Скор® — лікування марсоніозу волоського горіха
Україна посідає четверте місце в світі за обсягами виробництва волоського горіха — 131 тис. т на рік. Зацікавленість українців волоським горіхом обумовлена безпроблемним збутом продукції, високою рентабельністю, адже 95% обсягів волоського горіха вирощує населення — індивідуальні господарства, також значна кількість дерев знаходиться в посадках і на узбіччі доріг. Основними горіховими регіонами України є Вінниччина, Чернівці, Львівщина та Дніпропетровщина. Однак, де б не росли горіхи, вони, як і всі рослини, мають своїх шкідників та хвороби, що не дають повністю розкрити потенціал горіхового саду. До найбільш поширених хвороб відноситься бактеріоз та марсоніоз (бура плямистість). І якщо контроль бактеріозів зводиться до профілактичних обробок, то боротьба з марсоніозом при дотриманні певних правил приносить позитивний результат.
Для довідки: марсоніоз, або бура плямистість уражує листя, молоді плоди та пагони. На молодих листках утворюються невеликі округлі буруваті плями, які з часом стають сіруватого кольору з широкою бурою облямівкою. Плями зливаються, досягають значних розмірів. На черешках листя вони продовгуваті, темно-коричневі, на самій листковій пластинці — чорні. Уражене листя буріє і передчасно опадає. На плодах темно-бурі плями спочатку з’являються на навколоплідниках. Уражені тканини плодів відстають у рості, на них утворюються глибокі ранки. Плоди зсихаються, унаслідок зневоднення втрачається маса ядра, частина з них передчасно опадає. Спостерігається гниль ядра. На хворих пагонах утворюються сіруваті виразочки. Рослини, уражені марсоніозом, протягом літа виснажуються, входять у зиму ослабленими, підмерзають. У них знижується відсоток закладання плодових бруньок. За сприятливих для розвитку хвороби умов (рясні дощі на початку літа) інтенсивність розвитку хвороби зростає. Втрати врожаю можуть сягати понад 50%.
Рішенням проти марсоніозу переважно є використання на ранніх етапах розвитку горіха мідьвмісних препаратів, які працюють профілактично. Надалі догляд полягає у використанні контактних препаратів (крім періоду цвітіння). А за вологої погоди або при перших ознаках хвороби навіть на листі обов’язково використовують системний препарат лікувально-профілактичної дії Скор® з нормою 0,3–0,5 л/га.
На сьогодні Скор® (діюча речовина дифеноконазол) — це єдиний фунгіцид для горіхового саду, який володіє лікувальними властивостями. Його швидке проникнення в рослину забезпечує стійкість фунгіциду до змивання та впливу ультрафіолету, а також негайне включення дифеноконазолу в лікувальні процеси з використанням «стоп»-ефекту. Такі властивості обумовлені біохімічним потенціалом дифеноконазолу, який має системну дію і спеціалізується на викоріненні різних видів плямистостей. Механізм дії Скор® передбачає інгібування ергостеролу в клітинах гриба, що призводить до руйнації клітинних стінок і мембран патогену, тим самим запобігаючи росту й розвитку грибів.
Офіційна реєстрація Скор® на волоському горіху
При прийнятті рішення про лікування горіха від бурої плямистості потрібно зважати на загальне правило використання препаратів триазольної групи: якщо зараження відбулося і вже є прояви хвороби на самих плодах, слід використовувати максимальну норму Скор®, а саме 0,5 л/га, і повторити обробку з інтервалом 12–14 днів. Такий прийом забезпечить високий контроль бурої плямистості, білої плямистості та філостикозу. Подальші обробки проводять препаратами з іншої хімічної групи (не триазолами) або контактними мідьвмісними фунгіцидами.
Також не варто нехтувати обробкою восени в період опадання листя, адже збудники хвороб зимують на опалому листі й викорінююче обприскування 3% розчином карбаміду з мідним купоросом (3%) суттєво знизить інфекційне навантаження наступного року.
Дмитро Тимошенко, менеджер з технічної підтримки засобів захисту спеціальних культур та винограду, компанія «Сингента»