Оперативне зерносушіння
Якщо будівництво капітальних зерносховищ не встигає за освоєнням площ, проблему сушіння зерна можуть вирішити мобільні зерносушарки.
У світі для сушіння зерна у фермерських господарствах широко використовують мобільні зерносушарки. Протягом останніх років інтерес до них з’явився і в Україні, і не лише з боку невеликих господарств, а й мобільних механізованих загонів. Більшість користувачів цього обладнання прагне підвищити ефективність використання зернозбиральних комбайнів, які переміщуються з півдня на північ країни під час сезону хлібозбирання. Адже на первинну обробку і зберігання врожаю зернових та олійних культур припадає понад 25% загальних затрат на їх виробництво. Тому використання відносно недорогих пересувних зерносушарок, здатних працювати в будь-якому місці за різних погодних умов, — це реальний шлях підвищення ефективності виробництва зернових, бобових і олійних культур.
Мобільні зерносушарки мають низку переваг перед стаціонарними: потребують мало місця, не вимагають будівельних, монтажних і налагоджувальних робіт. За потреби вони легко переміщуються в інше місце, введення їх в експлуатацію після переїзду займає часто лише 2—3 години. У разі зміни напряму діяльності продати мобільну зерносушарку значно легше, бо вони не потребують демонтажу, мають попит і великий термін використання. Також їх можна застосовувати як тепловий модуль для інших цілей: опалення теплиць, складів, виробничих приміщень тощо.
Нині ринок пропонує велику кількість моделей мобільних зерносушарок різних фірм. Спробуємо дати коротку характеристику найвідомішим з них.
Mecmar
Цей італійський виробник пропонує великий асортимент мобільних сушарок для зернових культур. Його продукція відрізняється надійністю, міцністю та інноваційними технологіями. Обладнання має правобічне і верхнє вивантаження, широку гаму моделей за габаритами і місткістю (9—60 тонн), використовує різне паливо для сушіння, а також різні способи живлення (електричне або за допомогою трактора).
Для завантаження сушарки зерном застосовують просту чи розширену лійку. Вивантаження зерна проводиться згори шарнірним шнеком через ґрати. Продуктивність зерносушарок становить від 87 м3/добу (3,6 м3/год.) для моделі STR9/87 і до 397 м3/добу (16,5 м3/год.) для моделі S55/387. Продуктивність сушарки можна збільшити приблизно на 30%, якщо охолодження зерна проводити у зерносховищі з активним вентилюванням після його вивантаження з сушарки.
XL від GT
Циркуляційні моделі періодичної дії XL забезпечують підготовку зерна для подальшого зберігання і переробки. Середній час підготовки до роботи — 30 хв. Для роботи цих зерносушарок використовують скраплений газ, що є альтернативою його природному аналогу для об’єктів, у яких вартість підключення до магістралей виміряється мільйонами гривень, а застосування обмежене термінами введення в експлуатацію. Модернізація і переведення пальних пристроїв з дизельного палива на пропан-бутан окуповується від 3 місяців до 1 року.
Порційні моделі
Обладнання від Araj призначене для середніх і невеликих господарств. Процес сушіння в порційній зерносушарці розділяють на чотири етапи: завантаження зерна в зерносушарку, його сушіння, охолодження та вивантаження з зерносушарки. Під час сушіння зерно переміщається по колоні машини, що забезпечує рівномірність процесу сушіння. Порційні моделі пристосовані до швидкого і зручного переміщення з одного місця в інше, що важливо для господарств, що мають віддалені одне від одного зерносховища.
Міцні горішки PRT
Мобільна зерносушарка Agrex PRT 75М спроектована для сушіння різних видів зерна. Її продуктивність лежить у межах 22—78 т/добу, залежно від виду зерна. Переваги моделі полягають у скороченні часу сушіння і зменшенні експлуатаційних витрат, максимальному збереженні органолептичних властивостей зерна в процесі сушіння.
Ці зерносушарки оптимально підходять для оперативного транспортування з одного поля на інше вітчизняними шляхами без небезпеки пошкодження чи поламки. На відміну від більшості інших марок зерносушарки на 100% виконані з нержавіючої сталі, стійкі до тертя з абразивним зерном.
Мобільні універсали
Універсальні мобільні зерносушарки Universal від STELA призначені для рівномірного сушіння продовольчого і фуражного зерна практично всіх видів. За типом конструкції вони є шахтними моделями, що працюють за принципом усмоктування. Зерносушарки підходять для господарств, що мають кілька зерносховищ на певній відстані одне від одного. Введення в експлуатацію після переїзду на нове місце навіть найпотужніших і габаритних моделей займає не більше ніж 2 дні.
Сушарки обладнані сучасними приладами для контролю й регулювання температури та часу сушіння, що дозволяє обрати оптимальний режим для кожної культури. Особливістю моделей є те, що теплота, що збереглася в процесі сушіння зерна, не викидається в атмосферу, а направляється назад і обігріває свіже повітря (рекуперація тепла). У сушінні з системою рекуперації тепла можлива економія тепла до 20%.
Порційна циркуляційна сушарка
У мобільній порційній циркуляційній сушарці типу GT Riela запроваджено безперервний рух зерна в колоні сушарки (циркуляцію) до моменту отримання заданої вологості. Сушарка виготовлена з оцинкованого металу, циліндрична ємність — з нержавіючої перфорованої сталі. Її теплогенератор може постачатися з пальником для дизпалива, природного чи скрапленого газу і переключається на різні робочі режими з теплообмінником або без нього. Автоматичне регулювання процесу сушіння забезпечує повний контроль температури сушильного агента, виключає перегрівання зерна і дозволяє сушити зерно різного призначення, у т.ч. насіннєвого.
Мобільні зерносушарки Agrimec
На цих зерносушарках застосовуються газові й дизельні пальники італійської фірми Lamborghini. Пальник та котел горизонтально розташовані перед вентилятором. Таке розташування дозволяє уникнути потрапляння топкових газів у сушильну камеру без їх змішування зі свіжим повітрям. При цьому забезпечується регулювання пальника і його оптимальна робота з малими витратами палива.
Пересувні моделі «Астра-Інгул-М»
Малі пересувні сушарки «Астра-Інгул-М» мають конструктивну особливість — у них відсутня шнекова або норійна система (з деталями, що зношуються, потребують постійного обслуговування та ще й пошкоджують зерно). Шнекова система замінена пневмотранспортером, який аеродинамічно переміщує зерно в процесі завантаження, циркуляції і вивантаження, сприяє також його підсушуванню і, що важливо, забезпечує постійне очищення від пилу та легких домішок. Завдяки цьому не потрібне очищення зерна при завантаженні в сушарку. Також підвищується ефективність роботи сушарки, заощаджується паливо і знижується імовірність загорянь.
Зерносушарки на біомасі
Вітчизняними виробниками налагоджено випуск зерносушарок «Бриг» продуктивністю 1…8 т/год., що працюють на альтернативних джерелах палива. Вони призначені для сушіння попередньо очищеного продовольчого, насіннєвого чи фуражного зерна, насіння зернових, зернобобових і олійних культур за допомогою атмосферного повітря, що нагрівається в теплогенераторах димовими газами при спалюванні біомаси — спресованої в тюки соломи, тирси, лушпиння, кукурудзяних стрижнів.
Конструктивно зерносушарка складається з однієї чи двох паралельних шахт, відповідної кількості надсушильних бункерів, а також опори з випускними механізмами і бункерами. Кожна шахта має зону нагрівання і сушіння зерна, куди подається гаряче повітря, а також зону охолодження зерна холодним повітрям.
Нагрівання атмосферного повітря продуктами згоряння відбувається в спеціальному трубчастому теплообміннику і забезпечує екологічно чисте сушіння зерна: немає згубного впливу канцерогенних речовин від згоряння палива, виключається можливість загоряння зерна в шахтній сушарці.
Завантаження тюків соломи, залежно від їхньої маси, виконується вручну або навантажувачем за допомогою штирового пристосування, закріпленого на передній підвісці трактора.
Мобільні конвеєрні двопотокові зерносушарки
Мають велику експлуатаційну гнучкість, оскільки різні культури різної якості можуть рухатись одна за одною, не змішуючись, не перериваючи технологічний процес сушіння (без операцій повного вивантаження/завантаження). Внаслідок того, що сушарка невисока, попередньо спроектована і зібрана, вона недорого коштує і проста в монтажі. Повне повернення теплоти з охолоджувальної секції забезпечує економію палива.
Досить висока швидкість сушильного агента (порівняно з сушарками інших типів) дозволяє досягати добрих результатів сушіння навіть при невисоких температурах. Конвеєрний принцип роботи гарантує, що все зерно висушується дуже рівномірно протягом однакового проміжку часу. Також сушарки мають здатність сушити зерно без попереднього очищення, навіть з дуже високим рівнем вологості й засміченості.
Мобільний комплект сушарки включає також пересувне сільгоспшасі з зовнішніми колесами (максимальна швидкість 10 км/год.).
Мікрохвильові зерносушарки
На ринку з’явилися мікрохвильові зерносушарки (НВЧ-моделі) продуктивністю до 5,5 т/год. Вони не мають звичного для конвективних сушарок теплогенератора, що працює на різних видах палива. Енергія від НВЧ-магнетрона надходить відразу до всього об’єму зерна. Прикладом може служити російська АСТ-3 продуктивністю 3,7…5,5 т/год. Однак мікрохвильові зерносушарки ще не пройшли широку апробацію у виробничих умовах, і робити якісь висновки про них передчасно.
Параметри вибору зерносушарки
Вітчизняний ринок мобільних зерносушарок найчастіше представлений колонковими моделями циліндричної чи прямокутної форми, сушарками шахтного типу, а також конвеєрними і новими мікрохвильовими моделями. Щоб підібрати оптимальну для господарства сушарку, визначаються з такими параметрами:
1) яке зерно сушитиметься, його якість, початковий вміст вологи, бажаний відсоток вилучення вологи в результаті сушіння;
2) яке призначення висушеного зерна — наступна переробка на харчові і кормові продукти, тривале зберігання чи на насіннєві цілі;
3) за який час треба просушити зерно (20, 30 діб і т.д.);
4) на якому виді палива працюватиме теплогенератор.
Георгій Станкевич, д-р техн. наук, професор, завідувач кафедри технології зберігання зерна
Одеська національна академія харчових технологій
журнал “The Ukrainian Farmer”, березень 2011 року