
Якість сівби неабияк залежить від можливостей техніки, тому вибір агрегатів визначає результат
Без права на помилку

Якість сівби неабияк залежить від можливостей техніки, тому вибір агрегатів визначає результат.
Сівба завжди вимагає максимальної технологічності — від цього залежить якість проростання, рівномірність сходів і початкові фази розвитку рослин. Саме під час сівби створюються умови, які визначають долю майбутнього врожаю. Виправити помилки, що виникли, практично неможливо. Можна тільки почекати наступного сезону і спробувати зробити краще. Однак у сучасних обставинах українські аграрії не мають права на помилку. Війна, нестабільність ринків, кліматичні виклики — усе це вимагає перегляду підходів до сівби й до техніки, яку застосовують у цьому технологічному процесі.
Увага на деталі
Керівник ТОВ «Ліндеванг» Богдан Вовк обирав посівний комплекс, виходячи з фактичних потреб у сівбі. На сьогодні ці машини за принципом роботи схожі, але тут важливі деталі. І саме через деталі свій вибір Богдан Омелянович зупинив на агрегаті LENKEN Solitair DT із шириною захвату 6 м. Серед інших особливу увагу привернули прикочувальні колеса, які ущільнюють зону висіву і забезпечують якісний контакт насіння з ґрунтом, а також колісні котки, які крім основної функції мають ще й додаткову — утримують агрегат від бічних зміщень на схилах.

Посівний комплекс LENKEN Solitair DT придбали торік і посіяли озимий ріпак й озиму пшеницю. Отримали хороші рівномірні сходи, у зиму посіви ввійшли у гарному стані й нині відновили вегетацію. На початок квітня було посіяно ярий ячмінь, а також планується сівба сої. Незважаючи на те, що міжряддя становлять 12,5 см, розвиток культури відбувається без ускладнень. Крім того, відсутність широких міжрядь дає неабияку перевагу: від сонця і вітру ґрунт швидко закриває рослинність, і таким чином вдається зберегти дорогоцінну вологу. Для вирощування сої це головний чинник, що впливає на врожайність, тому такий підхід робить вирощування цієї культури більш прогнозованим.
«Ми пробували сіяти сою з різною шириною міжряддя, і найкращий результат отримали саме на вузькому. Через непрогнозовану ситуацію з дощами в широких міжряддях поверхня ґрунту швидко пересихає, втрачається волога, і подальший розвиток рослин залежить тільки від погоди», — розповідає Богдан Вовк.
Параметри — у нормі
Під час сівби ріпаку й озимої пшениці в ґрунті спостерігався дефіцит вологи. За цих умов посівний комплекс відпрацював добре, вдалось отримати дружні сходи. На початку весни, коли сіяли ячмінь, ґрунт також був у нормальному для сівби стані. Попрацювати в перезволожених умовах поки що не вдалось.
Отриманий досвід показав, що посівний комплекс чітко витримує норму висіву. Не має значення, чи це ріпак з нормою в кілька кілограмів на гектар, чи зернові культури. Після калібрування машина точно дотримується заданих параметрів роботи.
Поки що на калібрування дозувальних котушок витрачається досить багато часу — персонал навчається працювати з посівним комплексом. Але вже є бажання придбати окремі котушки під кожен тип культур (ріпак, зернові та сою), щоб калібрування тривало мінімум часу.
Посівний комплекс має великий бункер, розділений на дві частини. Тобто є можливість одночасно із сівбою вносити добрива. Однак власник поки що не застосовує цю опцію, бо віддає перевагу продуктивнішій сівбі. За його словами, для культур із вузьким міжряддям добрива можна вносити звичайним розкидачем. Від цього їх ефективність не змінюється. А от сіяти можна значно продуктивніше, менше витрачаючи часу на завантаження насіння.
Не помічаючи схилів
Землі підприємства лежать у досить горбистій місцевості, ґрунти — чорноземи, тому умови роботи важко назвати простими. Однак агрегат добре відпрацював на рівних ділянках і схилах. Механізатор не скаржився на зсування по схилу, та й сходи показали, що жодних зсувів не було. За словами керівника підприємства попередню сівалку трохи стягувало, і це позначалось на якості посівів. Новий агрегат завдяки конструктивним особливостям працює набагато стабільніше. Передній і задній ряди коліс створюють надійний контакт із поверхнею поля, що дозволяє надійно витримувати траєкторію руху.
Сівбу виконували на швидкості 13 км/год, упродовж зміни встигали сіяти 35 га пшениці і 50 га ріпаку. Витрати пального не гектар, порівнюючи з попереднім агрегатом, зменшились, бо трактор працює з меншим навантаженням і має запас потужності навіть на важких ділянках.
На навчання оператора було витрачено один день. Після цього тільки зрідка телефоном той звертається за консультаціями до дилера — ТОВ «Компанія ЛАН». Технічні спеціалісти швидко допомагають, тому в роботі не виникає пауз. Загалом посівний комплекс налаштовується й працює досить просто. Всі процеси зрозумілі й не потребують вищої освіти, аби виконати сівбу із заданими параметрами.
Зручний універсал
Посівний комплекс LEMKEN Solitair DT здатен виконувати до дев’яти операцій за один прохід: попереднє коткування / розпушення колії / розбивання грудок, обробіток ґрунту, внесення добрив, коткування шинним котком, попереднє прикочування посівних рядів трапецієподібним котком, сівбу, прикочування рядів, загортання рядів штригелем і досходове маркування.
У лінійці представлено три ISOBUS-моделі із шириною захвату 4 м, 6 та 9 м, міжряддям 125 або 167 мм з / без унесення добрив, бункером від 3400 до 5100 л. Дискова секція може оснащуватись сферичними або хвилястими дисками діаметром 465 мм на індивідуальних пружинних стійках. Хвилясті диски обробляють тільки посівні ряди, міжряддя лишаються необробленими, що зменшує потрібне тягове зусилля й витрати пального.

Висівний механізм має індивідуальний електропривод висівних котушок. Котушки та висівний механізм зроблено з пластику, стійкого до впливу добрив. Для висіву різних матеріалів пропонується вісім котушок на вибір. Унесення добрив виконується в кожне друге міжряддя окремими дводисковими сошниками (Double Shot) або разом із насінням через основні сошники (Single Shot). Великий шинний прикочувальний коток забезпечує рівномірне ущільнення по всьому горизонту висіву. Унікальний трапецієподібний прикочувальний коток із можливістю гідравлічного розподілення тиску попередньо ущільнює посівні ряди, що неабияк впливає на підтягування вологи до насінини з нижніх шарів ґрунту.
Для 4-метрових агрегатів передбачено два розподільники насіння (грибка), для 6-метрових і 9-метрових — по чотири. Це забезпечує найвищу в класі якість поперечного розподілення насіння. Для контролю висіву виробник пропонує систему моніторингу на всю ширину захвату або на окремі секції.
Посівний комплекс може працювати з будь-яким ISOBUS-терміналом трактора. Наявність власного термінала CCI на сівалці відкриває можливість реалізації посекційного вимкнення, автоматичного вмикання технологічної колії. Калібрування сівалки можна здійснювати через мобільний застосунок iQblue Go App без застосування термінала трактора або ССІ-монітора.
Довідка
ТОВ «Ліндеванг» розташовано в Теребовлянському районі Тернопільської області, працює з 2004 року. Земельний банк — 1150 га, на яких вирощують пшеницю, ячмінь, ріпак, кукурудзу, соняшник, сою, цукровий буряк й інші культури.
