Агрономія

Як ефективно контролювати бур'яни на посівах ріпаку

Як ефективно контролювати бур'яни на посівах ріпаку
Посіви ріпаку в агрохолдингу МХП

Типова схема контролю бур’янів на ріпаку зводиться до одного внесення гербіциду – досходового чи післясходового. Ріпак швидко закриває міжряддя, і другий обробіток зазвичай не потрібен, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Така система на сьогодні викликає низку запитань:

  • у час, коли потрібно вносити ґрунтовий гербіцид, поверхня поля часто не має вологи, від чого ефективність гербіцидного захисту падає;
  • післясходовий гербіцид також має вузьке вікно для внесення, і не завжди температурний режим дає це зробити;
  • раннє внесення гербіциду означає, що ви не знаєте видового складу бур’янів, з якими будете боротись: це означає, що вносити потрібно проти всього і з великою нормою, а це іде в розріз із політикою ЄС щодо зменшення застосування хімічних ЗЗР;
  • перелік резистентних бур’янів збільшується, а кількість дозволених діючих речовин зменшують.

Тобто аграрії потребують інструмента, який би якісно контролював бур’яни в умовах осінніх посух і високих температур, що дав би можливість скоротити хімічний тиск на ґрунт і побороти резистентні бур’яни.

У спектрі культур від пшениці (що потребує малого міжряддя) до кукурудзи (зі швидше негативною реакцією на зменшення міжряддя) ріпак має проміжне положення. Тобто може формувати високий урожай як на міжрядді в 12,5 см, так і на 25 чи 37,5 см. А це вже ті цифри, де цілком можливо говорити про міжрядний обробіток і механічний контроль бур’янів.

Додатковим позитивом може бути розпушення, аерація та боротьба з ґрунтовою кіркою. Багаторічні дослідження у ЄС показали, що за умов, коли ефективність хімічного контролю знижується, механічний контроль може бути більш виправданим. Не йдеться про повну заміну хімії механікою, мова – про розумний підхід до кожного поля та вибір оптимального інструменту.

Раніше повідомлялося, які особливості осіннього підживлення озимого ріпаку та які оптимальні норми підживлення.