Як обрати ефективний вапняковий меліорант
Для розкислення ґрунтів застосовують різноманітні вапнякові матеріали. Одним з основних таких меліорантів є вапнякове борошно – висококонцентрований меліорант з умістом СаСО3 90-95%. Швидкість взаємодії вапняку з ґрунтом і ефективність залежать від помелу, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Чим тонший помел, тим краще борошно перемішується з ґрунтом, повніше розчиняється й швидше діє. За чинним стандартом у вапняковому борошні кількість часточок, що більші за 1 мм, не має перевищувати 2-3%, уміст вологи – 1,3%.
У виробництві застосовують також випалене та гашене вапно. Під час випалювання твердих вапняків карбонати кальцію та магнію втрачають вуглекислоту й перетворюються на окисли – СаО і МgО. Під час їхньої взаємодії з водою утворюється гашене вапно, так звана пушонка. Гасити випалене вапно можна безпосередньо в полі, присипаючи його вологою землею.
Пушонка – швидкодійне вапнякове добриво, бо її розчинність, порівнюючи з карбонатом кальцію, вища майже в 100 разів (цінне на глинистих ґрунтах). Успішно можна застосовувати для підтримувального вапнування невеликими дозами – 0,3-0,5 т/га.
Вапнякове борошно як меліорант є доволі ефективним, але разом із тим і витратним заходом. Значно здешевити його можна, застосовуючи дефекат, запаси якого є біля цукрових заводів.
Дефекат – сильно- та швидкодійний меліорант, оскільки активність іонів кальцію в ньому значно вища порівняно з природними вапняками. У дефекаті міститься 50-70% вуглекислого кальцію, але цінність його не лише в здатності нейтралізувати кислотність ґрунту. Деякою мірою він виконує функцію добрива (із 4 т/га дефекату в ґрунт додатково потрапляє 15-20 кг азоту, 20-24 – фосфору, 28-32 кг калію). Крім цього, дефекат багатий на органічну речовину та мікроелементи.
Раніше повідомлялося, як ефективність вапнування ґрунту залежить від сівозміни.