Агрономія

Як строки збирання кукурудзи впливають на ураженість хворобами і шкідниками

Основні шкідники качанів гібридів кукурудзи – гусениці стеблового метелика та бавовникової совки. Як правило, пошкоджені ними зернини видаляються повністю чи частково в процесі післязбиральної доробки, що спричиняє втрату зерна, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Також пошкоджені качани в полі легко піддаються фузаріозному загниванню або пліснявінню. Збудники цих хвороб можуть знижувати фуражні, продовольчі й технологічні якості зерна.

«Результати проведених досліджень свідчать, що на ураження качанів і рослин відчутно впливали строки збирання кукурудзи. Найменше уражались качани за першого строку збирання (15 вересня): пошкодження качанів фузаріозом становило 8,7-14,9%, бактеріозом – 6-24,5%», – зазначив Сергій Березовський, (Ерастівська дослідна станція ДУ ІЗК НААН).

За другого строку збирання (5 жовтня) – 12,4-21,9 і 6-25% відповідно, за пізнього строку (5 листопада) – 16,6-29,4 і 7,1-25,8% відповідно.

Ступінь ураженості качанів гібридів різних груп стиглості шкідниками та хворобами збільшується від ранньостиглої до середньопізньої групи, що пояснюється їх більшим вегетаційним періодом та вищим умістом води в зерні, а також відтермінуванням зі збиранням кукурудзи від ранніх строків до більш пізніх.

Нагадаємо, за пізнього збирання в зерні кукурудзи можуть накопичуватися мікотоксини.