Овочі-Ягоди-Сад

Весняний період дуже важливий для плодових культур щодо живлення

Підживлення й протидія стресам

Підживлення й протидія стресам

Весняний період дуже важливий для плодових культур щодо живлення. Протягом весняної вегетації у фазах цвітіння, росту й розвитку плодів, закладання плодових бруньок на наступний рік, а особливо — в стресових умовах вони потребують постійної підтримки у вигляді позакореневих підживлень.  

Якими елементами мінерального живлення рекомендується «підгодувати» плодові, та на що слід звернути увагу, розповідає керівник відділу розвитку продуктів і сервісів мікродобрив Сергій Адаменко. 

Сергій Адаменко

«Плодові культури дуже вибагливі до збалансованого живлення, оскільки від 10 до 20 років або більше ростуть на одному місці й постійно виносять елементи мінерального живлення із ґрунту, — каже Сергій. — Якщо не звертати на це увагу, а просто чекати, що груша, яблуня, вишня чи персик будуть щороку щедро плодоносити, можна не отримати високої врожайності. Нині фахівці, які вирощують плодові, повинні підходити до мінерального живлення професійно: враховувати забезпечення ґрунту рухомими макро- та мікроелементами, зважати на його оптимальний рН, брати до уваги потреби культури в живленні. Програма мінерального живлення плодових має ґрунтуватись на дослідженні агрохімічних і фізико-хімічних показників ґрунту, проведенні функціональної та хімічної діагностики листків і наданні фахових рекомендацій щодо кореневого й позакореневого живлення». 

ВАЖЛИВІСТЬ БОРУ 

Бор — незамінний мікроелемент для живлення плодових. Він не входить до складу жодного ферменту, проте його фізіологічна роль надзвичайно важлива. Бор забезпечує ріст і розвиток твірних (меристемних) тканин кореневої системи й вегетативних органів, впливає  на цвітіння та запліднення квіток, регулює використання води й поглинання мінерального живлення, впливає на фотосинтез, на синтез і транспорт цукрів із листків до плодів. Водночас цей елемент пом’якшує клітинну стінку, а за позакореневого підживлення плодових кальцієм — сприяє його засвоєнню листковою поверхнею й плодами. 

Дослідженнями Ukravit Institute встановлено, що понад 40% українських ґрунтів мають середній, низький і дуже низький уміст рухомих сполук бору — на рівні 0,3–0,5 мг/кг, в той час як для повноцінного забезпечення плодових їх уміст має становити 1,0–2,0 мг/кг ґрунту. У засвоєнні рухомого бору вважливу роль відіграє рН ґрунту, який має бути на рівні 5,5–6,5, оптимальний вміст продуктивної вологи, підвищена мікробіологічна активність, оптимальна температура ґрунту — понад 12–13 °С і повітря — до 25 °С, нормальний перебіг процесів транспірації тощо. Водночас коефіцієнт використання рухомого бору плодовими культурами з ґрунту становить 0,3–0,5, максимум — до 10%. Тож без позакореневих підживлень садів борними добривами не обійтися. 

«За позакореневого підживлення бор майже не рухається по флоемі від листків до плодів, — зазначає Сергій. — Саме тому плодові необхідно підживлювати борними добривами декілька разів за вегетацію. Ми радимо застосовувати Авангард Бор (г/л: N – 65, B – 150) в нормі 1,0–2,0 л/га у фазу рожевого бутона для поліпшення запліднення й за наливу плодів — для кращого засвоєння кальцію, оскільки бор є “зворотним клапаном” — він знижує відтік кальцію з плодів до листків. Крім того, добриво рекомендовано застосовувати після збирання плодів за 2–3 тижні перед опаданням листя для оптимізації вмісту бору в плодових для ростових процесів наступного року. Легкозасвоювані сполуки бору добрива Авангард Бор протягом 10–24 годин проникають у клітини плодових й активують фізіолого-біохімічні процеси». 

ФОСФІТИ Й КАЛІЙ 

Останніми роками значної популярності набули підживлення плодових фосфітами (Н2РО–3). Це — відновлена форма фосфату (Н2РО–4), яка має багатовекторний вплив на культури. 

Досі немає спільної думки щодо фізіологічного впливу фосфіту як джерела фосфору. Наукові й виробничі дослідження показали, що фосфіти проявляють системний фунгіцидний ефект проти хвороб, спричинених грибками несправжньої борошнистої роси (парша тощо), проте вони не можуть замінити фунгіциди. Водночас вони мають стимуляційний і антистресовий вплив, що позитивно позначається на підвищенні продуктивності плодових культур. 

«У продуктовій лінійці компанії є добриво Авангард Фосфіт К, і найбільше ним підживлюють саме плодові культури, — каже Сергій Адаменко. — Ми рекомендуємо застосовувати його впродовж вегетації не менше як 2–3 рази: за активного наливу плодів (двічі) та після збирання товарного врожаю. Добриво забезпечує плодові легкозасвоюваними калієм і фосфітами, які в клітинах через певний час окислюються до фосфатів. Фосфіти сприяють синтезу фітоалексинів, кумарину, саліцилової кислоти, які розпізнають спори патогенів і блокують їх проникнення в клітини. Калій у складі добрива позитивно впливає на гідратацію клітин цитоплазми, сприяє утриманню в них води, активує 60 ферментів і підвищує стійкість до хвороб. Завдяки калію зміцнюються стінки клітин, регулюється діяльність продихів, що дозволяє культурам ощадливо використовувати воду під час посухи. Водночас калій підвищує вміст сухої речовини, а отже, збільшує вміст цукрів і знижує кислотність плодів. Плоди, підживлені Авангардом Фосфіт К, набувають привабливого товарного вигляду: у них поліпшується колір, збільшується розмір, маса, зміцнюється плодова шкірка, покращується зберігання й транспортабельність. Важливо, що фосфіти не мають терміну очікування перед споживанням товарної продукції, а отже, обмежень щодо їх застосування немає». 

ПРОТИДІЯ СТРЕСАМ, СТИМУЛЮВА ННЯ РОЗВИТКУ 

Упродовж вегетації плодові культури постійно піддаються стресам — від приморозків або високих температур, різких перепадів температур повітря і ґрунту, обробок  засобами захисту рослин тощо. І кожен стрес може призводити до зменшення врожайності на 10–30%. 

У стресових умовах у плодових порушується споживання елементів мінерального живлення, пригнічується перебіг фізіолого-біохімічних процесів. Водночас розпад білків перевищує синтез, а амонійний азот накопичується в надмірних кількостях, що негативно впливає на якість товарної продукції. Крім того, змінюється баланс фітогормонів — у бік етилену, який ще називають «гормоном старості»: культура починає жовтіти, пригнічується її ріст і розвиток, відбувається виснаження клітинних стінок і клітинного соку. 

Також за стресів знижується стійкість плодових до хвороб і шкідників, у культур настає фізіологічна депресія. Усе це знижує синтез і накопичення сухої речовини — цукрів, що, врешті-решт, знижує врожайність та якість товарної продукції. 

«За стресу плодові культури не продукують білків, а зберігають свою енергію й чекають, коли з’являться сприятливі умови, щоб можна було продовжити продуційні процеси, — пояснює фахівець. — Тому ми рекомендуємо позакоренево підживлювати плодові антистресантами. Добриво-антистресант Авангард Гроу Аміно містить 17 альфа-амінокислот і виконує три функції: антис тресову, стимулюючу й виступає в ролі комплексону до мікроелементів (Fe, Mn, Zn, Cu, Co). Після його застосування плодові виходять зі стресу максимум через 5–6 днів. Підживлювати культури рекомендується комбіновано в одному робочому розчині з мікродобривами, оскільки альфа-ам інокислоти антистресанта утворюють комплексонати мікроелементів, які швидко проникають у клітини й забезпечують високий коефіцієнт їх засвоєння — на рівні 80–90%». 

Оптимально застосовувати заздалегідь перед весняними приморозками комбіновано з продуктами Авангард Марганець, Авангард Цинк, Авангард Калій, Авангард Фосфіт К. Альфа-амінокислоти й мікроелементи сприяють підвищенню синтезу цукрів. І через підвищення вмісту цукрів і зв’язаної води в клітинах негативний вплив приморозків нівелюється. Антистресовий ефект добрива Авангард Гроу Аміно проявляється й в умовах спекотної погоди чи пестицидного навантаження. Рекомендується застосовувати добриво через три дні після появи ознак стресу. 

«У весняний період також доцільно застосовувати універсальне добриво Авангард Стимул, що містить комплекс біостимуляторів і гумінові сполуки, які легко проникають у клітини, — радить Сергій Адаменко. — Воно покращує ріст, розвиток, поділ клітин, проявляє антистресовий ефект, що надалі позначиться на підвищенні продуктивності плодових. Рекомендується вносити Авангард Стимул одразу після цвітіння за наливання плодів, особливо тоді, коли інтенсивно застосовують ЗЗР, щоб швидко вивести культуру зі стресу».  

Матеріал надала компанія Ukravit 

Інші статті в цьому журналі
Садівництво по-українськи
Новий випуск
Садівництво по-українськи
Садівництво по-українськи
2

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ