Агрономія

Видовий склад шкідників на посівах буряків цукрових залежить від зони вирощування культури

Буряки цукрові пошкоджує комплекс фітофагів, видовий склад яких залежить насамперед від зони вирощування культури та періоду її вегетації.

Які шкідники загрожують регіонам цьогоріч, повідомила Ольга Грищенко, Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Звичайний буряковий довгоносик поширений у всіх регіонах України. Але найнебезпечнішим для посівів буряків цукрових він є у центральних і прилеглих до них південних і південно-східних областях (спостерігається підвищена його чисельність і шкідливість).

Передбачається значна щільність і шкідливість жуків сірого довгоносика у Полтавській, Київській, Сумській, Чернігівській, Черкаській та Житомирській областях.

Сірий буряковий довгоносик — існує велика ймовірність збереження значної чисельності сірого довгоносика передусім у лісостепових і поліських областях, особливо в тих господарствах, де поля забур’янені осотом, березкою, гірчаком й іншими рослинами, якими він живиться.

Чорний довгоносик — можливі осередкові пошкодження ним рослин цієї культури в окремих господарствах південного Лісостепу і Степу на засмічених осотом полях.

Буряковий довгоносик-стеблоїд — можна очікувати суттєвої шкідливості фітофага у посівах, передусім на території Полтавської, Черкаської і Харківської областей.

Бурякові блішки (звичайна, південна) — поточного року загроза сходам буряків цукрових від шкідника можлива в усіх областях і коригуватиметься погодними умовами й обробкою посівів проти інших шкідників.

Щитоноски (бурякова, лободова) — найбільше загрожує полям в Полтавській, Вінницькій, Київській, Сумській і Хмельницькій областях.

Крихітка бурякова — пошкоджуватиме сходи культури за відсутності їх обробки системними інсектицидами (у 2019 році найбільше був поширений у Вінницькій, Львівській, Тернопільській областях).

Попелиця листкова бурякова торік заселяла площі найбільше у Київській, Тернопільській і Черкаській областях. За теплої й помірно вологої погоди можливий спалах масового розмноження та значної шкідливості цього фітофага в більшості областях.

Попелиця коренева бурякова — цього сезону шкідливість фітофага малоймовірна, проте, враховуючи його високі репродуктивні можливості, можливе осередкове підвищення чисельності й шкідливості.

Мухи бурякові мінуючі (бурякова, росткова) — цьогоріч значної чисельності мух не очікується. Проте за сприятливих умов протягом вегетаційного періоду в осередках (Тернопільська, Вінницька та Хмельницька області) можливе незначне наростання їх чисельності.

Міль бурякова мінуюча — відчутне збільшення чисельності в більшості областей малоймовірне, проте потрібно постійно проводити спостереження за її розвитком.