Агрономія

Які чинники найбільше впливають на життєздатність азотфіксувальних бактерій

Як показує практика, економічно вигідно проводити інокуляцію сої високовірулентними штамами бактерій Bradyrhizobium japonicum під час сівби. Висока кислотність ґрунту негативно впливає на тривалу життєздатність азотфіксувальних бактерій, отже, інокуляція сприяє інтенсифікації технології вирощування сої, пише журнал The Ukrainian Farmer.

На ефективність азотфіксації, що відбувається в симбіозі з рослиною, впливає ґрунтова волога. Брак вологи, як і перезволоження ґрунту, впливає безпосередньо на рослину, а вже потім – на бульбочки.

Тобто однією з причин зниження активності бульбочок за водного дефіциту є не власне брак вологи, а зниження інтенсивності фотосинтезу в рослині за таких умов.

Щодо перезволоження, оскільки азотфіксувальні бактерії є аеробними, вони потребують достатньої кількості кисню. У результаті перезволоження знижується вміст кисню, що призводить до зниження активності бульбочок фіксувати азот.

Для розвитку бульбочкових бактерій оптимальна вологість ґрунту становить 60% повної вологомісткості. За вологості ґрунту нижчої ніж 20% бактерії припиняють свою активність. За умов стабілізації оптимального водного режиму ґрунту відновлюється й активна азотфіксація бактерій.

Нагадаємо, за певних умов соя здатна засвоювати до 250 кг атмосферного азоту. Раніше повідомлялося, як підвищити біологічну фіксацію азоту з ґрунтового повітря.