Як обмежити шкідливу дію збудника пухирчастої сажки на кукурудзі
За даними Держпродспоживслужби, пухирчастою та летючою сажками уражено 1-5% рослин кукурудзи. Обмежити дію збудника пухирчастої сажки можна кількома способами, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Заходи з обмеження шкідливої дії збудника пухирчастої сажки:
- створення та використання у виробництві стійких гібридів кукурудзи;
- сівба гібридним насінням першого покоління та добір здорового насіннєвого матеріалу;
- оптимальні терміни сівби;
- очищення поля від післязбиральних решток й осіння оранка;
- протруювання насіння рекомендованими препаратами;
- дотримання у сівозміні 25-30% площ під кукурудзою на насіння.
Збудником цієї хвороби є гриб Ustilago zeae (Beckm.) Unger. В Україні поширена по всій країні, але найбільшої шкоди завдає у напівзасушливих центральних областях степової зони, особливо за вирощування сприйнятливих гібридів, уражуючи 10-25% рослин.
Перші ознаки ураження хворобою спостерігаються на молодих листках і піхвах, починаючи із фази сходів. У фазу 5-8 пар листків ураження проявляється на листкових піхвах і стеблах, потім на волотях, а на початку цвітіння – на качанах.
«Найсприятливішими для розвитку пухирчастої сажки є висока температура і періодичні посухи. Нерівномірність випадіння опадів підвищує розвиток хвороби, а систематичне достатнє зволоження, як і тривалі посухи, обмежують його», – йдеться у статті.
Поширенню пухирчастої сажки сприяють також пошкодження рослин шведською мухою, стебловим кукурудзяним метеликом й іншими комахами, механічне травмування під час обробітку ґрунту. Пухирі великих розмірів спричиняють втрати врожаю близько 60% і більше, середньої величини – 25%, невеликі – 10%.
Нагадаємо, найбільшої шкоди пліснявіння кукурудзи завдає у північних областях.