Агрономія

Вчені виявили ген, що підвищує стійкість сої до багатьох патогенів та шкідників

Група вчених з Університету штату Айова під керівництвом професора факультету агрономії Мадана Бхаттачарія, провела дослідження, яке дає надію на захист від деяких з найбільш серйозних загроз сої, включаючи синдром раптової смерті сої (SDS) і соєвої цистоутворюючої нематоди. Основна причина втрати врожаю сої є саме SDS, тому первинною метою дослідження професор ставив підвищення стійкості до хвороби, пише AgNews.

Синдром раптової смерті SDS виникає через грунтового гриба (Fusarium virguliforme), який вражає коріння рослини.

Симптоми хвороби зазвичай проявляються на листках після цвітіння. Одним з перших ознак появи SDS є хаотичні жовті плями між жилками. Хворі рослини мають згнилі стрижневі й бічні корені, тому на той час, коли фермер зауважує знебарвлені листя, процес загибелі рослин стає фактично незворотним.

Команда професора Бхаттачарія змогла ідентифікувати ген, який може забезпечити підвищену стійкість до SDS, і, як з’ясувалося, до інших шкідників сої.

«Цей ген був виявлений в бобових і в деяких інших культурах, таких як какао, джут і бавовник. Експресія цього гена дуже швидко придушується після зараження Fusarium virguliforme. Для підвищення експресії гена, ми замінили частину одного гена на три інших, які індукуються під час інфекції», – зазначив Мадан Бхаттачарія, професор Університету штату Айова

Дослідники здійснили випробування трансгенних ліній з надлишковою експресією гена протягом чотирьох вегетаційних сезонів і виявили, що до 91% трансгенних рослин показали стійкість до SDS, що не вплинуло на врожайність рослин. Крім того, вони помітили, що трансгенні рослини сої стали більш стійкими не тільки проти ґрунтового гриба Fusarium, а й проти павутинних кліщів, соєвої попелиці і, що найбільш важливо, соєвих цистоутворюючих нематод.

Вчені також виявили, що згаданий ген управляє більше ніж 20 сигнальними генами для захисних реакцій. Вони вважають, що подальші дослідження і випробування можуть встановити, що цей ген є «головним перемикачем» для захисту від безлічі патогенів та шкідників.

Нагадаємо, на ринку з’явиться новий препарат для боротьби з соєвою попелицею. Як повідомлялося, врожайність сої знижується на 11 % за наявності п’яти бур’янів на «квадрат».