Як забезпечити якісну післязбиральну доробку насіння сої
Якщо насіння сої поступає на тік із підвищеною вологістю – 15-20% і вище, його негайно очищують від великого сміття, невимолочених бобів, битого, щуплого насіння. На зерноочисних установлюють верхні решета з круглими отворами діаметром 7,5-8 мм, нижні – 5-6 мм, або довгуватими отворами завширшки 4-4,5 мм, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Далі насіння доводять до кондиційної вологості – 14%. Для зниження вологості від 20 до 14% застосовують сонячно-повітряне сушіння. Насіння розгортають на току тонким шаром – 10-15 см у вигляді паралельних смуг завширшки 1,0-1,5 м, з проміжками між смугами 40-50 см. Насіння у смугах перелопачують через кожних 2 год.
На ніч, оскільки насіння сої – гігроскопічне й може знову відволожитися, його згортають в купи та вкривають брезентом. Не допускається змішування сухого й вологого насіння.
За вологості насіння понад 20% застосовують активне вентилювання. Його можна проводити в нерухомому шарі насіння в бункерах активного вентилювання БВ-12,5 і БВ-25 або в їхніх відділеннях ОБВ-50 і ОБВ100 холодним повітрям із відносною вологістю більше як 65%, або підігрітим повітрям до температури +35 °С.
Через деякий час треба здійснити циркуляцію насіння з нижньої конусної частини у верхню частину бункера. Сушити насіння сої вологістю понад 20% також можна в сушарках стелажного та сітчастого типів на природній тязі. Спочатку за 2-3 доби до завантаження в сушарку насіння просушують під навісами на току або кілька разів перепускають на віялках-сортувалках. Тільки після цього насіння завантажують в сушарки. За вологості насіння під час завантаження 18% товщина шару його має бути 5-10 см, за більшої вологості – 4-7 см. Температура нагрітого повітря відповідно становить +40…+45 і +35…+40 °С.
Раніше повідомлялося, як забезпечити якісне збирання сої. За прогнозом, цього року середня врожайність сої буде нижчою, ніж торік, а валовий збір більший.