У листопаді в більшості областей випало 2-3 місячні норми опадів
У першій половині листопада в Україні переважала аномально тепла для пізньої осені погоди, яка сприяла розвитку пізніх посівів озимих культур, більшість яких знаходилися у фазах проростання зерна та утворення сходів. Агрометеорологічні умови були цілком задовільними для розвитку та укорінення рослин. Упродовж листопада випала велика кількість опадів, у більшості областей вона досягла 2-3 місячні норми (84-140 мм), у деяких районах південних областей – 3,5 місячні норми.
Про це інформує Укргідрометцентр.
На багатьох метеостанціях південних, центральних, місцями у північних областях було на 2-34 мм перевищено найбільшу кількість опадів, яка будь коли випала у листопаді за період спостережень з 1961 року.
Велика кількість опадів створила умови для формування високих запасів продуктивної вологи у грунті перед зимою, що є значним ресурсом для майбутнього урожаю озимини наступного року.
У період 14-19 листопада 2023 року в Україні відбувся перехід середньої добової температури повітря через +5 °С у бік зниження, що означає припинення росту та розвитку рослин. Такі строки закінчення осінньої вегетації озимини у південних областях та окремих районах західних областей виявилися близькими до середніх, у північно-східних областях – майже на 3 тижні, на решті території – на 1-2 тижні, пізніші середніх багаторічних строків.
У другій половині місяця (18-22 листопада), коли відбулося суттєве зниження температури повітря до показників на 1-5 °С нижче норми, майже по всій території країни, в окремих районах південних та західних областей – 25-30 листопада, спостерігався перехід середньої добової температури повітря через 0 °С у бік зниження. Разом з цим на 1,5-2,5 тижні раніше середніх багаторічних строків розпочалася зима. Озимі культури остаточно перейшли у фазу зимового спокою.
На час припинення вегетації, в залежності від строків сівби (більшу половину посівів було засіяно у жовтні), озимі культури перебували у фазах утворення вузлових коренів, утворення 3-го листка та кущіння, на пізніх посівах – утворення сходів. У цілому по Україні стан посівів озимини був переважно добрий. Небезпечних для перезимівлі явищ не спостерігалося.
Нагадаємо, температура повітря в третій декаді листопада була нижчою від норми. Нещодавно у Києві зафіксували рекордну добову кількість опадів.