Визначена оптимальна технологія сівби сої
Технологія сівби сої закладає основу майбутнього врожаю. Аби отримати високу врожайність, слід дотримуватися кількох правил уже на старті. Так, сіють сою відсортованим і вирівняним насінням зі схожістю не меншою ніж 90% і чистотою не меншою за 98% за умови прогрівання ґрунту на глибині 10 см до +10…+14 °С, пише журнал The Ukrainian Farmer.
За ранньої сівби в холодний ґрунт триває період проростання насіння, підвищується його пошкоджуваність шкідниками та хворобами. За сівби у пізні терміни зерно під час збирання має підвищену вологість, що потребує додаткових затрат на його сушіння.
Найсприятливіші умови для формування продуктивності сої створюються за сівби в ґрунт, прогрітий до +12…+14 °С, на фоні мінерального удобрення N10P50K65. Сою сіють широкорядним способом із шириною міжрядь для ранньостиглих сортів 45 см, середньоранніх і середньостиглих – 60 см, середньопізніх і пізньостиглих – 70 см.
На чистих полях від бур’янів сою висівають звичайним рядковим способом (частіше з міжряддям 15 см). Оптимальна глибина загортання насіння становить 4-5 см. На важких заплавних ґрунтах в умовах достатнього зволоження сіють на глибину 3-4 см. За умов недостатнього зволоження її збільшують до 5-6 см.
Соя погано витримує затінення, що виражається у збільшенні кількості абортивних плодів, зниженні висоти прикріплення бобів на стеблі, тому досить важливо визначити оптимальні параметри щільності посіву. Густота рослин перед збиранням у зоні Лісостепу за достатнього зволоження має становити 450-550 тис./га, за недостатнього – 400-450 тис./га, у Степу – 300- 450 тис./га, на Поліссі – 400-450 тис./га.
Нагадаємо, найкращі попередники сої – озимі та ярі зернові. Раніше повідомлялося, як урожайність сої залежить від способу основного обробітку ґрунту.