Інсектицидний захист плодового саду

Рання весна, а потім заморозки, холодна дощова погода з градами — так починався сезон-2025. Садівники, як і кожного року, зіткнулися з викликами природи, які кожен вирішував по-своєму і в міру власних можливостей. Південь, хоч і втратив урожай яблук і частково абрикоса, все ж намагається компенсувати ситуацію ціною на черешні та персики. Водночас Захід України проводить хімічне прорідження зав’язі зерняткових і сподівається на гарну ціну на кісточкові. Центральні регіони залишилися без абрикосів, слив, з низьким урожаєм черешні, але з надією на зерняткові культури. Таке сьогодення 2025 року. Однак це ще не всі проблеми, які чекають на садоводів. Попереду захист від шкідників, особливо від плодожерок (яблуневої, грушевої, східної), попелиць, кліщів. Ситуація зі шкідниками в цьому році надзвичайно складна. Літ яблуневої плодожерки (за даними Trapwiev) на півдні Дніпропетровщини складає більше ніж 150 шт./доба, в Чернівецькій обл. — 50 шт./доба, на Вінниччині — до 100 шт./доба, до того ж відбувається активна яйцекладка та відродження гусениць третього покоління. Такий нетиповий розвиток шкідника пов’язаний із погодними умовами та потребує коригування систем захисту.
1. Препарати. Звертаємо увагу на препарати, які мають подовжену дію та спеціалізовані на контролі лускокрилих, — Воліам Флексі®, Ампліго®, Лірум®.
Ефективність препаратів проти лускокрилих (за даними незалежного оцінювання інсектицидів, 2021 р.)

2. Моніторинг. Феромонні пастки, агропрограми, Trapwiev, сума ефективних температур тощо допоможуть у розумінні загальної картини в саду. Для прикладу, зараз спостерігається збіг різних поколінь шкідника, тобто на плодовому дереві присутні і яйця, і початок відродження личинок, і інтенсивний літ. Тому захист повинен бути безперервний з урахуванням реального терміну контролю інсектициду.
Захисний період препаратів проти лускокрилих (за даними незалежного оцінювання інсектицидів, 2021 р.)

3. Оптимізація застосування. Використовуйте комбіновані препарати для захисту чи профілактики декількох видів шкідників, адже дешевше обробити один раз сад від декількох шкідників, ніж захищати його від кожного виду окремою обробкою.
Дія інсектицидів проти шкідників

4. Безпека. Звертаємо увагу на термін очікування та кількість днів від внесення препарату до споживання плодів. Як рекомендація: останню обробку проводити Проклейм®, оскільки цей спеціалізований інсектицид проти лускокрилих має найкоротший термін очікування. Це важливо для господарств, які вирощують ранні та середні сорти зерняткових або обробляють перед закладанням на зберігання.
Звісно, на додаток до плодожерки на садоводів чекають попелиці та кліщі, але їхній розвиток залежатиме від погодних умов. Якщо буде волога погода і помірна температура — слід чекати на активізацію розвитку попелиць, а якщо буде сухе і жарке літо, як у 2024 році, то не обійтися без Вертимек® Нео, який уже довів свою високу ефективність проти всіх видів кліщів, медяниць, мінерів.
Тож варто подбати про інсектицидний захист свого саду, адже реалізовувати якісний товар набагато легше і прибутковіше.
Дмитро Тимошенко, менеджер з технічної підтримки засобів захисту спеціальних культур та винограду, компанія «Сингента»