Агрономія

Застосовувати лише ретарданти восени на ріпаку недостатньо

Хоч ретарданти мають фунгіцидні властивості, проте у більшості випадків, а тим паче такого волого сезону, застосування лише їх недостатньо. Адже вже у фазу 2-6 листків сходи озимого ріпаку можуть уразити борошниста роса, фомоз, пероноспороз, альтернаріоз й інші хвороби, журнал The Ukrainian Farmer.

Навіть якщо восени прояви цих хвороб не будуть помітними, то проблема автоматично перенесеться на весну, і боротися з нею тоді буде значно складніше й дорожче. Слід мати на увазі, що такі хвороби, як фомоз, взагалі з’являються на посівах саме восени, і від успішності вжитих у цей час заходів може залежати доля всього врожаю.

Збудник фомозу спричиняє утворення великих (діаметром до 3 см) некротичних плям на листках і стеблі, а також у зоні кореневої шийки. На некротизованих органах ріпаку утворюються численні чорні пікніди гриба з конідіями, що сприяють поширенню хвороби впродовж вегетації.

Подолати цю проблему восени тим більш важливо, що навесні на посівах ріпаку додаються нові проблеми у вигляді ураження рослин різними гнилями, кореневим бактеріозом тощо. Відповідно, на посівах озимого ріпаку восени обов’язковою є мінімум одна обробка фунгіцидами, а за очевидно сприятливих для розвитку хвороб умов – усі дві. З цією метою можна застосовувати перевірені препарати на основі тебуконазолу, метконазолу, дифеконазолу, флуопіраму й ін.

Нагадаємо, хвороби озимих розвиваються на значній частині площ.