У «Подільській марці» розповіли, за яких умов вигідно вирощувати бобові культури
Вирощувати бобові культури вигідно тільки у тому випадку, коли заключив попередні контракт на продаж майбутнього урожаю.
Про це AgroTimes розповіли у фермерському господарстві «Подільська марка» (Хмельницька обл.).
Господарство має у сівозміні кілька культур: озима пшениця, озимий ріпак, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя і жито. Але свого часу експериментувало з вирощуванням озимого гороху, червоної сочевиці та сорго.
Сочевиці отримали по 2 т/га, але зібрали тільки з половини угідь, бо решта посівів загинула від спеки. Замість очікуваних 20 тис. грн за тонну на ринку платили максимум 8 тис. За такої ціни та високої собівартості культуру вирощувати можна хіба що собі в збиток.
Розчарував агронома й озимий горох сербської селекції Мороз, хоча стан посівів після зимівлі був дуже обнадійливий. Низький урожай (31 ц/га) у 2018-му списали на посуху, але цього року отримали таку саму картину — дрібне та зморшкувате насіння, до того ж третина посівів вилягла від шквального вітру й дощу. Ще одна причина відмовитися від культури — низькі ціни. Тому вирішили: реалізують цей урожай і більше не вирощуватимуть.
Сорго задоволені: культура «не перебирає» ґрунтами, посухостійка, затрати на неї мінімальні, а врожайність може досягнути 10 т/га. На практиці його отримували мінімум 6 т/га. А от зі збутом виникли проблеми: платили за тонну 3700–3800 грн, але везти врожай довелося аж до Одеси, що за нинішніх цін на паливо зовсім не вигідно.
Ще одна причина, через яку господарство вирішило відмовитися від експериментів із новими культурами й працювати тільки з тими, що дають стабільні результати, – це брак кадрів. Найефективніше було б налагодити роботу у дві зміни, але зробити це нереально через дефіцит механізаторів.
Дізнайтесь, як оптимізувати сівозміну в умовах глобальних змін клімату на конференції “День агронома: прибуткова агрономія“.
Додати коментар