Які особливості вирощування кукурудзи на схиловому ґрунті
Можна вважати, що вниз по схилу збільшується родючість ґрунту, бо там покращується поживний режим та умови зволоження, пише журнал The Ukrainian Farmer. Утім, як показують дослідження, не так все однозначно. Вирощування кукурудзи на схиловому ґрунті має низку нюансів, які слід враховувати.
«Справді, розвиток рослин на ранніх етапах у пророщуванні на ґрунті з нижньої ділянки схилу пришвидшений відносно розвитку рослин на ґрунті з верхніх ділянок. У той самий час на ґрунті улоговини багато проростків кукурудзи деформуютьсяовано через негативну післядію пестицидів, застосованих у вирощуванні попередньої культури», – зазначила Яна Погромська, науковий співробітник Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААНТ.
Тож направлене масоперенесення на схилових ґрунтах частіше концентрує у низинній частині застосовані хімікати й підвищує ризики негативної їх післядії.
Так, після тривалої посухи попередніх років гербіциди, застосовані по культурі-попереднику соняшник, призвели до практичного знищення посівів кукурудзи.
«Важливим є те, що крім безпосередньої токсичної дії залишки пестицидів погіршують забезпеченість рослин необхідними мікроелементами. Так, гербіциди на основі дифклофопу зменшують надходження в рослини цинку (Zn), гліфосфат зменшує доступність мангану (Mn) і заліза (Fe). І це треба враховувати у формуванні системи удобрення», – додала науковиця.
Нагадаємо, міграція ґрунтових мас на схилах призводить до гетерогенності родючості ґрунту. Раніше повідомлялося, як збалансувати мікроелементне підживлення культур на схиловому полі.