Агрономія

Як ефективність вапнування ґрунту залежить від сівозміни

У зерно-бурякових сівозмінах вапно необхідно вносити під попередники тих культур, які найпозитивніше реагують на вапнування ґрунту (цукрові буряки, люцерна, конюшина, ріпак, капуста). Висока ефективність спостерігається також у разі внесення вапняків під озиму пшеницю, яка є попередником цукрових буряків, пише журналі The Ukrainian Farmer.

Непоганий результат дає внесення меліоранту безпосередньо під цукрові буряки, перед лущенням стерні культури-попередника з наступним заорюванням. Під час вирощування кукурудзи вапно краще вносити під її попередника.

Вапняки особливо ефективні на посівах люцерни, конюшини. З підвищенням їхньої врожайності в ґрунті накопичується більше багатих на азот органічних решток, поліпшуються його фізичні властивості й підвищується врожайність наступних культур сівозміни.

У сівозмінах із картоплею вапно вносять безпосередньо під культуру. У кормових сівозмінах унесення вапнякових матеріалів проводять за тим самим принципом, що й у зернових.

Досить ефективне вапнування під кормові коренеплоди. В овочевих сівозмінах вапно необхідно вносити під попередники найчутливіших до сполук кальцію культур, таких як капуста, столові буряки, огірки, цибуля, перець, квасоля.

Раніше повідомлялося, як визначити необхідність вапнування ґрунтів.