
Система годівлі відповідає за споживання корму та впливає на підвищення продуктивності свиноматки в період лактації
Більше, ніж дозатор

Система годівлі відповідає за споживання корму та впливає на підвищення продуктивності свиноматки в період лактації.
У сучасному свинарстві питання ефективності годівлі свиноматок стоїть на першому плані. Адже саме правильне годування в лактаційний період — запорука високої молочності, здорового приплоду та швидкого відновлення після опоросу. Годівля свиноматок у період лактації потребує особливої уваги, адже впливає на молочну продуктивність і здоров’я не лише свиноматки, а й здоров’я, ріст і розвиток поросят. Свиноматку треба забезпечити достатньою кількістю енергії, білка й інших поживних речовин для підтримання виробництва молока та збереження маси тіла. Відтак раціон має бути збалансованим і адаптованим до індивідуальних потреб кожної тварини й з урахуванням кількості поросят у гнізді та періоду лактації.
Основні аспекти годівлі свиноматок у період лактації:
• збільшення споживання корму для виробництва молока та підтримання власного організму;
• забезпечення кількох вживань їжі на день (3–4 рази), що дає змогу збільшити споживання корму й забезпечити достатню кількість поживних речовин;
• збалансований раціон, який повинен містити достатню кількість енергії, білка, вітамінів і мінералів, включно з кальцієм та фосфором, необхідних для виробництва молока та здоров’я кісток;
• підвищене споживання корму свиноматками з більшою кількістю поросят у гнізді;
• додавання в деяких випадках кормових добавок, що містять цинк, селен та інші поживні речовини, потрібні для підвищення молочної продуктивності та якості молока;
• постійний доступ до свіжої води, особливо в період лактації, коли вони втрачають багато рідини з молоком;
• забезпечення комфортних умов утримання свиноматки для збільшення споживання корму та моніторинг стану свиноматки, її вгодованості й поведінки, щоб вчасно виявити можливі проблеми з годівлею та здоров’ям.
Дотримання цих рекомендацій допоможе забезпечити високу молочну продуктивність свиноматок і здоров’я поросят.
Дозована енергія
MamaDos — це інтелектуальна система сухої годівлі свиноматок. Зі збільшенням кількості приплоду на одну свиноматку однією з найбільших проблем є забезпечення свиноматки достатньою кількістю енергії. Її дефіцит впливає на молочність, кондицію свиноматок і ріст поросят. Потреби кожної свиноматки в енергії — індивідуальні й залежать не лише від особливостей організму кожної тварини, а й від кількості поросят у гнізді. Забезпечити правильну годівлю свиноматки залежно від її потреб покликана система дозування сухого корму Mama Dos із комп’ютерним керуванням.
Головний принцип MamaDos — порційне годування за бажанням тварини: спеціальні сенсори фіксують щоденне індивідуальне споживання корму, а комп’ютер оброблює й зберігає ці дані. Система дозує корм індивідуально для кожної тварини згідно із закладеною кривою, годівлі відповідно до довільних інтервалів часу.

За допомогою системи годівлі MamaDos можна годувати свиноматок у період лактації відповідно до їхніх потреб. Так, свиноматок перед опоросом можна годувати нормовано, а в лактаційний період — досхочу. Годівля відбувається згідно із заданою кормовою кривою. За допомогою рухливого датчика відстежується активність свиноматки біля корита й визначається потреба в годівлі. Щоразу, коли тварина рухає датчик, невелика порція подається в корито й так, доки вона не досягне встановленої кількості корму на добу або не закінчиться часовий проміжок для споживання корму. Свиноматку також можна стимулювати до годівлі звуковими сигналами, забезпечуючи тим самим підвищене споживання корму, а отже, молочну продуктивність.
Надмірному використанню корму запобігає інтелектуальний контроль споживання корму, адже свиноматка може гратися датчиком. Часті дозування невеликої кількості корму збільшують загальне споживання корму свиноматкою в період лактації за добу. А це також збільшує молочну продуктивність свиноматки й зменшує втрату ваги в лактаційний період. За бажання корм також можна змочувати водою безпосередньо у годівниці — так свиноматка швидше і легше його засвоює.
Технічні особливості
Для Mamados дуже важлива форма об’ємного дозатора. Тому потрібно знати вид корму, який потрібно дозувати. Це важливо, якщо MamaDos інтегрується в систему сухої годівлі, якою вже користуються. Наявні об’ємні дозатори можна використати для гранульованого корму. Якщо корм борошнистого типу, то дозатори потрібно замінити. Для гранульованого корму можна брати доступні на ринку або вже наявні об’ємні дозатори, які застосовують в інших системах сухої годівлі — треба просто вийняти з дозатора випускну кульку або спусковий механізм. Спеціально для таких об’ємних дозаторів є перехідне кільце, яке забезпечує ідеальний перехід від місткості зберігання до самого дозатора. Це перехідне кільце можна використовувати для об’ємних дозаторів із зовнішнім діаметром випуску від o76 мм до максимального 81 мм.
Для борошнистого корму потрібно брати відповідний дозатор. Він має форму лійки, поділеної на дві частини з максимальним зовнішнім o160 мм, та асиметричний конус. Об’єм — 8 л. Така форма запобігає зависанню корму. Окрім форми в дозаторі також використовується вібраційна кулька для кращого руйнування кормових містків.
Такий тип дозатора також захищено від вологи. Його прикріплюють до кормолінії кабельними стяжками, а щоб можна було керувати шибером, на ньому встановлюють троси.
Для наявних систем годівлі
Датчик і кормовисип установлюють під звичайним об’ємним дозатором, і таким чином тварина індивідуально забезпечується кормом. У результаті наявна система годівлі разом із MamaDos досягає вищого споживання корму.
Більше корму — вища продуктивність
Застосування MamaDos дає змогу зб ільшити кількість опоросів, молочну продуктивність і зберегти кондицію свиноматки, а також забезпечити належний ріст і розвиток поросят. Окрім того, система сприяє раціональному споживанню корму завдяки цілеспрямованому годуванню під час лактації, запобігає його перевитраті, зменшує витрати робочого часу на дозування корму.
Переваги системи сухої годівлі MamaDos:
• індивідуальна кормова крива для кожної тварини;
• споживання корму збільшується до 7,5 кг/добу;
• збільшення ваги відлучених поросят завдяки кращій молочній продуктивності свиноматки;
• більша активність тварин — тварина частіше підводиться для споживання корму, що покращує циркуляцію крові вимені та молочність;
• збільшення кількості живонароджених поросят на 0,4–0,6 гол./ свиноматку;
• краща кондиція свиноматки після відлучення поросят, що сприяє швидшому відновленню тварини;
• економія робочого часу на налаштування кількості корму для кожного дозатора;
• до 15% ефективніше використання корму.
У світі, де точність і ефективність вирішують усе, MamaDos відкриває новий рівень контролю над годівлею. Якщо ви прагнете зменшити втрати, підвищити продуктивність і спростити керування на своїй свинофермі, цей інструмент вартий уваги.
Статтю надала компанія SCHAUER Agrotronic GmbH
