Агрономія

Важливо не пропустити розвиток шкідників на посівах ріпаку за нинішнього потепління – фахівець

Важливо не пропустити розвиток шкідників на посівах ріпаку за нинішнього потепління – фахівець

Навесні на посівах ріпаку дуже важливо не пропустити розвиток шкідників. Перший основний шкідник, який становить загрозу посівам навесні, – це хрестоцвітий прихованохоботник. Коли з’являються теплі вікна, він дуже активно розвивається на полях, тому важливо виставляти пастки й уважно стежити за появою та чисельністю фітофага.

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Артем Юр’єв, менеджер із розвитку зернових культур та озимих ріпаків компанії «Лімагрейн».

Якщо вже поріг шкідливості перевищено, слід обов’язково працювати препаратами, адже шкода від нього помітна не відразу, а буде проявлятися впродовж усього вегетаційного періоду. Бо коли він відкладе яйця й личинки будуть шкодити всередині стебла, позбутися їх практично неможливо.

«Складна ситуація з прихованохоботником була 2021 року, коли в березні різко потепліло до +18-20 градусів удень, а вночі було холодно, і багато господарств не помітили вихід прихованохоботника з місць зимівлі. Він тоді не попадався в пастки, але в той самий час на полях був. Велика кількість господарств не вжила заходів боротьби зі шкідником, і пізніше кожне третє поле по всій Україні було заселено ним. У результаті це дуже сильно вплинуло на врожай. Тому тепер, коли ми фіксуємо підвищення температури повітря, краще профілактично обробити хоча б краї полів піритроїдами, навіть якщо ви не бачите прихованохоботника на своїх посівах. Це буде ефективний превентивний контроль цього шкідника»,

– зазначив Артем Юр’єв.

Ще один шкідник, на якого я радив би звернути увагу, – це ріпаковий квіткоїд, велика чисельність якого спостерігалася торік. Через резистентність до низки препаратів контролювати його стає дедалі важче, тож раджу також виставляти пастки й спостерігати, щоб не пропустити його появу й збільшення чисельності. Як правило, квіткоїд з’явиться на посівах із середини квітня, але відстежувати його потрібно раніше.

Нагадаємо, за словами фахівця, до збирання цьогоріч очікується близько 900 тис. га ріпаку із посіяних 1,1 млн га.