Агрономія

Як збалансувати мікроелементне підживлення культур на схиловому полі

Як збалансувати мікроелементне підживлення культур на схиловому полі

За вирощування озимої пшениці на схилових землях виникає мікроелементний дисбалант.

Для його виправлення потрібне мікроелементне підживлення культур за незбалансованих систем основного мінерального удобрення. Причому важливим є відповідність складу мікродобрив до проблеми, що виникає в конкретній ділянці схилового поля, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Згідно з аналізом даних обстеження земель Донецького регіону, високий і дуже високий рівень нітратного азоту в ґрунтах низько- та середньогумусованих (загальний гумус <3%) корелює із суттєвим підвищенням частоти проявів браку Fe у рослинах зернових колосових культур.

А на Pb-забруднених таких відмінностях збільшується частота перевищення МДР в рослинах Cd.

Однак незабруднені високогумусовані ґрунти регіону (загальний гумус >3%) менше реагують на підвищення рівня нітратного азоту, хоча за Pb-забруднення збільшується частота дефіциту Cu та Zn і надмірного надходження Pb у зернові колосові.

Тому у ґрунті з верхньої частини схилового поля, вміст рухомого свинцю в орному шарі якого перевищує середні регіональні показники, спостерігається швидкий позитивний відгук рослин на позакореневе Fe-підживлення.

А на зразках ґрунту з нижньої частини схилового поля ефективнішим виявилось підживлення на Zn і B через вищий уміст загального гумусу та фосфатів у ґрунті.

До того ж за високого рівня азотно-фосфорного удобрення спостерігається і швидкий ефект на Cu-підживлення.

Про проблеми з міддю та цинком у низинній частині схилового поля свідчить збільшення тут проявів вилягання, як в умовах затяжної та прохолодної весни 2021 року.

Нагадаємо, міграція ґрунтових мас на схилах призводить до гетерогенності родючості ґрунту.