Агрономія

Як захистити сільгоспкультури без хімічних препаратів

Як захистити сільгоспкультури без хімічних препаратів

Господарство Олексія Дона на Вінниччині практикує органічне землеробство, тож найбільшою проблемою є боротьба з бур’янами, хворобами та шкідниками, адже хімічні методи тут неприйнятні – тільки механічний. Натомість після підрізання бур’яну падалиця все одно сходить і швидко росте, адже їй вдосталь вологи та поживи. Перевірений спосіб боротьби з небажаною рослинністю – дуже ранні або пізні строки сівби, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Наприклад, на озимій пшениці, посіяній пізно, бур’яни восени не встигають прорости, навесні посіви двічі боронують, мотижать – і вони стоять чистими. Льон, овес, ячмінь сіють чим раніше, щоб бур’яни з ними не конкурували.

Сою сіють, коли починає проростати мишій – найбільший поряд із лободою ворог цієї культури, тобто не раніше кінця першої декади травня. Раніше практикували пізню сівбу нуту, але стикнулися з проблемою совки – тепер практикують дуже ранню сівбу, бо, коли совка починає лет, нут уже дозрів.

«Проводячи передпосівну культивацію, забираємо і першу хвилю бур’янів, друга хвиля відходить під час сівби. Окрім того, оскільки ґрунт не перевертається, то все насіння бур’янів лишається на одному місці, відтак його легше знищувати. Взагалі якоїсь чіткої схеми боротьби з бур’янами немає, тут рік на рік не припадає. Буває, якщо весна суха, він навіть не сходить. Пройшов дощ – ми зробили одне боронування, і цього досить. Тобто все залежить від рівня вологи», – розповідає фермер.

Він переконаний, що здорова рослина найкраще захищена від хвороб і шкідників. Насамперед здоров’я рослини залежить від стану ґрунту і, звісно, від генетично закладеної стійкості сорту до вірусів та бактерій. Сили рослинам додають і певні умови вирощування, викладені ще Іваном Овсінським. Його теорія самостійності рослин передбачає створення таких умов для розвитку культур, коли вони змушені боротися за своє існування – тільки так вони виростають сильними.

Нагадаємо, успішній боротьбі зі шкідниками сприяє повернення їх природніх ворогів.