Як ґрунтозахисний обробіток змінює видовий склад бур’янів
Упровадження ґрунтозахисного обробітку в результаті впливу цілого комплексу специфічних чинників супроводжується зміною видового складу бур’янів, насамперед збільшенням питомої ваги багаторічників, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Серед однорічних бур’янів у зв’язку з уповільненим прогріванням ґрунту навесні й нижчою його температурою влітку починають переважати види, насіння яких проростає за відносно низького температурного режиму (лобода біла, гірчак звичайний, ін.).
Підкислення поверхневого шару ґрунту за систематичного внесення азотних добрив і мілке їх загортання сприяє розвитку однодольних бур’янів. За зменшення кількості й глибини механічних обробітків посилено розмножуються озима та зимуюча бур’яниста рослинність.
Щодо північної частини Степу, то з усіх видів бур’янів найпоширенішим і найшкідливішим тут є зимуючий бур’ян кучерявець Софії. Його сходи є найнебезпечнішими в період оптимальних строків сівби. Більш ранні паростки кучерявцю знищуються допосівною культивацією, а зимові та весняні сходи майже повністю пригнічуються озимою пшеницею.
Слід зазначити, що видовий склад бур’я нів у посівах озимої пшениці менше залежить від обробітку ґрунту і більше від гідротермічних умов. Так, у роки з посушливою осінню і вологою весною забур’яненість посівів зростає, і в травостої пшениці домінують ярі бур’яни. За достатнього осіннього і весняного зволоження травостій пшениці пригнічує бур’яни практично повністю. У роки зі сприятливим осіннім і несприятливим весняним періодами бур’яни складаються в основному із зимуючих форм.
Отже, застосування ґрунтозахисних технологій у різних гідротермічних умовах супроводжується деяким збільшенням засмі-ченості посівів озимої пшениці. Однак її врожайність знижується тільки у випадках різкого переважання негативних чинників, пов’язаних із погіршенням фізичних характеристик ґрунту, а також значним перевищенням маси бур’янів економічного порогу шкідливості, що в посівах озимих спостерігається нечасто.
Раніше повідомлялося, як підживлення впливає на засміченість посівів озимої пшениці бур’янами.