Які особливості ґрунтообробітку у Степу та Південному Лісостепу за різних умов
Останнім часом у Степу та Південному Лісостепу традиційний полицевий основний обробіток пласта багаторічних трав витісняє безполицевий. У цьому разі ефективні комбіновані агрегати – плоскоріз, голчаста борона й кільчасто-шпоровий коток, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Якщо ж ґрунт на час збирання трав не пересушений, то основним обробітком ґрунту може бути й дворазове лущення стерні важкими дисковими боронами на максимально можливу глибину, після чого відразу ж поверхню ґрунту доводять до дрібногрудкуватого стану.
Такі способи основного обробітку пласта багаторічних трав можуть бути застосовані в підготовці ґрунту вслід за лущенням стерні дисковими лущильниками після збирання однорічних бобово-злакових сумішок і кукурудзи на зелений корм, зібраної у фазу викидання волоті.
Проте ґрунт після цих попередників за наявності більшої кількості залишкової вологи обробляють краще, ніж після багаторічних трав. За умови оранки її недоцільно заглиблювати нижче за 20–22 см.
У районах поширення вітрової ерозії основний обробіток після цих парових культур краще виконувати комбінованим агрегатом – плоскорізом, голчастою бороною та кільчасто-шпоровм котком.
Після ранніх сортів картоплі для літнього споживання на чистих від бур’янів полях за будь-яких погодних умов можна обмежитись мілким (від 10–12 до 14–16 см) обробітком лапчастими культиваторами, який спеціально здійснюють для підзбирування втраченого під час копання врожаю бульб.
Раніше повідомлялося, який ґрунтообробіток під озиму пшеницю найкраще підходить після зернобобових та які особливості підготовки ґрунту під озимі після багаторічних бобових трав.