Технологічність сівби дедалі більше впливає на кінцевий результат — урожайність і якісні показники
Сівба під контролем
Технологічність сівби дедалі більше впливає на кінцевий результат — урожайність і якісні показники
Щороку в Україні скорочуються «вікна» сприятливих для сівби умов, тому аграрії намагаються максимально пришвидшуватись, використовуючи знаряддя з максимальною продуктивністю. Компанія LEMKEN підтримала ці прагнення й запропонувала 9-метрову версію відомого посівного комплексу Solitair DT. За рік вітчизняні аграрії ознайомились з агрегатом і переконались у його ефективності.
Підготовка ґрунту як основа
Тож чим ця машина є визначною? Збільшення ширини захвату аж ніяк не вплинуло на транспорту ширину — вона не перевищує 3 м, що дає змогу безпечно пересуватись дорогами загального користування. У полі ж розкриваються головні переваги, що є результатом роботи комплексу технологій.
Посівний комплекс спирається на два колісні котки — передній, який частково вирівнює поверхню поля й виконує попереднє ущільнення, і задній, установлений перед посівною секцією. Передній коток складається з вузьких коліс, а задній — із широких, розташованих зі зміщенням, щоб забезпечити роботу без закорковування в будь-яких умовах. За потреби передній коток можна замінити на вирівнювальну планку з гідравлічним регулюванням кута атаки.
Для підготовки посівного ложа застосовується дворядна дискова секція, оснащена дисками діаметром 465 мм на листових пружинах. За бажанням замість звичайних можна встановити хвилясті диски — вони менше перемішують ґрунт, однак краще знищують бур’яни. У посушливих регіонах їх перевагою стає збереження вологи, оскільки вони розпушують тільки зону перед висівним сошником. Регулювання дискової секції відбувається за допомогою гідравліки, що в змінних умовах полегшує роботу оператора.
Одразу за дисковою секцією встановлено ряд сошників для внесення добрив або насіння. Якщо підприємство не має потреби у цих роботах, обладнання можна не замовляти й таким чином зменшити вартість посівного комплексу. За другим колісним котком можливе встановлення додаткового металевого котка. Саме цю корисну опцію ви не знайдете у жодного виробника. Важкий коток за допомогою пластикових ребер попередньо ущільнює посівні ряди, завдяки чому до насіння краще підтягується волога, а сошники мають спокійний і рівномірний хід.
Після ретельної підготовки ґрунту сошники завжди працюють в ідеальних умовах. Насіння гарантовано вкладається на задану глибину й добре контактує із ґрунтом, що є запорукою дружного проростання.
Точність — запорука ефективності
Систему дозування на основі електроприводу зроблено так, щоб до неї був зручний доступ. Оператор може без зусиль виконати калібрування, перевірку або очищення, не витрачаються багато часу. Коли виникає потреба в заміні дозувальних котушок, для цього не потрібен додатковий інструмент. На кожен розподільник установлено окремий дозатор, що забезпечує кращу точність дотримання норми висіву, а також посекційне вимкнення.
Виробник запропонував дві концепції розподілення насіння й добрив — роздільного і сумісного. Версія single-shot передбачає подачу матеріалів із різних відсіків бункера в загальну магістраль і внесення через висівні сошники OptiDisc. Якщо практикується внесення добрив на один горизонт із насінням, такий варіант є зручнішим. Матеріали з різним гранулометричним складом також краще зберігати в окремих відсіках і змішувати безпосередньо під час внесення, щоб уникати нерівномірного їх розподілення всередині одного відсіку.
У версії double-shot сошник для внесення добрив призначено для внесення одного компонента, яким можуть бути як добрива, так і насіння. Два інших компоненти вносять через сошники OptiDisc. Це дозволяє фермерам бути максимально гнучкими, враховуючи фактичні умови сівби.
Висівні матеріали (насіння й добриво) завантажують у бункер об’ємом від 3400 до 5100 л, який, залежно від комплектації, розділено на дві частини. За потреби можна обрати бункер під тиском, що дозволяє працювати з більшими нормами. Для полегшення завантаження одна половина комплексу може складатись. За допомогою бункера MultiHub на 500 л, що встановлюється на дишлі, можна вносити третій компонент, такий як сидерати або мікрогранули.
Секцію для внесення добрив, що розташована перед колісним котком, оснащено дводисковими сошниками діаметром 400 мм, на які діє притискна сила до 150 кг. Глибина внесення добрив регулюється кліпсами на гідроциліндрі. Коли добрива не вносять, секція підіймається, зменшуючи опір і зношення робочих органів.
Розумне керування
Керування посівним комплексом здійснюється через ISOBUS. Сама система керування називається IQ drill. За допомогою функції Multiboom можна здійснювати автоматичне роздільне керування секціями для добрива та насіння, щоб уникати перекриттів. Також можна працювати з двома картами внесення паралельно, щоб насіння й добрива вносилися тільки там, де вони можуть бути використані ефективно.
Керування системою здійснюється або через термінал LEMKEN CCI-1200, або через будь-який універсальний термінал ISOBUS. Щоб повною мірою скористатися перевагами керування Solitair DT, на терміналі можна відобразити повний вигляд машини збоку. Це дозволяє легко визначити, який компонент потрібно внести через висівну секцію або секцію для внесення добрив.
Ще більше спрощує роботу з посівним комплексом додаток iQblue Go. Він доступний як для Android, так і для iOS. Додаток установлює бездротове з’єднання з Solitair DT і полегшує керування сівалкою під час калібрувальних випробувань або, наприклад, під час вивантаження залишків насіння. Доступ до технічних параметрів комплексу є безплатним. Користувач може побачити інформацію про робочу швидкість або кількість унесеного матеріалу на моніторі, а подивитись норму внесення, кількість гектарів або прочитати журнал помилок можна взагалі з будь-якого місця.
Підсумовуючи огляд посівного комплексу LEMKEN Solitair DT, можна впевнено сказати, що ця машина здатна у будь-яких умовах гарантувати високу якість сівби. Можливість оснащувати агрегат необхідними знаряддями й використовувати їх у різних комбінаціях — це саме той секрет, завдяки якому досягається відмінний результат. Сучасна система керування полегшує експлуатацію, спрощує контроль і дає змогу фіксувати всі параметри сівби. Ширина захвату 4 м, 6 та 9 м забезпечує потрібну продуктивність для будь-яких підприємств.
Володимир Василенко