Українські фермери вже відчули дефіцит ЗЗР: названі причини
Багато українських фермерів наразі закуповують засоби захисту рослин для весняної посівної. Хтось – на тлі прогнозів про їх дефіцит, а для когось готуватися до посівної завчасно – це правило. У коментарях AgroTimes аграрії розповідають, що вже відчули дефіцит деяких препаратів.
Як розповів AgroTimes голова ГО «Аграрний союз Запорізької області», директор ТОВ АФ «Ольвія» Анатолій Тиховод, він нині у процесі переговорів із постачальниками ЗЗР. Придбати всі препарати за звичною, напрацьованою роками схемою нині не вдається, адже не всі вони є в наявності: що мають одні компанії – не мають інші і навпаки (йдеться в тому числі й про відомі світові бренди).
«Багато препаратів уже довелося замінити. Щось – на більш дорогі, щось – на дешевші або й генерики. В будь-якому разі це негативно позначиться на виробництві, адже напрацьовані роками схеми зрушаться – ми не можемо передбачити як на наших полях поведуть себе різні препарати. Зазвичай нові ЗЗР ми випробовуємо дуже обережно», – зазначив Анатолій Тиховод.
У ПСП «Альфа-Агро» на Херсонщині до посівної також завжди готуються завчасно. Так, для весняної сівби вже закупили 100% насіння і 70% ЗЗР. Щодо решти обсягу наразі ведуться переговори з постачальниками. За словами власника і директора господарства Ігоря Брагінця, процес затягується через дефіцит деяких препаратів.
«Оскільки ми насіннєве господарство, для нас дуже важлива якість ЗЗР, тому на здешевлення технології не підемо. І хоч поки що препарати піднялися в ціні не критично, навіть істотне їх подорожчання не змусить мене придбати дешевші й менш якісні», – зазначив Ігор Брагінець.
Утім, через дефіцит деяких імпортних ЗЗР сільгосппідприємство змушене перейти на препарати українського виробництва. В першу чергу це стосується інсектицидів та деяких протруйників.
«Як мені відомо, багато дистриб’юторських компаній притримують продажі, стоворюючи штучний дефіцит для збільшення цін в подальшому. Втім, репутацію надійного постачальника легко втратити, але дуже важко завоювати», – додав аграрій.
Як пояснюють дистриб’ютори, дефіцит ЗЗР на ринку спричинений тим, що деякі діючі речовини препаратів виготовляються в Китаї. Натомість Китай через пандемію коронавірусу не зміг забезпечити ринок достатньою кількістю діючих речовин.