міжнародних. Представницький салон відвідало майже 102 тис. людей — рекордний показник, що на 12% більше проти торішнього. Багато відвідувачів шукали на SPACE постачальників і поради, які допоможуть ефективніше розвивати сільське господарство, робити його сталим. 

SPACE-2024 запропонував фермерам широкий спектр ідей і рішень для поліпшення планування спадкоємності, продажу та придбання ферм, а також підвищення загальної привабливості кар’єри в сільському господарстві, забезпечуючи процвітання тваринників. 

Вирощувати нове агропокоління 

Одна з головних тем SPACE-2024 — залучення нового покоління фермерів, що дуже важливо для сільського господарства Франції. Адже найближчих десять років третина фермерів досягне пенсійного віку. 

Так, Молодіжний форум оновив формат, щоб забезпечити динамічну платформу для студентів-аграріїв. У цьому розділі висвітлювали освітні програми в галузі сільського господарства, питання кар’єри, привабливості для молоді агросфери тощо. До дискусій було залучено не лише сьогоднішніх студентів, а й керівників ферм, які після закінчення вишів досягли успіхів у кар’єрі. 

Таланти й студентський драйв на SPACE всіляко заохочують. Для цього організують Tech’Agri Challenge — конкурс інновацій для молоді в агросекторі. Він спрямований на те, щоб молоді люди, які навчаються, думали над розв’язанням конкретних проблем сільського господарства та разом розробляли технічні рішення. 

Цього року Tech’Agri Challenge було структуровано навколо двох категорій: «Демонстратор» та «Ідея». У першій категорії студенти представляли прототип, розроблений на основі функціональних специфікацій, написаних студентами-аграрниками, щоб перевірити релевантність вибраних функцій і технологічних рішень. У категорії «Ідея» окреслювали проблему, визначали перелік функціональних можливостей, які треба розробити для її розв’язання. 

На SPACE-2024 відбувся і відбірковий тур Першого французького кубка Farming Simulator, що стартував цього літа. Змагання, присвячене сільськогосподарській освіті, засновано на відомій відеогрі — симуляторі фермерства, що охоплює тваринництво, польові культури й виноградники. 

Генетична вітрина світової досконалості 

На виставці SPACE завжди багато уваги приділяють генетиці. Цього року її сфокусували на лімузинській породі ВРХ, що є основною м’ясною породою в кількох великих регіонах Франції. Також відбувся Prim’Holstein France Challenge — ці дві головні події доповнили змагання 500 голів ВРХ серед 13 різних порід. 

Розширився й аукціон м’ясних порід ВРХ, до якого прикуто все більше уваги. В унікальному аукціоні Європи Genomic Elite взяли участь сім молочних порід і порід подвійного призначення. Також продавали тварин із виставки й партії ембріонів. 

У міжрегіональних змаганнях порід 2024 року було відзначено корову французької породи пі-руж. Окрім неї була худоба нормандської, симентальської, французької бурої порід і монбельярд. 

На аукціоні «М’ясна досконалість» продавали ретельно відібрану ВРХ м’ясних порід. 

Проте не ВРХ єдиною. Під час салону змагалися 12 овець і кіз, зокрема порід суффолк і вандейський мутон. Крім того, організатори влаштували для юних відвідувачів Олімпіаду з вівчарства. 

Рекордний рік для Innov’space Stars 

Провідна вітрина для інновацій у тваринництві — премія Innov’Space на нинішній виставці більш разюча, ніж будь-коли: 48 відзначених інновацій. З них 8 отримали спеціальні відзнаки «3 зірки», що присуджують за високий ступінь винахідливості чи новаторства, — рекордна кількість від створення цієї відзнаки. 

Зокрема, Hanskamp переконав журі своєю мобільною автоматичною FeedStation, яка працює автономно поза приміщенням. Це надає молочним коровам і телятам доступ до концентратів на випасі. Станція самодостатня завдяки фотоелектричним панелям і вбудованим батареям. 

Ender Diagnostics AG отримала винагороду за технологію ПЛР, що ідентифікує збудників хвороб безпосередньо у ветеринарній практиці й на великих молочних фермах протягом 90 хв. Рішення дозволяє реагувати якнайшвидше, тим самим мінімізуючи використання антибіотиків і розвиток резистентності.  

MSD Sante Animale нагороджено за Bovilis Cryptium — першу вакцину, яку вводять тільним коровам для захисту телят від криптоспоридіозу. 

Гідравлічну поворотну клітку для овець PM 400 від Marechalle Pesage розробили, щоб полегшити роботу фермера та швидко обробити тварин. Вона дозволяє доглядати за вівцями, докладаючи мінімально зусиль, та мінімально завдаючи стресу під час лікування. 

Salmotruck, розроблений Vitalac Biotech, — це комплексний засіб для знезараження сальмонельозної сировини. Це інноваційний автоматизований мобільний пристрій, який швидко встановлюється. 

Meggsius Detect від Vencomatic Group відстежує биті яйця на стрічці транспортера, що рухаються на завантажувальний конвеєр пакувальника. А одне діряве яйце — це 15 брудних яєць. 

Provimi Cargill також отримав «3 зірки» за Reveal™ Layers — інструмент для оцінювання вмісту жиру в черевній порожнині птиці. Це — неінвазивна технологія із застосуванням мобільного пристрою NIR. Отримана інформація дозволяє легко корегувати склад раціону для оптимізації несучості птиці. 

Circo-Match™ від Zoetis — діагностичне рішення проти PCV2, що поліпшує діагностування клінічних і субклінічних форм, який спричиняє цирковірус. 

Окрім цих топових переможців можна згадати технологію цифрового фенотипування, розроблену РІС, що точніше оцінює пересування й кульгавість свиноматок за допомогою камер високої роздільної здатності в поєднанні з програмним забезпеченням для аналізу зображень і спеціальними алгоритмами, розробленими за підтримки штучного інтелекту. Технологія також поліпшує структуру ніг, добробут свиней. 

Своєю чергою, MoSBReaL — автоматизований пристрій для моніторингу поведінки свиноматок у клітці для опоросу, який розробили дослідні підрозділи GenPhySE й ASSET, завдяки двом IP-камерам і мікрокомп’ютеру Raspberry Pi стежить за двома свиноматками одночасно. Простий в установленні та використанні MoSBReaL дозволяє вивчати й додавати особливості поведінки в програми розведення свиней. 

Аквакультура 

Торішній салон SPACE засвідчив, що 18% міжнародних учасників жваво цікавилися сегментом аквакультури.  Тому 2024 року було розроблено спеціальну програму з пропозиціями в галузі аквакультури. Загалом близько 100 експонентів презентували свої продукти — від кормів до здоров’я тварин й обладнання. А один день було присвячено конференціям, де йшлося про інновації в галузі аквакультури.

 До слова, серед інновацій, відзначених цьогоріч премією Innov’Space, вперше було рішення для аквакультури. Компанія Zeni розробила фотобіореактор для очищення промислових стічних вод за допомогою мікроводоростей (пришвидшена фіторемедіація). Система ґрунтується на здатності мікроводоростей очищати воду, видаляючи з неї нітрати, фосфати й інші забруднювані речовини. Фотобіореактор утилізує стічні води, виробляє очищену воду й біомасу водоростей, що придатні для повторного використання. 

Продовольча безпека 

У буремному й нестабільному сьогоденні одна з найголовніших тем — продовольча безпека. І на SPACE традиційно приділяють їй значну увагу. Так, для країн Африки на південь від Сахари виставка стала цінним чинником зростання. Делегації з Беніну, Того, Камеруну, Кот-д’Івуару, Нігерії, Сенегалу й інших держав досліджували рішення для розвитку своєї продовольчої незалежності. 

Експерти, практики й політики обговорювали стале забезпечення сировиною й керування нею на панелі щодо проблем і можливостей Африки. 

Безумовно, Україна також була в полі зору, адже від початку повномасштабного вторгнення росії SPACE документує розвиток тваринницького сектору в нашій країні. Тому в рамках виставки відбулася спеціальна панель, де про свій досвід розповіли французькі фермери, які мають в Україні птахофабрики й вирощують зернові. 

*** 

Показово, що SPACE як форум, де світова фермерська спільнота об’єднується для пошуку відповідей і рішень для майбутнього тваринництва й рослинництва, також скорочує свій вуглецевий слід. Таким чином організатори показують щоденні зусилля учасників на їхніх підприємствах і фермах.   

Інші статті в цьому журналі
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
10
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ