Агрономія
Головне:
Агрономія

ПП «Приватна агрофірма «МЮННТ» отримує максимальні врожаї соняшнику Pioneer

Курс на преміальний соняшник

Курс на преміальний соняшник

Завдяки сучасним технологіям у ПП «ПРИВАТНА АГРОФІРМА «МЮННТ» отримують максимальні врожаї соняшнику Pioneer® навіть за несприятливих умов  

Микола Монашок

Для Кіровоградщини соняшник традиційно є однією з найприбутковіших культур. Однак кліматичні зміни – посухи, високі температури тощо – змушують аграріїв регіону ретельніше добирати гібриди для отримання бажаної врожайності. Оскільки гібриди компанії Corteva Agriscience бренду Pioneer® відповідають таким вимогам, то стають все більш затребуваними. Не оминула їх своєю увагою і ПП «Приватна агрофірма «МЮННТ». А з переходом компанії на пряме постачання насіння бренду Pioneer® ця зацікавленість зросла. Про те, як агрофірма, співпрацюючи з Corteva Agriscience, досягає високих врожаїв соняшнику, поговоримо із заступником директора Миколою Монашком. 

– Пане Миколо, які зміни ви плануєте запровадити у рослинництві? 

– Кіровоградщина – зона ризикованого землеробства, тому, щоб отримати гарний урожай, треба докласти чималих зусиль. Слід ретельно підбирати технології, гібриди, добрива, ЗЗР. Тому ми проводимо багато різноманітних досліджень. Щороку випробовуємо різні гібриди та сорти, системи живлення та захисту – зазвичай плануємо близько 400 дослідів на різних культурах, тільки на пшениці проводимо до 100 дослідів. Останній посушливий рік спонукав нас випробувати нові технології обробітку ґрунту – no-till, strip-till, verti-till, pro-till та класичний обробіток. Максимально використовуємо найсучасніші цифрові технології, програми менеджменту, супутникові знімки, дрони тощо. Без цих інноваційних інструментів не варто сподіватися на високі врожаї. 

– Темою нашої розмови є соняшник. Яке місце займає ця культура у вашій сівозміні? 

– Соняшник вважають основною культурою Кіровоградщини. Однак ми намагаємося дотримуватися правильної сівозміни, а не вирощувати соняшник по соняшнику, як багато хто робить. Ми дбаємо про землю, тому соняшник у нас повертається на попереднє місце через три – чотири роки. 

Діючи відповідно до принципів диверсифікації, ми обираємо гібриди соняшнику різних компаній, які найліпше адаптовані до наших умов. Як я вже сказав, ми працюємо в зоні ризикованого землеробства, тому насамперед звертаємо увагу на посухостійкість гібрида і здатність формувати високі врожаї в посушливих умовах. Також важливою є стійкість до вовчка соняшникового. 

Передусім нас цікавлять гібриди під виробничу систему Clearfield® та технологію ExpressSun®, а також класичні – з-поміж них і обираємо найкращі. Кожен гібрид досліджуємо три роки. Спершу тестуємо на демоділянках, якщо все гаразд – висіваємо на демополях, наступні два роки поступово збільшуємо під ним площу, а потім впроваджуємо у промислові посіви. У промислових масштабах також диверсифікуємо ризики: 30% сіємо гібридів Clearfield®, 40% – класичних і 30% – ExpressSun®. Обов’язкова умова – стійкість до вовчка раси 7+. 

Останні два роки вирощували гібриди бренду Pioneer® P64LP130 і PR64F66. Це достойні гібриди, під які ми щороку збільшуємо площі. P64LP130 призначений для виробничої системи Clearfield® Plus, яку ми застосовуємо лише два роки.  

Він створений для вирощування в умовах сухого та спекотного клімату Степу, де поширений вовчок. Аналогічні властивості щодо стійкості до вовчка має й класичний гібрид PR64F66. 

– Як ви дізналися про ці гібриди? 

– З одного боку, менеджери компаній пропонують свої продукти, дають на пробу посіяти гібриди, з іншого – сусіди-фермери розповідають про найкращі продукти. Ось так вийшло й з гібридами бренду Pioneer®. Торговий агент запропонував нам кілька на вибір – ми випробували їх на демоділянках, де вони показали врожайність 2,8 т/га, 3,2 т/га, 3,5 т/га. У товарних посівах це було 2,6 т/га, 2,8 т/га, 3,2 т/га залежно від року. Для нашої зони це гарний результат, бо, наприклад, торік у нашому районі в середньому збирали по 0,5–1,5 т/га. Звісно, минулий рік був дуже посушливим, але навіть у сприятливих умовах 2,5 т/га – це дуже добре, а 3 т/га – це просто чудово. 

– Як технологічно ви допомагаєте гібриду розкрити свій потенціал? 

– Для отримання високого врожаю дуже важливо дотримуватися технології. Соняшник сіємо в оптимальні строки, після кукурудзи. Раніше пробували першим сіяти соняшник, тоді – кукурудзу, а соняшником досівали. Утім, переконалися: що пізніше сіяти, то краще він розвивається. Цього року трохи зменшимо густоту – до 60 тис. насінин/га, маємо якісні сівалки, які не роблять двійників, тому втрати насіння невеликі. Оскільки вологи часто бракує, то під час сівби вносимо в рядок рідкі добрива. 

Дуже важливим є якісне протруєння. Ми замовляємо додаткову інсекто-фунгіцидну обробку насіння якісними препаратами, бо розуміємо, що це додатковий захист насіння та сходів на початковому етапі розвитку рослини. Отже, на якісному протруюванні не економимо, в результаті чого соняшник менше хворіє і менше ушкоджується комахами. 

Гібриди бренду Pioneer® стійкі до хвороб, тому зазвичай проводимо одну фунгіцидну обробку, а другу – залежно від ситуації. Якщо вологість підвищена, то можемо обробити двічі. Як це було, наприклад, минулого року, коли видався дощовий травень і на соняшнику почала розвиватися іржа. 

– З 2019 року компанія Corteva Agriscience перейшла на постачання продукції бренду Pioneer® безпосередньо господарствам. Чи підтримуєте ви таке нововведення? 

– Звісно. Я вважаю, що це дуже правильний підхід. На мою думку, система дистрибуції в Україні працює не дуже ефективно. Однак нам пощастило з Торговим агентом – він часто буває в нашому господарстві, на полях, відвідує нас під час сівби, спостерігає за вегетацією посівів, консультує. Є немало представників інших компаній, які цінують своїх клієнтів, хочуть розвиватися, бути конкурентними. Вони постійно на зв’язку, присутні під час основних технологічних операцій. На жаль, не всі менеджери, які продають насіння, техніку, добрива, так працюють. А нам хочеться, щоб компанії вважали фермерів своїми друзями, партнерами. 

Вважаю, що, коли селекційні чи хімічні компанії працюють через дилерів, зворотного зв’язку із фермером вони не мають. Вони не можуть конт ролювати, чи вчасно відвантажили продукт, чи нічого не наплутали з насінням. Тому це дуже добре, що Corteva Agriscience почала продавати насіння напряму. Думаю, так у компанії краще відчуватимуть потреби фермера. А для нас це швидкість довозу того насіння, яке нам потрібне. Звісно, пандемія вносить свої корективи, проте ми свою партію насіння бренду Pioneer® отримали вчасно. 

– Що ви очікуєте від цього сезону? 

– Ми завжди зважуємо свої можливості, в тому числі фінансові, але прагнемо досягти максимального результату. Безумовно, беремо до уваги погодні умови – якщо є волога, то можемо дати більше добрив. Утім, завжди виконуємо усі заплановані заходи захисту, адже ситуація в полі часто буває непередбачуваною. Ми готові до сезону, а корективи вноситимемо за потреби. Очікуємо нових результатів випробувань, зокрема гібридів соняшнику бренду Pioneer®: тестуватимемо на демоділянках ExpressSun® P64LE119, P64LE136, класичні – PR64F66, P64LL129 та високоолеїновий P64HH132.  

КОМЕНТАР

Євгеній Гарбуз

Євгеній Гарбуз, Торговий агент з продажу насіння ТМ Pioneer:  

– ПП «Приватна агрофірма «МЮННТ» – господарство високої культури землеробства, де дуже відповідально дотримуються технології вирощування культур, підбору гібридів. Завдяки поетапній системі випробувань гібридів у виробничих посівах вирощують тільки найбільш урожайні гібриди соняшнику. Як приклад можна навести гібрид бренду Pioneer® P64LP130, який господарство позаминулого року випробувало на демоділянці, а цього – удвічі збільшило площу під промисловим посівом. Це гібрид нової генетики, потужний, посухостійкий, який дуже добре себе показав посушливого 2020 року. На демоділянці, де були висіяні гібриди провідних компаній, він продемонстрував один з найкращих результатів і за врожайністю – 3,2 т/га, і за стійкістю до хвороб. У промисловому посіві P64LP130 також був у трійці лідерів – 2,8 т/га, що є гарним результатом, особливо якщо порівняти із середньою по району врожайністю 1,95 т/га. 

Компанія Corteva Agriscience завжди надає своїм клієнтам повний агрономічний супровід. Мені дуже подобається працювати із цим господарством. Я, як торговий агент з продажу насіння TM Pioneer, регулярно виїжджаю на поля, був присутній під час сівби соняшнику, збору врожаю. Приємно допомагати колегам, які дотримуються високої культури землеробства і завдяки якісному догляду за посівами одержують максимальну віддачу від преміального насіння Pioneer®. 

ДОВІДКА

Приватне підприємство «Приватна агрофірма «МЮННТ» 

Місце розташування: Кіровоградська область. 

Спеціалізація: 

• рослинництво – вирощування соняшнику, кукурудзи, пшениці, ячменю, сої; 

• тваринництво – розведення свиней (30 тис. голів) та ВРХ (1800 голів дійного стада); 

• елеваторне господарство (власний елеватор потужністю 105 т); 

• комбікормове виробництво; 

• переробка сільгосппродукції. Господарство має пекарню, млин, мережу з 26 продуктових магазинів, готель, ресторан, спортивний клуб.  

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ

Журнали