Агрономія

Як правильно вносити фосфорні добрива, щоб їх ефективність була максимальною

На відміну від азоту фосфор у ґрунті мігрує дуже слабо: швидкість його переміщення по профілю ґрунту становить 0,2 мм на рік. Переміщення фосфору від гранули добрива становить не більше ніж 1 см, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Тому внесення фосфорних добрив і калійних туків слід проводити під основний обробіток ґрунту, щоб основна кількість фосфору була зосереджена у вологому шарі ґрунту (10–20 см) або ближче до кореневої системи рослин. Під час сівби ці добрива також бажано вносити в рядки.

У посушливих умовах степової зони поживні речовини з поверхневого шару 0-10 см використовуються рослинами в незначній кількості. Тому якщо фосфорні добрива загортати в ґрунт мілко (під час весняної культивації або, ще гірше, – боронування), то рослини погано використовуватимуть із них поживні речовини.

Улітку дуже часто верхній шар ґрунту пересихає, і дрібні корінці разом із розміщеними на них кореневими волосками, через які надходять у рослину вода й поживні речовини, відмирають.

За загортання фосфорних добрив паровим культиватором або бороною 20% гранул лишається в шарі ґрунту 0-2 см, а 80% – у шарі 2-6 см. Навіть за повторної культивації 75% добрив лишаться в шарі ґрунту 0-4 см. Це дуже сильно знижує ефективність добрив, а в разі пересихання верхнього шару ґрунту віддачі від них взагалі не буде.

Раніше також повідомлялося, як спосіб унесення фосфорних добрив впливає на їхню ефективність.