Агрономія

У вузькорядних посівах кукурудзи краще зберігається ґрунтова волога, – вчений

поле кукурудзи

Формування репродуктивних органів, утворення і достигання зерна кукурудзи за ущільнення рядів проходить в умовах кращого водозабезпечення посівів, порівняно із широкорядним посівом. В результаті це позначається на урожайності просапної культури.

Про це AgroTimes розповів кандидат сільськогосподарських наук Володимир Судак (ДУ Інститут зернових культур НААН України).

«Змикання листкового апарату верхнього ярусу рослин кукурудзи за вузькострічкового посіву відбувається на 4-5 днів раніше, ніж за широкорядного. Сукупно з кращим затіненням поверхні поля це уповільнює фізичне випаровування і дає змогу в період «стеблування-цвітіння волотей» зберегти понад 200 м3/га доступної вологи», – пояснив науковець.

За його словами, зважаючи на повільний початковий ріст культури і застосування системи хімічного захисту від бур’янів, за період від сівби до змикання листя середньоранні гібриди інтенсивного типу використовують 30-35 мм, або біля 15% загальних (весняних) ґрунтових запасів продуктивної вологи.

Значна частка цих обсягів відчужується із верхнього шару 0-50 см, натомість горизонт 100-150 см втрачає лише 1-2% води за рахунок висхідної міграції під дією капілярних механізмів.

Нагадаємо, в господарстві на Херсонщині для збереження ґрунтової вологи застосовують пари. Як повідомлялося, в умовах посухи пестициди ускладнюють поглинання рослиною вологи. За дефіциту ґрунтової вологи сою слід сіяти пізніше оптимальних строків.