Агрономія

Визначено оптимальні сроки та умови для проведення листової обробки посівів кукурудзи

Листову обробку посівів мікродобривами важливо проводити у критичні періоди розвитку культур. Для кукурудзи — це фази 3-5 листків та 6-8 листків.

На цьому наголосила Юлія Торецька, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Спостереження науковців дозволили визначити ризики та умови необхідного застосування мікроелементного підживлення культури залежно від погодних особливостей сільськогосподарського року (табл. 1).

Таблиця 1. Ефективність листової обробки мікроелементами кукурудзи в роки різних гідротермічних умов

Так, позитивний ефект спостерігається за умов більш раннього застосування мікроелементного підживлення, коли період між посівом та листовою обробкою складає 18 діб. У рік, коли цей проміжок був 24 доби, ефект від мікроелементного підживлення майже відсутній. А негативний вплив підживлення спостерігається у рік тривалого періоду від посіву до обробки по листу, що складає 51 добу.

Більш детальне вивчення гідротермічних умов застосування мікродобрива по роках спостереження дозволяє зробити висновки, що дуже важливим для ефективності листового мікроелементного підживлення є погодні умови як мінімум за три дні до його проведення та не менше трьох днів опісля.

На схемі рис. 2 видно, що у роки відсутності позитивного ефекту від мікроелементного підживлення середньодобова температура ґрунту на глибині 5 см в день його застосування становить 16,8 оС та 20 оС відповідно, а в період за три дні до та після проведення листової обробки коливається від 16 оС до 23,1 оС. Окрім того в межах цього часу маємо декілька випадків дощових опадів.

Тобто, у роки неефективного застосування мікродобрива листову обробку проведено за сприятливих погодних умов, коли, при додержанні регіональних особливостей технології вирощування культури, рослини кукурудзи отримують достатню та збалансовану кількість мікроелементів з ґрунту. За таких умов рослини не потребують додаткового підживлення мікродобривом по листу, а його внесення може, навіть, спричинити розвиток конкурентних та (або) антагоністичних проявів у стосунках між елементами живлення.

Рисунок 2. Погодні умови застосування позакореневого мікроелементного підживлення кукурудзи