Агрономія

Як зміна клімату вплинула на шкодочинність дротяника на кукурудзі

Зміна клімату помітно вплинула на шкодочинність дротяника на кукурудзі. Через холодну погоду на початку червня 2020 року кукурудза не росла і була заввишки до 20-30 см, але з 4-6 листками. Через повільний розвиток точка росту у рослин перебувала нижче або на рівні ґрунту, тому дротяник місцями, де після посіву минув місяць, і інсектицидні протруйники з діючими речовинами тіаметоксам, тефлутрін (форс зеа), клотіанідин (пончо), клотіанідин (вайпер) + імідаклоприд (команч) переставали діяти, ушкоджував апікальну меристему у кукурудзи.

Про це AgroTimes повідомив док. біол. наук, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві агрохолдингу AGR group Сергій Хаблак.

«Зазвичай за нормальної погоди кукурудзі вдається подолати критичний період впливу дротяників через 30-денну дію інсектицидних препаратів, а цього року не вийшло. Вона отримала місцями пошкодження від дротяника у фазі сходів внаслідок уповільнення темпів росту рослин через дощову та холодну весну, яка спостерігалася цьогоріч, коли створилися сприятливі умови для розвитку цього шкідника», – зазначив Сергій Хаблак.

За його словами, існує ксилемний і флоемний шлях руху речовин по рослині. Флоемний напрямок руху речовин відбувається від листя до кореня. Інсектициди не пересуваються флоемно, а інсектицидні протруйники переміщаються ксилемно – від кореня догори по пагону і діють 20-30 днів. Через 30 днів їх дія зазвичай припиняється.

Через неможливість інсектицидів переміщатися флоемно в деяких рекомендаціях серед заходів захисту від дротяників помилково вказується хімічна обробка посівів дозволеними для використання інсектицидами за наявності 3-5 особин/м2.

Крім того, помилково вважається, що шкідливість личинки можна у повній мірі конролювати інсектицидними протруйниками. Річ у тім, що на кукурудзі шкідливість личинок пов’язана з 2 періодами:

1) виїдають зародок та ендосперм насіння;

2) завдають шкоди підземним частинам стебел і корінням сходів.

«Перший період шкодочинності дротяника, що обумовлений пошкодженням зародка насінини, через який знижується густота рослин, можуть контролювати інсектицидні протруйники, а другий період – у фазі сходів при дощовій та холодній весни внаслідок уповільнення темпів зростання – не можуть», – зауважив науковець.

Довідка

Дротяник – личинка жука ковалика. Найбільшої шкоди кукурудзі завдають личинки ковалика темного, ковалика посівного, ковалика смугастого, ковалика степового, ковалика західного тощо. Самки відкладають яйця у ґрунт на глибину 2-5 см. Повний цикл розвитку проходить у ґрунті і триває 3-5 років. Зимують личинки різного віку у ґрунті на глибині від 25-35 до 70-90 см. Їх особливістю є вертикальна міграція у ґрунті. Навесні дротяники піднімаються у верхній шар ґрунту (1-8 см). Вони харчуються набряклим насінням різних рослин, підземними їх частинами.