Агрономія

Спеціалісти розповіли як контролювати кукурудзяного метелика та діабротику

Під час вебінару «Контроль кукурудзяного метелика та діабротики у сезоні 2020 року» Віталій Федоренко, доктор біологічних наук, професор, академік НААН України та Максим Яновський, маркетинг менеджер компанії FMC Україна розповіли про особливості розвитку шкідників та методи боротьби.

Про це повідомляє AgroTimes.

Спеціалісти акцентували, що зараз починається активне заселення полів кукурудзяним стебловим метеликом і необхідно попередити навалу шкідника і захистити рослини.

За словами Віталія Федоренка, у нас насправді не було зими. У травні були дощі, випало 1,5 місячної норми опадів, вони супроводжувалася грозами, градами, шквалами. Цього року відмічалося й різке коливання добових температур до 1,5 разів більше норми із заморозками й вітрами.

Відбувається процес глобального потепління. Сума ефективних температур збільшилася на 153 градуси, дуже сильно зросла кількість теплих зим. Опади випадають дуже нерівномірно.

Такі зміни, безумовно викликають і більш ранній розвиток шкідників, дестабілізацію фітосанітарного стану агроценозів, розширення зон активності комах.

Одним з найнебезпечніших шкідників є кукурудзяний стебловий метелик. Його личинки пошкоджують стебло, частина рослин ламається. Далі шкідник переходить на качани та зерно. У пошкоджених качанах селяться гриби і зерно стає некондиційним.

На думку вченого, для того, щоб прогнозувати розвиток шкідника, краще самостійно підраховувати суму ефективних температур за даними найближчої метеостанції Гідрометцентру. А ще краще – за даними польових метеостанцій. Адже кожна долина, кожен регіон має свій мікроклімат.

Для моніторингу шкідників встановлюють пастки. На сильнозаселених ділянках проводять додатковий облік зимуючих гусениць після збирання врожаю.

Для профілактики заселення шкідниками дотримуються сівозміни, використовують стійкі гібриди, збалансоване живлення, обробка насіння.

Зі шкідниками борються й біологічними методами. Використання трихограми – вищий пілотаж захисту.

Дуже важливо застосовувати і хімічну обробку культури.

«Інсектицид Кораген® – еталон захисту від стеблового кукурудзяного метелика в світі та в Україні, – сказав Максим Яновський, – Він працює проти всіх лускокрилих, і, що дуже важливо він не є токсичним для бджіл та корисних комах. Може поєднуватися із біологічними методами захисту».

125 мл/га препарату достатньо для контролю стебловго метелика. Якщо є ще й бавовникова совка  – застосовують 150 мл/га.

Препарат діє на шкідників усіх стадій розвитку, захищає рослини протягом життя одного покоління кукурудзяного метелика. Кораген® працює навіть при високих температурах, коли інші інсектициди безсилі

За прогнозами спеціалістів, цього тижня очікується масове відкладання яєць стеблового кукурудзяного метелика.

«Якщо на 100 рослин зустрічається 5-7 яйцекладок  –  саме час обробляти інсектицидом Кораген®», – зауважив Максим Яновський.

Крім стеблового метелика та бавовникової совки, кукурудзу пошкоджує і третій шкідник – Західний кукурудзяний жук – діабротика. Наразі в цей період вегетації кукурудзи контролювати личинку шкідника вже неможливо. Її популяцію можна зменшити за рахунок контролю імаго. З цим добре справляється препарат Динадим® Мікс. Він швидко діє і довго залишається на рослині. Цим препаратом можна працювати при температурі до 25 градусів. Для контролю діабротики варто моніторити посіви і при масовому льоту шкідника робити обприскування препаратом. Зазвичай це відбувається після цвітіння кукурудзи і до серпня. Динадим Мікс застосовують у нормі 1л/га, проінформував представник компанії FMC Україна