Агрономія

Які нюанси слід врахувати, обираючи елементи точного землеробства

Є елементи точного землеробства (технології автопілотування, системи паралельного водіння), які безперечно напряму підвищують ефективність використання ресурсів компанії. У той же час є такі технології (це переважно програми, різні додатки й діджитал-технології), частина функціоналу яких не дозволяє оптимізувати витрати на вирощування культур.

Про це AgroTimes розповів Сергій Хаблак, док. біол. наук, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві агрохолдингу A.G.R. Group.

«Головна проблема використання таких додатків – це коректність показників будь-яких датчиків, сенсорів у точному землеробстві та їх калібрування, що зводить нанівець достовірність отриманих даних з пристроїв», – зазначив експерт.

За його словами, основне завдання датчиків полягає у вимірі параметра і передачі даних на пристрій. Якщо датчик не відкалібрований, то він буде передавати неточні дані, наприклад, дані щодо врожайності поля, вологості, опадів, що перекреслить весь подальший аналіз даних у програмі.

Крім того, будь-який датчик, навіть якщо він налаштований і відкалібрований, завжди вимірює параметри з похибкою. Це призводь до того, що постійно потрібно вводити поправочні коефіцієнти на дану похибку вимірювання, інакше нічого не зійдеться у вимірах.

Наприклад, GPS трекери визначають місце розташування автомобіля з точністю в межах +/- від 2 до 10 метрів. Більш високу точність здатні забезпечити сільськогосподарські агронавігатори не більше 1 метра по розташуванню, а при обробці поля похибка може бути приблизно 15-20 см щодо одного проходу до іншого.

«Найбільшу максимальну точність 2-5 см забезпечують двочастотні приймачі, а також використання базових станцій або платний GPS сигнал. Похибка зчитування даних витрат палива з бортової CAN шини автомобіля або трактора становить близько 5-10%, а ємнісні датчики рівня палива, що встановлюються у баки, – 3-5%. Це досить високі цифри», – зауважив Сергій Хаблак.

Нагадаємо, «Талісман Агро» на Сумщині впроваджує елементи точного землеробства.