Урожайність сої знижується на 1 ц/га за наявності 10% пошкодженого насіння
Наявність у посівному матеріалі до 10% пошкодженого насіння знижує урожайність сої більш ніж на 1 ц/га, пише журнал The Ukrainian Farmer.
«Для насіння сої характерним є такий тип пошкодження, як подрібнення, втрата частини оболонок і внутрішні тріщини, що погіршує його посівні якості, знижує польову схожість і негативно позначається на продуктивності рослин», – зазначила Людмила Погоріла (Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН).
Під час обмолоту вологого насіння сої частина його деформується, що викликає мікротравмування як оболонки, так і сім’ядолей загалом, і навпаки – у разі обмолоту сухого зерна зростає відсоток насіння з мактротравмами, тобто відчленованими частинами, насіннєвої оболонки та сім’ядолей.
«Високий рівень травмування насіння зумовлено тим, що сучасні машини для їх збирання й післязбиральної доробки не за всіма параметрами відповідають своїм цільовим призначенням. Слід пам’ятати, що зазори підбарабання під час обмолоту сухої сої на вході мають становити 30-38 мм, на виході – 18-28 мм. Якщо маса волога, то їх зменшують, відповідно, до 26-34 і 12-20 мм», – додала науковиця.
Нагадаємо, часто причиною, чому знижується урожайність сої, є непомітне подрібнення насіння.