Агрономія
Головне:
Агрономія

За непередбачуваних погодних умов виробники вибирають гнучку, але ефективну систему захисту

Діяти гнучко

Діяти гнучко

За непередбачуваних погодних умов виробники віддають перевагу гнучкій, але ефективній системі захисту.  

Юрій Ткаченко

Нині, підбиваючи підсумки виробничого сезону, фермери говорять про несприятливі погодні умови, елементи технології, які в таких умовах не спрацювали, зокрема про промахи під час посівної, в системі живлення тощо. І дещо менше уваги приділяють системі захисту. Втім, екстремальні погодні умови вплинули і на цей елемент технології вирощування культур. Про свій досвід розповів директор ТОВ «Альбіна» Юрій Ткаченко. 

Господарство знаходиться в Одеській області, має в обробітку 1500 га. Тут вирощують пшеницю, соняшник, ячмінь, кукурудзу, а останні три роки ще й ріпак. Минулого року цією культурою засіяли 300 га, цього — 450 га. Можна сказати, що ріпак у господарстві лише вчаться вирощувати, застосовуючи для цього різні технології і системи захисту. 

— Пане Юрію, якими результатами на ріпаку можете похвалитися? 

— Якщо минулого року ми отримали 30 ц/га, то цього — хвалитися нічим: на різних полях маємо урожайність 10 ц/га, 15 ц/га і 20 ц/га. 150 га взагалі вимерзло під час весняних заморозків. 

Нині будь-яку культуру важко вирощувати — дуже змінився клімат. Тому за шаблоном, як це було раніше, коли сіяв, обробляв посіви чи збирав урожай у визначені терміни, не вдасться працювати. Нині треба постійно прилаштовуватися до погодних умов — у нас то посуха, то мороз, то високі температури б’ють усі рекорди… 

— Як призвичаюєтеся до таких нестабільних умов? Що змінюєте в технологіях? 

— Основна проблема — брак вологи. Тому ми все робимо для того, щоб її зберегти. Наприклад, ріпак сіємо по «нулю» — для цього маємо якісну посівну техніку. Технологія така: після збору зернових (пшениці чи ячменю) рівномірно розподіляємо пожнивні рештки по полю і чекаємо дощу. Як тільки пройшов дощ, одразу сіємо ріпак у необроблений ґрунт. Тоді в ґрунті залишається трохи вологи для проростання насіння. 

Також через брак вологи ми змінили технологію вирощування. Якщо раніше практикували гербіцидостійку виробничу систему — сіяли відповідні гібриди, застосовували гербіцид на основі імазамоксу, то тепер перейшли на класичну систему. Все тому, що за недостатньої кількості вологи цей гербіцид взагалі не промивається в нижні шари ґрунту і після нього фактично нічого не можна вирощувати — все погано росте. Тому вже два роки вирощуємо тільки класичні гібриди ріпаку і перейшли на використання післясходової системи захисту посівів від бур’янів. 

— Як працюється за класичною системою? Наскільки ефективним є гербіцидний захист? 

— Із захистом не маємо жодних проблем. Лінійка ЗЗР дуже широка, в тому числі гербіцидів, тож вибір є. Але обираємо тільки оригінальні препарати — останні два роки співпрацюємо із компанією Corteva Agriscience. Приваблює якість їхніх ЗЗР: хоч який препарат ми використовуємо, кожен працює відмінно. Нарікань ніколи не було. Вони м’яко діють на рослину і повністю усувають проблему — збудника хвороби, шкідника чи бур’ян. Цього року фактично 70% системи захисту усіх культур від Corteva Agriscience. Регіональний представник компанії допомагає нам підібрати препарат, роз’яснює, чим він кращий за інші, як його правильно вносити тощо. Ми регулярно бачимося: коли треба отримати його консультацію, поїхати в поле — він завжди після першого ж дзвінка в нас. 

Ось, наприклад, цієї осені мали проблеми із високим ступенем забур’янення посівів озимого ріпаку. Адже випало чимало дощів, було тепло, тож за бур’янами ріпаку не було видно. Регіональний представник компанії порадив нам обробити посіви новим гербіцидом Белкар® — він призначений саме для осіннього застосування. Ріпак на той час був у фазі чотирьох листків, і ми якраз вкладалися у вікно застосування гербіциду. Дотримувалися рекомендованих виробником норм — 0,25 л/га. У результаті гербіцид проконтролював усі зимуючі бур’яни, що були присутні у наших посівах, на полі залишились тільки рослини ріпаку. 

Навесні також у посівах ріпаку озимого мали проблеми із бур’янами. В ґрунті було трохи вологи, і, коли внесли добрива, бур’яни швидко відновили вегетацію. За порадою представника Corteva Agriscience застосували гербіцид Слаш™, який ефективно нам проконтролював присутні бур’яни . Результат аналогічний — чисте поле, на якому лише ріпак. 

— Чому обрали саме ці гербіциди? У чому їхні переваги, крім здатності знищити бур’ян? 

— Візьмімо, до прикладу, Белкар®. Коли ми сіяли ріпак, то не могли обробляти поле ґрунтовим гербіцидом, бо не встигали витримати температурний режим. Адже для багатьох препаратів температура під час внесення має перевищувати 12–15°С, тоді вони працюють. А гербіцид Белкар® працює і від 5°С, те саме можна сказати і про Слаш™. Гербіциди на основі молекули Arylex™ active однаково ефективні як за теплої погоди, так і за прохолодної. 

Більшість гербіцидів від Corteva Agriscience не мають післядії у сівозміні, а також м’які по відношенню до культурних рослин . Наприклад, цього року ми вперше на соняшнику використали гербіцид Геліантекс™. Це ефективний препарат, який контролює проблемні види бур’янів, особливо амброзію полинолисту, що є реальною загрозою у нашому регіоні. Посіви соняшнику залишилися чистими аж до збирання. Його не порівняти з гербіцидами на основі імазамоксу, після якого рослини соняшнику два тижні стоять бліді, листя зів’яле — видно, що рослина зазнала стресу. А після гербіциду Геліантекс™ соняшник почувався добре, головне використовувати згідно рекомендацій компанії. 

На зернових колосових вносили гербіцид Квелекс™ — теж задоволені: ні пшениця, ні ячмінь стресу не зазнали. Внесли один раз і цього було достатньо — поле залишилося чистим. Перевага цього препарату полягає ще й у тому, що його можна використовувати до прапорцевого листка. Більшість же гербіцидів можна вносити, наприклад, тільки до фази другого міжвузля. 

Раніше ми експериментували із використанням китайських генериків. Так, вони дешевші, але якість не можна порівняти з оригінальними продуктами, в тому числі якщо говорити про стрес для самої культури чи про післядію у сівозміні. З дешевими препаратами лише програєш. Тепер ми використувоємо лише оригінальні препарати у своїх схемах захисту. Їх основу складають ЗЗР від Corteva Agriscience, які є дуже ефективними. Ми не шкодуємо, що обрали цю компанію. Співвідношення «ціна — якість» витримане повністю. 

Гербіциди зазвичай не змішуємо з іншими препаратами, до фунгіцидів в бакову суміш додаємо мікроелементи для листкового підживлення. Намагаємося кожен препарат вносити окремо — так і рослина легше його сприймає, і препарат якісніше працює. І це перекриває додаткові витрати на кожне внесення. 

— Ви працюєте в зоні, де зазвичай тепло і сухо. Мабуть, ситуація з хворобами у вас доволі стабільна… Наскільки інтенсивним є фунгіцидний захист? 

— Так, у нас здебільшого сухо і тепло, влітку навіть спекотно, але хвороби все одно розвиваються. Та ми не чекаємо, поки вони поширяться, працюємо фунгіцидами профілактично Так, на ячмені використовували фунгіцид Абруста®, а на пшениці та озимому ріпаку працюємо Аканто Плюс®. Роботою даних фунгіцидів ми дуже задоволені, вони мають високу ефективність і тривалу дію. У наступному році плануємо працювати фунгіцидами також на соняшнику. 

— Тобто дотримуєтеся принципу «дій відповідно до ситуації»? 

— До цього нас змушує погода, яка легко руйнує плани. Тому здебільшого діємо з огляду на ситуацію в полі. Раніше планували певну кількість обробок на культурі й дотримувалися цього плану. Але тоді погода була більш-менш стабільна. Тепер же, якщо після дощу бачимо, що хвороба може поширитися чи бур’яни ростимуть, вносимо фунгіцид чи гербіцид. Немає такої потреби — не чіпаємо. Тобто повністю прилаштовуємося до погоди. Тим більше що тепер проблем із постачанням ЗЗР немає: на ринку є все. Наступного року Аканто Плюс® та Квелекс™ обов’язково будуть у нашій системі захисту. Гербіцидом Белкар® посіви ріпаку вже обробили, якщо навесні з’являться бур’яни — внесемо Слаш™

Тож, як бачимо, ефективна система захисту працює навіть за несприятливих погодних умов. Головне, правильно обрати продукт, який буде нещадним до бур’янів та хвороб і водночас лагідним до культурної рослини.  

™ ® Торгові марки Corteva Agriscience та її афілійованих структур. ©2020 Corteva    

Людмила Степанчук

Більше на www.corteva.com.ua 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ

Журнали