Агрономія

Як у ФГ «Геркулес» на Київщині досягають високої врожайності озимого ріпаку

Як у ФГ «Геркулес» на Київщині досягають високої врожайності озимого ріпаку

Озимий ріпак у ФГ «Геркулес» на Київщині цього року зібрали з урожайністю 4 т/га. Сіють його в господарстві за технологією strip-till, відтак, не залежні від опадів на момент сівби, адже волога таким чином зберігається під соломою. Тож завжди сіють ріпак в оптимальні терміни, незважаючи на погодні умови. Це стабільно 15–20 серпня.

Про це розповів голова ФГ «Геркулес» Віктор Шеремета в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Завдяки цьому отримуємо дружні сходи через 3-4 дні після сівби. Зокрема, під урожай 2025 року ріпак уже посіяли, хоч опадів давно не було й поки що не прогнозується. Щоправда, зменшили площі посівів цієї культури на 10%», – зазначив Віктор Шеремета.

Під ріпак обов’язково вносять калій хлористий локально на глибину 20-25 см, а потім одночасно із сівбою дають складні добрива з бором ЯраМіла. Таким чином отримують якісні дружні сходи. А для ріпаку вкрай важливо отримати сходи в оптимальні строки й забезпечити рослинам вдалу перезимівлю.

«За нашої технології сходи ріпаку перебувають у своєрідній канавці, яка захищає посіви від спеки, а взимку закривається снігом. Тож за 10 років застосування strip-till вимерзання ріпаку в нас практично ніколи не було. А якщо ріпак добре перезимував, то далі вже справа за технологією», – пояснив аграрій.

Ріпак – це азотолюбна культура. У ФГ «Геркулес» дають оптимальну дозу азоту на ранніх стадіях росту рослин, коли земля ще волога або мерзлотала. Як відомо, якщо під пшеницю дати азот і підуть опади, то він промиється в нижні шари ґрунту й пшениця не зможе його спожити, а ось ріпак має таку кореневу систему, що він дістане поживні речовини навіть на глибині. Тому більшу частину потреби азоту дають або по мерзлоталому ґрунту або на початку весняної вегетації. А потім ще працюють КАСом по вегетації.

Не менш важливо і вчасно захистити посіви. За совами Віктора Шеремети, особливість ріпаку в тому, що доки обприскувач закінчив обробляти одне поле, то вже час заїжджати на це саме поле для другої обробки, бо рослини вимагають вчасного інсектицидного, гербіцидного й фунгіцидного захисту. Загалом й по решті культур у стратегії захисту віддають перевагу запобігти проблемі, ніж, як то кажуть, «гасити пожежу». До війни застосовували переважно оригінальні препарати, а нині збільшили частку генериків.

Раніше повідомлялося, які, з досвіду Віктора Шеремети, переваги та недоліки технології Strip-Till.