Як рання весна вплине на урожай озимих
За прогнозами синоптиків, весна цього року буде рання. Плюсові денні та нічні температури повітря, за даними Укргідрометцентру, встановляться в Україні вже до кінця цього тижня, що може зумовити раннє відновлення вегетації озимих.
Як зазначають у відділі рослинництва Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, саме час відновлення весняної вегетації матиме визначальний вплив на урожай озимих, тому що багато посівів увійшли в зиму недостатньо розвиненими.
За раннього відновлення вегетації (з першої декади березня) рослини озимини розвиваються в умовах короткого світлового дня з перевагою довгохвильових оранжево-червоних променів, слабкої радіації. У них сприятливіше й швидше відбуваються процеси регенерації, інтенсивніший процес кущіння та розвиток вторинної кореневої системи та ріст у висоту (вегетативний тип розвитку). Це зазвичай є запорукою високого врожаю.
За пізнього відновлення (після 2 квітня) озимина розвивається за довгого світлового дня, переважають короткохвильові сині промені високих енергій із стрімким підвищенням температур (генеративний тип розвитку). Період регенерації, весняного кущіння, розвиток вторинної кореневої системи сильно зменшується. В такі роки рівень урожаю знижується, а якість зерна поліпшується.
«Озимі зернові, висіяні в оптимальні строки, які ввійшли в зиму з добре розвинутою вторинною кореневою системою та з 3‒4 синхронно розвиненими пагонами не будуть суттєво залежати від часу відновлення весняної вегетації», ‒ йдеться в повідомленні.
Час відновлення вегетації найбільше впливає на урожай озимих пізніх строків сівби. Якщо відновлення вегетації буде раннім, то такі рослини розкущаться, сформують вторинну кореневу систему, тобто мають шанс завершити процеси росту й розвитку та їх потенційна врожайність буде достатньо високою.
За пізнього відновлення вегетації недорозвинуті посіви навіть за необхідного рівня мінерального живлення не формують вузла кущіння й вторинної кореневої системи. Вони утворюють лише одне стебло та малий колос. Підживлення істотно не вплине на цей процес і такі посіви матимуть низький рівень врожайності.
За останні 20 років найраніше відновлення вегетації відзначено 26 лютого 2008 року, а найпізніше ‒ 14 квітня 2013 року.