«Західний Буг» назвав п'ять переваг безвідвального обробітку ґрунту
Агрохолдинг «Західний Буг», який відмовився від оранки та перейшов на безвідвальний обробіток ґрунту, назвав п’ять переваг цієї системи, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Перша перевага — суттєва економія ресурсів завдяки застосуванню комбінованих агрегатів. Проти оранки економія становить 20–25% завдяки зменшенню кількості технологічних операцій і затрат людської праці на одиницю площі.
Друга перевага — зниження навантаження на ґрунт завдяки зменшенню кількості проходів високопродуктивної техніки. Підприємство застосовує лише техніку, ширина ходу якої кратна шести метрам — так вдається працювати по сталих технологічних коліях, що дозволяє менше ущільнювати ґрунт. Також для зменшення проблеми ущільнення ґрунту в сівозміні змінюють глибину основного обробітку: під зернові — це 22–24 см, під сою, кукурудзу — 26–28, цукровий буряк і ріпак — на 30–32 см.
Третя перевага — покращення родючість ґрунту, адже система обробітку передбачає раціональне використання пожнивних решток у верхньому шарі. Пожнивні рештки, зароблені восени на глибину 15–18 см, до кінця весни уже розкладаються. Для порівняння: за оранки, особливо в посушливих умовах, у результаті потрапляння решток на глибину 30 см і нижче, органіка консервується в ґрунті й не відбувається її мінералізації.
Четверта перевага — зниження ерозійного тиску. Завдяки мульчі, що зостається на поверхні за безвідвального обробітку, в спекотні дні земля прогрівається менше, ніж на «оголеному» полі, а під час інтенсивних опадів на схилах менше руйнується структура ґрунту й менш інтенсивно змивається ґрунт.
П’ята перевага — зменшення випаровування вологи. На полях для закриття вологи застосовують пружинні борони, а для покращення капілярного водопідняття та покращення структури ґрунту проводять передпосівне коткування.