За якого обробітку ґрунту хвороби найменше уражають цукрові буряки
Інтенсивніше уражуються хворобами цукрові буряки за плоскорізного та мілкого обробітків ґрунту як у зоні достатнього зволоження, так і недостатнього зволоження.
Про такі результати досліджень науковців Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків пише журнал The Ukrainian Farmer.
«Там, де застосовували звичайну оранку на 30 см, ураженість хворобами була найслабшою в усіх зонах. Аналогічну закономірність спостерігали і під час визначення розвитку інших хвороб коренеплодів», – зазначила кандидат сільськогосподарських наук Наталія Запольська (Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків).
Так, розвиток парші, некрозу, бактеріозу, дуплистості, порівнюючи з мілким і плоскорізним обробітком ґрунту, був меншим – відповідно на 6-1,5%, 3-3,6, 0,7-0,3, 1,2-1,7%.
Аналізуючи інтенсивність розвитку парші в дослідах УЛДСС, де застосовували оранку на різну глибину, слід зазначити, що за оранки на 30–32 см ураженість коренеплодів хворобою була меншою проти ураженості за мілкого та плоскорізного обробітку – на 6 та 7,5%, в умовах ВПДСС – на 1,4 та 1,8% відповідно.
«Це пояснюється тим, що актиноміцети – променеві гриби, збудники звичайної парші, є аероби й можуть розвиватися на ущільнених ґрунтах переважно у верхньому шарі ґрунту за досить високих температур (+25°С)», – додала науковиця.
Розвиток парші звичайної супроводжується масовим заселенням покривних тканин фузаріями (частка яких коливалася від 31 до 40%) та іншими видами грибів, що за сприятливих умов для їх розвитку й активізації спричиняють загнивання коренеплодів.
Вивчення впливу різних типів обробітку ґрунту на розвиток гнилей і некрозів дає змогу стверджувати: розвиток цих хвороб залежить як від екологічних умов, так і способу обробітку ґрунту, підсумувала Наталія Запольська.
Нагадаємо, урожай цукрових буряків у 2021 році майже на 30% перевищив показник попереднього року.